10/11/2012

Literacka Nagroda Nobla 2012

Pare minut temu zostały ogłoszone wyniki Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Laureatem tegorocznej nagrody został chiński pisarz Mo Yan. 


Urodził się w 1956 roku w Chinach. W wieku dwudziestu lat wstąpił do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, gdzie pełnił funkcje oficera ochrony, instruktora politycznego i oficera propagandy. W 1981 roku opublikował pierwsze opowiadanie, "Chunye yu feifei", a wkrótce potem "Minjian yinyue" (1983). W 1984 roku wstąpił na wydział literatury w Wyższej Szkole Artystycznej i wydał "Toumingde hongluobo" (1985). Jego kolejna książka, "Hong gaoliang jizu", została uznana przez chińskich czytelników za najlepszą powieść roku 1986. Zhang Yimou nakręcił na jej podstawie film, który nagrodzono w 1988 roku na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem. Mo Yan jest pisarzem znanym i uznanym nie tylko w Chinach. Zagraniczna krytyka zgodnie uważa go za największy talent współczesnej literatury chińskiej. Mo Yan równoważy czarnowidztwo i pesymizm głęboką miłością do swojego kraju i jego mieszkańców oraz mistrzowskim stylem.*

W Polsce do tej pory zostały wydane dwie jego pozycje, nakładem Wydawnictwa WAB.

- Kraina wódki (2006)
- Obfite piersi, pełne biodra (2007)

Nie miałam okazja czytać żadnej z tych książek, choć ta druga pozycja kusi mnie już od pewnego czasu. Tak, tak, przede wszystkim ze względu na ciekawy tytuł i okładkę ;) Jednak do tej pory nie było okazji. Myślę że po tym, jak autor dostał Nobla zainteresowanie jego książkami znacznie wzrośnie. W moim wypadku raczej nie zmieni to chęci zapoznania się z jego twórczością. Nie będę jednak również bardzo usilnie szukać. 


A co Wy o tym myślicie? Znacie pisarza? Czytaliście? Ciekawa jestem Waszych opinii :)

* Źródło: Lubimy Czytać.

15 komentarzy:

 1. Dla Ciebie nagroda Nobla za refleks, zastanawiałam się kto pierwszy o nim napisze:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisarza nie znam, nie znam również jego dzieł, ale pewnie kiedyś z chęcią po którąś z tych pozycji sięgnę, chociażby z czystej ciekawości za co ta prestiżowa nagroda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę musiała poznać bliżej twórczość tego pisarza:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Młody on, pytanie czy nie za młody ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie czytałam żadnej z powieści tego autora, a o samym pisarzu słyszę pierwszy raz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tego autora :) Będę go miała na uwadze - chętnie sięgam po prozę noblistów (ostatnio Jelinek, Lessing, Muller) :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka minut temu widziałam info o tym we wiadomościach :)
  Swoją drogą autor zupełnie mi obcy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam szczerze, że również nie czytałam żadnej książki tego autora. Natomiast wezmę pod uwagę zapoznanie się z jego twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 9. Panu Mo Yan należą się gratulację, choć po cichu, po raz kolejny naiwnie, liczyłem, że tegoroczną nagrodę Nobla otrzyma Polak :]

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie zna, nie czytałam, ale na pewno prędzej czy później przeczytam. Lubię realizm magiczny i to w połączeniu z intrygującymi tytułami sprawia, że mam ochotę na lekturę. Ale poczekam aż na rynku polskim pojawi się więcej jego książek i wybiorę sobie te najciekawsze. :)

  Dziękuję za zgłoszenie się do wyzwania! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. O tym panu słyszę pierwszy raz, jednak wątpię, żebym w najbliższym czasie zapoznała się z jego twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię wszelaką literaturę azjatycką. Nie czytałam żadnej ksiązki tego autora, i przyznam też że nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale dzięki Twojemu wpisowi jestem ciekawa jego dzieł :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moją opinię już znasz, ale przecież zawsze może się okazać, że mamy trochę inny gust ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger