9/30/2023

Kim są "Kamogawa. Tropiciele smaków" Hisashi Kashiwai


Japońska literatura to zwięzłość formy i ciekawy przekaz. Tym razem autor zaprasza do niepozornej jadłodajni, gdzie można odnaleźć smak z dalekiej przeszłości. Sześć opowiadań przedstawia różnych klientów, którzy trafiają do dwójki detektywów smakowych, aby odnaleźć potrawę, którą z różnych powodów właśnie teraz chcieliby odnaleźć. Autor w prosty sposób pokazuje prawdy, których nie zawsze jesteśmy świadomi. 

Emerytowany policjant - Nagare i jego córka prowadzą małą i nierzucającą się w oczy Jadłodajnie Kamogawa. Zaglądają tu zazwyczaj stali bywalcy, jednak od czasu do czasu pojawia się ktoś nowy, poszukujący potrawy z dalekiej przeszłości. Lokal bardzo trudno znaleźć, nie ma oznaczenia, nie ma reklamy, a enigmatyczna wzmianka w gazecie kulinarnej, bardziej utrudnia niż pomaga. Jednak osoby, którym naprawdę zależy, trafią do Jadłodajni, a tam znajdą agencję detektywistyczną, która odnajduje smak z przeszłości. 

Ten tytuł skupia w sobie kilka elementów literatury japońskiej - krótka forma, rozdziały wprowadzające nowych bohaterów oraz jedno miejsce, bo właściwie całość dzieje się na przestrzeni restauracji. W tym ostatnim aspekcie tytuł ten przypomina książki Toshikazu Kawaguchi i jego cykl "Zanim wystygnie kawa". W "Kamigawie" autor porusza temat przeszłości, wspomnień i dawno zapomnianych smaków. 

Ta książka przesiąknięta jest smakami. Jest tu niesamowicie dużo dań, o których Nagare opowiada z przyjemnością. Dobre składniki i właściwe ich przygotowanie wskazują na prawdziwego mistrza kuchni. Jednak jak to jest możliwe, żeby ze strzępów informacji, jakie zostawiają klienci trafiający do agencji detektywistycznej, odtworzyć potrawę, która była jedzona kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, którą przygotowywała mama, żona lub inna bliska osoba? Tego autor nie zdradza, same podróże w poszukiwaniu smaków nie zostały przedstawione. To Nagare opowiada o tym gdzie był i w jaki sposób odkrył dawno zapomniany smak potrawy. I w tym momencie okazuje się, że często to nie sama potrawa, czasami niezwykle prosta, była tym na co liczył klient. To wspomnienie chwil spędzonych z osobą, która odeszła, wspomnienie dawnych lat, okazuje się niezwykle istotnym elementem tych poszukiwań. 

"Kamogawa. Tropiciele smaków" to bardzo ciepła i sympatyczna lektura, która wywoła uśmiech na twarzy i ciepło w sercu. Wypełniona smakami i zapachami, być może pozwoli odkryć nowe horyzonty kulinarne, a jednocześnie odkryje przed czytelnikiem proste prawdy życiowe, że to nie miejsce i czas, nie cała otoczka, ale ludzie którzy nas otaczają są najważniejsi. Lektura zdecydowanie warta uwagi.   • Autor: Kashiwai Hisashi
  • Tytuł: Kamogawa. Tropiciele smaków
  • Tytuł oryginalny: 鴨川食堂
  • Tłumaczenie: Anna Zalewska
  • Wydawnictwo: Relacja
  • Liczba stron: 176
  • Premiera: 12 lipiec 2023


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger