6/14/2015

"Historia Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemec... czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom" Jan WróbelDługie i monotonne lekcje na których padają coraz to nowe daty i nazwiska, a także miejsca. Nauka, wkuwanie, tylko po to żeby "zaliczyć", a potem i tak się zapomina. Bo czy w życiu przydaje nam się historia? Przeszłe zdarzenia może i mają jakieś znaczenie, ale zwykły obywatel raczej niewiele z nich wyniesie przy planowaniu swojego życia. Po co więc się uczyć, po co poznawać? A może problemem jest forma przyswajania tej wiedzy? 

Będziesz płakać ze śmiechu. Będziesz pękać z dumy. Bo na Polaków nie ma mocnych!

Jakiego sąsiada Polacy lubią najbardziej? ŻADNEGO :)
Nam się trafili „troskliwi” sąsiedzi. Przez całe wieki dbali o to, żeby nam nie było za dobrze. Choć często mieliśmy pod górkę, zwykle i tak w końcu to my byliśmy górą! Zdarzyło nam się siedzieć na moskiewskim tronie. W chwilach próby popsuliśmy nawet zabory… Troszkę niemiecką okupację… A potem komunizm… uwalniając przy okazji pół Europy spod sowieckiej władzy.
Jan Wróbel popsuł nudę, pisząc o naszej historii w sposób arcyciekawy. Udowodnił, że można być dumnym z przodków i świetnie się bawić.
Oto niezwykły zestaw narodowych psujstw. Historia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. O Polakach tak lekko i mądrze, z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem, nie pisał jeszcze nikt.
To książka inna niż wszystkie, które znasz. Przeczytasz ją z wypiekami na twarzy. I będziesz chcieć więcej!*


 Jan Wróbel pokusił się o książkę, która prezentuje historię w zupełnie innym wydaniu. Śmiesznie, wciągająco, łatwo, a jednocześnie podaną w takiej formie, że najważniejsze zagadnienia same wpadają do głowy i już z niej nie wylatują. Jak wyglądałby profil Stanisława Poniatowskiego na Facebooku, gdyby w tamtych czasach istniał? Śmiesznie pytanie? Niekoniecznie. Przy jednym z rozdziałów znajdziecie notkę naszego króla w chwili, kiedy jeszcze nie myślał o koronie. Z książki dowiecie się, czym była Dymitriada i jaką rolę odegrała w niej Polska. W ciekawy sposób ukazane są różnice zdań miedzy naszym państwem a Rosją. Najciekawsze momenty poznacie z rysunków i kadrów filmu. Czasy Potopu to moment przełomowy. Możecie poczytać wypowiedzi zarówno Polaków i jak i Szwedów w formie komentarzy na FB, znajdziecie również sporą ilość przewrotnych obrazków - Szwedzi biegający pod kolumną Zygmunta, może byłaby to alternatywa, gdyby Polacy się nie podnieśli. Może macie ochotę przeczytać wpisy szlachty i magnatów na blogach, gdzie komentują nowo-wybranego władcę? Później ciężkie czasy zaborów, niechęć szlachty do jakichkolwiek zmian, powstania narodowe, odzyskanie niepodległości, komunizm. 

Wszystkie te dodatki są tłem dla wciągającego tekstu, który intryguje, wciąga, bawi i zachęca do dalszego poznawania. Autor pokusił się o przedstawienie Polaków jako naród przekorny, chcący postawić zawsze na swoim. To taka wizja, jaką mamy o swoich przodkach, mimo wszystkich przeciwności losu, które w historii się pojawiły. 

Jan Wróbel przedstawia dwadzieścia rozdziałów, zaczynających się na początku XVI wieku, a kończących wraz z końcem komunizmu w Polsce. Każdy bardziej zachęca, niż uczy, ale zawiera ważne i ciekawe kwestie, które być może nie zostałyby odkryte w książkach od historii. 

Autor w ciekawy sposób przedstawia historię szczególnie tym, którzy myślą że to nudne opowieści. To idealna książka dla młodzieży szkolnej, która historię zazwyczaj traktuje po macoszemu. Krótkie historie przerwywane ciekawymi dodatkami mogą zachęcić do pogłębiania własnej wiedzy. Może samodzielnie odkrywana historia okażę się o wiele ciekawsza, niż ta poznawana z ust nauczycieli. A może "Historia 2.0" będzie ciekawą pomocą lekcyjną?

Historię uwielbiam, zdawałam z niej maturę parę lat temu, ale nie przeszkodziło mi to w przyswajaniu wiedzy z książki z uśmiechem na twarzy. Niektóre kwestie sobie przypomniałam, inne utrwaliłam, ale był też takie ciekawostki, o których wcześniej nie wiedziałam. Moja nastoletnia siostra, która za historią nie przepada, z chęcią zabrała się za ten tytuł. Czy trzeba namawiać? To książka dla każdego. 

Myślę, że ten tytuł świetnie sprawdzi się jako prezent dla młodszego rodzeństwa, dzieci, czy innych młodocianych członków rodziny, ale z pewnością również niejeden rodzic z chęcią weźmie ten tytuł do ręki. Przekonajcie się sami, w jaki sposób autor zachęca do poznawania historii i jak ją przedstawia :) Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu:14 komentarzy:

 1. Ja za historią nigdy nie przepadałam. Wkuwanie dat i wydarzeń zawsze przychodziło mi z trudnością. Szkoda, że wtedy nie było takiej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, w dzisiejszych czasach pojawiają się publikacje, których w naszych czasach nie było (a wydaje się że to tylko parę lat). Dobrze że nasze młodsze rodzeństwo/dzieci/wnuki czy inni członkowie rodzin mają możliwość sięgnięcia po takie tytuły :)

   Usuń
 2. Ja niestety historii nigdy nie trawiłam i już raczej nie zapałałam do niej miłością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłość do historii na pewno łatwiej przyswoić w szkolnym wieku :) Ale kto wie, może jeszcze zmienisz swoje nastawienie :)

   Usuń
 3. Wróbel ma fajne poczucie humoru, lubię go słuchać w tv. Historię czytam chętnie i ten podręcznik mnie bardzo ciekawi, na pewno po niego sięgnę :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno się nie zawiedziesz, bo to bardzo ciekawa publikacja :)

   Usuń
 4. O nie, nie nie. Nienawidzę historii. Daty, miejsca, zdarzenia, osoby i to wszystko sobie podporządkuj... Jeszcze jakieś ustroje, konstytucje, rozbiory, wojny, bitwa.. Łee! Nienawidzę historii a tej książki na pewno nie przeczytam :P

  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy historie musi lubić, na pewno masz inne przedmioty które sprawiają Ci przyjemność :)

   Usuń
 5. To mi przypomina lekcje historii z podstawówki. Mój nauczyciel w każdą lekcje wplątywał humor i kaaaaażdy go słuchał :D Super, że powstała taka książka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) Ja z kolei w liceum miałam jednego nauczyciela, który potrafił niesamowicie zainteresować swoimi lekcjami. Odkryłam go niestety dopiero w klasie maturalnej :/

   Usuń
 6. Dla mnie wielbicielki historii to obowiązkowa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, choć zabierając się za tę pozycję trzeba brać ją z pewną dozą humoru :)

   Usuń
 7. Uwielbiam historię a jeśli mogę przy tym się dobrze bawić to już pędzę do księgarni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka nie raz sprawiła, że miałam banana na twarzy, mam nadzieję, że u Ciebie pojawią się równie pozytywne wrażenia :)

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger