3/26/2017

PRZEDPREMIEROWO Czym jest "Cela 7" Kerry Drewery

"Czy dany uczestnik powinien odpaść", "Kto lepiej wykonał swoje zadanie?", "Wybierz osobę, która według ciebie kłamie"... z pewnością nie raz trafiliście na takie albo podobne pytania. Wystarczy wysłać sms pod dany numer telefonu z imieniem, liczbą lub odpowiedzią. Dzisiejszy świat i programy telewizyjne, gdzie wszystko dzieje się pod publiczność. Autorka powyższego tytułu posunęła się o krok dalej. Tam wybiera się, czy dany więzień jest winny czy niewinny zbrodni a tym samym to widzowie wybierają życie lub śmierć człowieka. Niemożliwe? Nasza wrażliwość przesuwa się coraz bardziej, więc ta historia nabiera pewnej dozy prawdopodobieństwa. Poznajcie "Celę 7".


Niezbyt odległa przyszłość w Anglii jest miejscem z dużymi podziałami. Kontrast między biednymi, a bogatymi i przepaść między poszczególnymi dzielnicami w Londynie widać gołym okiem. Państwo zrezygnowało z "przestarzałego" systemu sądownictwa z adwokatami, sędziami i wszelkimi jego atrybutami i oddało głos społeczeństwu. Na podstawie głosowania zbrodniarze zostają uznani winnymi lub niewinnymi i trafiają na krzesło elektryczne. W tryby tej machiny wpada Martha, szesnastolatka złapana na miejscu zbrodni. Dziewczyna, która twierdzi, że zabiła celebrytę i filantropa. Jak zagłosuje publiczność? Czy uda jej się wyjść cało? I najważniejsze: czy Martha rzeczywiście jest winna? 

Oryginalny pomysł na fabułę, która wypływa z dzisiejszego życia, wydaje się świetnym początkiem sukcesu. Dystopia pokazująca komercjalizację życia, społeczną znieczulicę, podziały społeczne i wszelkie możliwości, jeśli ktoś posiada pieniądze - to tylko początek tego, co możecie znaleźć na kartach tej powieści. Prawie pięćset stronicowa historia opowiada o siedmiu ostatnich dniach życia Marthy, a także o wszystkim co dzieje się poza jej celami. 

"Umrę za siedem dni, ponieważ muszę, ale potem ich bańki pękną i wszyscy poznają prawdę"

Narracja to jeden z plusów. Pojawia się autor pierwszoosobowy oraz trzecioosobowy. Wydarzenia i wspomnienia głównej bohaterki, która wraz z ze zbliżającym się końcem coraz bardziej się odsłania, to narracja pierwszoosobowa. Jest jednak wiele rozdziałów z perspektywy osób, które są blisko niej, starają się zrozumieć całą sytuację i jej pomóc. Oprócz tego codziennie pojawiają się odcinki programu telewizyjnego, który czyta się trochę jak scenariusz z podzielonymi rolami. To wszystko sprawia, że historia nie nudzi nawet przez moment.

Perspektywa ustalania winnego i skazywania go na śmierć przez sms-owe głosowanie wydaje się nie do pomyślenia, jednak dopiero bliższe poznanie tematu jeży włosy na głowie. Dowody? Po co! Adwokat? Brak! Rozmowy z "ekspertami", przeinaczanie słów byłych sędziów... Ludzie mają mieć dobrą zabawę, a jednocześnie świadomość, że społeczeństwo samo likwiduje przestępców z ulic. Miasto jest bezpieczne. Tylko, że połowa z jego mieszkańców to biedni ludzie których nie stać na telefony i internet...

Wiele się dzieje w tej książce, wraz z jej końcem poznajemy coraz więcej mrocznych sekretów, nie do końca wiadomo jak potoczą się wydarzenia. Ta młodzieżowa dystopia z jednej strony wciąga i intryguje, a z drugiej pokazuje ciekawy obraz przyszłości. Ludzka podłość, brak poszanowania innych, pieniądze i władza, która dzięki nim płynie. Bardzo wiele można odkryć dzięki lekturze.

Żeby nie było idealnie, dwie kwestie które gdzieś nie do końca mi zagrały. Po pierwsze moje podejrzenia co do niektórych wydarzeń okazały się słuszne, więc nie dałam się zaskoczyć. Zastanawia mnie też zaskoczenie, o którym nie mogę napisać. Wiecie, spojlery.

Podsumowując autorka miała świetny pomysł na tę historię, ciekawy sposób poprowadzenia narracji z różnych punktów widzenia. Świat który stworzyła, również bardzo wiarygodny. Bohaterowie w większości nie dają się poznać. Są stworzeni, żeby przedstawić historię, a nie dla samych siebie. To plus czy minus? Musicie osądzić sami. Podobała mi się ta historia i dała mi do myślenia. Powinniście sami sięgnąć i zdecydować, czy to historia dla Was.

Może darmowy fragment będzie dla Was odpowiedzią na powyższe pytanie. Na stronie Celi 7, znajdziecie różne informacje dotyczące książki, rabat na zakup egzemplarza a także fragment powieści. Zajrzyjcie CELA 7


Za możliwość poznania tej oryginalnej historii dziękuję: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger