3/15/2019

Co znaczy "Tylko przeżyć" Sylwia Winnik


Znacie książki traktujące o Wojsku Polskim w czasach współczesnych? Ja długo się nad tym zastanawiałam, ale nie przyszedł mi do głowy żaden tytuł. Może dlatego zwróciłam uwagę na nową książkę Sylwii Winnik, a może dlatego, że w zeszłym roku swoją premierę miała jej debiutancka książka "Dziewczęta z Auschwitz". Z drugiej strony polscy wojskowi nie byli w centrum moich zainteresowań, jakoś nigdy nie miałam z nimi bliższej styczności. Teraz mam wrażenie, że autorka nie tylko otworzyła mi oczy na pewne kwestie ale również uchyliła drzwi do świata, którego do tej pory nie znałam. O czym tak naprawdę traktuje ta książka i czy warto ją czytać? Historie żołnierzy i ich rodzin. Wyjazdy na misje, wojna na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Poczucie obowiązku, strach, oczekiwanie i trudne losy. Wojna oczami żołnierzy, ich żon i dzieci. Trudne, ale również bardzo różne historie, jedne szczęśliwe drugie trochę mniej. Dlaczego wyjeżdżają? Czy myślą o bliskich? Jak żyje się w kraju w stanie ciągłego napięcia? 

Nie każdy potrafi słuchać. Nie każdy też przelewa na papier historię swoich rozmówców tak jak autorka, tak że naprawdę ciężko się momentami oderwać. "Tylko przeżyć" to historie poszczególnych osób ale i całych rodzin, które opowiadają o wspólnym życiu. Historie wyjazdów na misje, o niebezpieczeństwie czyhającym na każdym kroku, o kalectwie i śmierci. Kilku żołnierzy, których opowieści znajdziemy na kartach tej książki pokazują bardzo różne wydarzenia, różne powody, dla których stali się zawodowymi żołnierzami ale również dlaczego wyjechali na misje. Obraz tam na miejscu jest zawsze taki sam, pełen niebezpieczeństw, które czyhają co krok. Czemu mężczyźni (bo akurat w tej książce to oni noszą mundury) decydują się na wyjazd? Poczucie obowiązku, chęć przeżycia przygody, potrzeba poznania warunków wojny, ale również kwestie finansowe. Każdy z nich kieruje się trochę innymi kryteriami. Sam obraz krajów w obliczu wojny jest taki sam, a panowie czasem mają trochę więcej szczęścia, czasem mają go mniej. Nie wszyscy wracają o własnych siłach. 

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla rodziny? Dla żony i dzieci? Tu też jest różnie, jeden z rozmówców przyznał, że wojsko jest jego miłością i żona wiedziała o tym od początku. Ale są i tacy panowie, którzy w obliczu wyzwania, choroby, porzucają wyjazdy, stają ramię w ramie przy kobiecie i dziecku. 

Jak żyć z mężczyzną, który wyjeżdża i może nie wrócić. Jak poradzić sobie psychicznie z oczekiwaniem i niepewnością. Ale również z codziennym życiem w pojedynkę. Kobiety, które opowiadają swoje historie to niezwykle silne osoby. Nie każda jest w stanie wytrzymać presję, wiele z nich odchodzi, układa sobie życie od nowa. 

Czytając "Tylko przeżyć" można poznać trochę świat polskich żołnierzy, motywy, którymi się kierują, przyjaźnie, które zawierają, doświadczenia, które zdobywają. Każda rozmowa jest inna, tak jak każda z osób, z którymi rozmawia autorka. Niektórzy bardziej skupiają się na opowieściach z frontu, inni wspominają o nim niewiele, pokazując bardziej relacje rodzinne i życie w Polsce. Podczas spotkania z Warszawie pisarka wspomniała, że nie czuje się autorką tej książki. Można przyjąć, że ten tytuł ma wielu autorów, którym Sylwia Winnik dała szansę odsłonić się przed czytelnikiem. 

W książce pojawia się wiele problemów, te bezpośrednio związane z wojskiem, jak choćby PSDT, stres powojenny, który można wyleczyć tylko u specjalisty. Jeden z żołnierzy wspominał o adrenalinie, która powoduje, że spokojne życie po powrocie staje się nudne i wytwarza chęć ponownego wyjazdu. 

Ta książka zmusza do refleksji, często wywołują ją sami bohaterowie. Jeden z żołnierzy wspomina, że na misji był jako singiel, nie wyobraża sobie wyjazdu po założeniu rodziny i nie rozumie panów, którzy tak działają. To znowu inne podejście do tematu. Każdy z żołnierzy ma swoje własne zdanie dotyczące wyjazdów. 

Rodziny zawsze są zmuszone do poświęceń. Nie tylko kobiety, żony cierpią, przeżywają rozłąkę i niepewność. Dzieciom nie raz zostaje trauma po osamotnieniu. Jeden z dorosłych dziś bohaterów nie potrafi przebaczyć ojcu, który wyjeżdzał na misje i "porzucał go" w najcięższych czasach dorastania.

"Tylko przeżyć" to książka, której brakowało na polskim rynku. Pokazuje świat polskich żołnierzy, motywy które nimi kierują, ich historie, ale również relacje z rodzinami, ich oczekiwanie i niepewność, która nie raz i nie dwa prowadzi do rozpadu rodzin. Po co żołnierze wyjeżdżają na misję? Czy nie powinni myśleć o bliskich? Wiele przemyśleń, które długi zostają w głowie. Warto po nią sięgnąć i wysnuć własne wnioski.   • Autor: Winnik Sylwia
  • Tytuł: Tylko przeżyć
  • Wydawnictwo: Znak
  • Liczba stron: 304
  • Premiera: 27 luty 2019Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger