9/05/2016

Poznałeś już "Beduinki na Instagramie" Aleksandra Chrobak

Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą się w pierwszym momencie z ropą naftową i muzułmanizmem. Kraj, który pojawił się w obecnej odsłonie kilkadziesiąt lat temu, a niektórzy żyjący dziś obywatele pamiętają czasy pustynnych podróży, musi być pełen kontrastów. Aleksandra Chrobak zawędrowała do ZEA kilka lat temu, po bliższym poznaniu kraju i ludzi postanowiła przybliżyć to niezwykłe miejsce Polakom, pokazać piękno i smutek, tradycję i nowoczesność, tajemnicę i wyzwolenie.


Autorka przebywając i pracując w Zjednoczonych Emiratach miała okazję poznać bardzo różnorodny przekrój jego mieszkańców, zaznajomić się z tradycją i poznać skrywaną pod hidzabami drugą twarz wielu kobiet. Historia tego państwa, jest bardzo żywiołowa i opiera się na jednym czynniku, który stał się motorem napędowym zmian - ropie naftowej. 

Miałam okazję czytać trochę książek traktujących o krajach Bliskiego Wschodu - Iran, Irak, Arabia Saudyjska, Syria, Turcja, Azerbejdżan... jakieś podstawy mam, lecz nie przypominam sobie żebym wcześniej zetknęła się z ZEA. Opis tego kraju i reguł nim rządzących wielokrotnie mnie zaskoczył. To, że tak naprawdę istnieje od bardzo niedawna, a wcześniejsze pokolenie, często jeszcze żyjących dziadków i rodziców pamięta pustynne życie nomadów. To, że kobiety jak to w kulturze muzułmańskiej w większości zakrywają ciało włącznie z twarzą, a jednocześnie ich życie towarzyskie kwitnie w Internecie. To, że centra handlowe zmieniają się w miejsca do znalezienia partnera na jedną noc. To, że wśród osób mieszkających w ZEA odsetek mieszkańców tego kraju można liczyć jedynie w pewnym procencie... 


Aleksandra Chrobak przestawia swoje spojrzenie na ten kraj pełen kontrastów, które jest bardzo obiektywne, pomimo tego, że wielokrotnie nie potrafi zrozumieć niektórych norm społecznych, czy tradycji. Opowieść o ZEA pokazuje świat, który mimo wielu niezrozumiałych dla nas kwestii jest niezwykły, piękny, opisany intensywnością barw i doznań. To miejsce, gdzie Europejczykowi ciężko żyć, a jednocześnie każdy chciałby znaleźć się tam choć przez chwilę i je poznać. 

Autorka pokazała bardzo różne oblicza kraju, w którym miała okazję mieszkać. Swoje doświadczenia z ludźmi, tradycjami i klimatem. Napisana bardzo przystępnym, a jednocześnie wciągającym językiem czyta się z przyjemnością i niedowierzaniem. To tytuł, po który może sięgnąć każdy, kto chciałby poznać odrobinę innego świata. Historia opisana jest w sposób przejrzysty, podręczny słowniczek z nazwami również jest pomocny. Dodatkowym atutem są zdjęcia, które uświadamiają jak kolorowy i różnorodny jest tamten świat.

Bardzo lubię poznawać kulturę i obyczaje krajów bliskowschodnich, szczególnie jeśli książka jest dobrze napisana i wciągająca. W tym wypadku moje spotkanie z książką Aleksandry Chrobak uważam za niezwykle udane, a jednocześnie mam poczucie, że w jakimś stopniu powiększyłam swoją wiedzę. Dla osób lubiących literaturę traktującą o krajach tamtego rejonu jest to wartościowa pozycja. Zainteresuje ona również każdego, kto ma ochotę poznać trochę wschodnich, egzotycznych klimatów. Zaskakujący tytuł.


Za możliwość lektury dziękuję: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger