6/21/2017

Miesięcznik znak #745 (czerwiec 2017)Dziś recenzja trochę nietypowa, bo opowiem o najnowszym numerze Miesięcznika Znak. Tematem przewodnim czerwcowego numeru są "Biografie rzeczy żydowskich". Znajdują się tu artykuły zmuszające do refleksji na temat tego, co straciła polska kultura. 

Historia Miesięcznika sięga roku 1946. Z drobną przerwą związaną z cenzurą w czasach stalinowskich, pismo wychodzi do dnia dzisiejszego. Parę lat temu obok wersji papierowej pojawiły się formaty elektroniczne, oraz e-archiwum, gdzie można znaleźć starsze numery. W piśmie poruszane są tematy społeczne, kulturowe i religijne. 

Najnowszy, 745 numer Miesięcznika w dużej mierze porusza tematy związane z kulturą żydowską, jej tragicznym końcem w czasie II wojny, oraz rzeczami, materialnymi pamiątkami, które często nadal oddaje ziemia. 


Wśród Tematów Miesiąca pojawiają się Okruchy Pamięci. Artykuł opowiada o przedmiotach codziennego użytku, które obejrzeć można na wystawie w Muzeum Żydów Polskich "Polin". Materialne pamiątki, bardzo często bez możliwości przypisania ich do konkretnej osoby, pozwalają choć trochę przybliżyć ludzi, którzy byli częścią naszego narodu. Dotknąć Auschwitz, to rozmowa z obecnym dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - Piotrem Cywińskim. O misji muzeum, sposobie konserwacji, odnajdywanych rzeczach codziennego użytku... 


Krótki, a jednocześnie przerażający artykuł. Właściwie protokół z 1947 roku. Maria Straucher, 9 letnie dziecko opowiada o swoim pobycie w czasie wojny u Polaków. Trudne lody, brutalnie traktowanie pokazuje, jak różni byli ludzie. Świadectwo jest dopełnieniem wcześniejszego artykułu dotyczącego losów dzieci żydowskich w czasie II wojny. 


Czy religia ma przyszłość - polemika Agaty Bielik-Robson, Bartłomieja Dobroczyńskiego, Jacka Dukaja oraz Ks. Grzegorza Strzelczyka, jest skróconym zapisem debaty z ubiegłego roku. Jak w dzisiejszym świecie patrzymy na religię? Które wyznania mają szansę na przetrwanie, które zwiększą ilość swoich wyznawców? A może podążamy w kierunku ateizmu? Co nas trzyma w wierze? Ciekawa dyskusja, na którą warto zwrócić uwagę.


Sporo miejsca w tym numerze poświęcone jest kobietom w komiksie - twórczyniom i czytelniczkom. Czy w obecnych czasach kobiety mają możliwość wybicia się w wąskim świecie komiksu? O czym powinny, a o czym mogą pisać? Rozmowy z twórczyniami pokazują, że kobiety coraz odważniej pokazują swoje prace. 

Ponadto w numerze:

- Społeczeństwo "Długi cień Zagłady - Historie ocalałych dzieci" Joanna Beata Michlic
- Felieton "Opowiedz" Angelika Kuźniak
- Felieton "Coraz bliżej albo coraz mniej" Józef Hennelowa
- Felieton "Kościół, nacjonalizm i ... co dalej?"Janusz Poniewierski
- Idee "Fotony i młodzieńczy zapał" Małgorzata Kujawska w rozmowie z Anną Matejką
- Stacja: Literatura "Slow stany" Miłka Malzahn
- Ludzie-Książki-Zdarzenia: min. "Wspólnota ojców, wspólnota synów", "Na zapleczu nienawiści", "Gdzie duch wzywa" i inne.


Warto zwrócić uwagę na ten miesięcznik oraz na bieżący jego numer, choć myślę, że jest to tytuł, który nie raz wpada w oko podczas wizyt w salonach prasowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger