1/05/2016

Poznajcie "Żelazne damy" Kamil Janicki


Wspaniały Mieszko I, który sprawił, że Polska stała się krajem widocznym na mapach, z własną świadomością i religią. Oparł się Niemcom i Czechom, pokonał Lutyków, nie miał problemów także z Prusami. Bolesław Chrobry, potomek godny ojca, przegnał z kraju podstępną macochę i stworzył państwo jeszcze doskonalsze, o większym terytorium i bardziej liczących się wpływach. W szkołach uczą nas o mężnych władcach i królach, którzy stworzyli Polskę z niczego, ich imiona zna każde dziecko a wizerunki widnieją do dziś na banknotach. Tylko skąd nagle zwykły wódz stał się takim strategiem politycznym? Okazuje się, że obaj panowie bardzo wiele zawdzięczają swoim żonom i właśnie o tych kobietach, które zbudowały Polskę jest książka Kamila Janickiego. Książka przybliża postacie kobiet, które były pierwszymi ważnymi personami w czasach tworzenia się Polski. Autor nie zagłębiał się w baśniowe postacie, nie przytaczał historii Popiela, ale zaczął swoją opowieść od pierwszej znanej nam władczyni - Dobrawy. Choć żeby dowiedzieć się jaką osobą była, cofnął się do czasów jej babki za czasów panowania Przemyślidów. To wychowanie na tronie Czech, w bardzo brutalnych czasach dało jej odpowiedni charakter oraz znajomość polityki, co było pomocne po ślubie. Z kart tej książki wyłania się obraz Dobrawy jako osoby o niezwykle silnym charakterze, znającej się na polityce oraz po trupach dążącej do celu. Dobrawa obrosła legendą chwilę po swojej śmierci, nic dziwnego, że i w dzisiejszych czasach znamy to imię bardzo dobrze. 
Również Odzie, drugiej żonie Mieszka, poświęcona jest spora część książki. Kobieta została zmuszona do małżeństwa, choć złożyła już śluby zakonne, to świadczy również o naszym przodku. Jej życie nie należało do łatwych, a na końcu została przepędzona wraz z synami przez pasierba. Kamil Janicki potrafił bardzo ciekawie opowiedzieć o tej personie, zbliżyć czytelnika do niej i pozwolić lepiej poznać.
Na kartach tej książki przeczytacie również o Emnildzie, żonie Bolesława Chrobrego, oraz paru innych kobietach, które w tamtych czasach w jakiś sposób zaistniały w świecie europejskim.


Historią interesuje się od czasów szkolnych i to właśnie czasu piastowskie są mi najbliższe. Dopiero jednak czytając ten tytuł mogłam poznać bliżej kobiety, które miały duży wpływ na tworzenie się polskości. Autor przedstawił losy pierwszych władczyń w sposób najbardziej wiarygodny, choć wiadomo, że niewiele zostało trwałych śladów pisemnych z czasów tworzenia się państwa. Żeby móc opisać sytuację oficjalnie tworzącej się Polski musimy zrozumieć, jak wyglądały rządy w państwach ościennych - Czechach, Cesarstwie Rzymskim, czy Rusi Kijowskiej, a także grupach plemiennych, które żyły tuż obok tworzącego się państwa. Autor potrafi opisać historię w sposób tak ciekawy i wciągający, że książkę tę czyta się jak najlepszą powieść. 


"Żelazne damy" to tytuł wydany z serii "Prawdziwe historie" która nie bez powodu ma bardzo dobre opinie. Książka, którą miałam okazję czytać z jednej strony jest niesamowicie interesująca i ciekawie napisana, a z drugiej przedstawia historie, których do tej pory nikt się nie pokusił odkryć i wypuszcza na światło dzienne informacje, które często zaskakują. Sam autor pisze: 

"Żelazne damy" są, czego w żadnym razie nie ukrywam, efektem pewnego eksperymentu myślowego. Opierając się na literaturze naukowej, badaniach archeologów i źródłach historycznych, starałem się spojrzeć na bieg naszej historii... na opak. Odtworzyć bieg zdarzeń w sposób doceniający rolę małżonek władców, a nie tylko ich samych. Nie jest to w żadnym razie zbiór wymysłów i pobożnych życzeń. Przez cały czas staram się twardo stąpać po ziemi. Opowieść, którą snuję na kartach książki, ma swoje umocowanie w literaturze oraz w średniowiecznych kronikach i annałach. Czerpię pełnymi garściami z prac renomowanych specjalistów, szukając drugiego dna i zapomnianych bohaterek, kryjących się za kotarą lub pociągających za sznurki politycznych marionetek. 

Tytuł przedstawia kobiety tak ważne w naszej historii, a do tej pory właściwie nieodkryte, ale wraz z nimi poznajemy również ich mężów i rodziny, a także sytuację polityczną i kulturową w Europie w tamtych czasach. Na kartach książki można przeczytać o niewolnictwie, targach na których sprzedawani byli ludzie, o Lutykach, wrogim i wojowniczym plemieniu, które walczyło z kim popadnie. Autor opisał wyprawę Bolesława Chrobrego na Kijów i powody, które za nią stały. Przeczytacie również o chrzcie Polski, którego motywy przedstawione są trochę z innej strony, niż te na ogół nam znane. Kto i dlaczego nakłonił Mieszka do chrztu? Jakie miało to konsekwencje i czy rzeczywiście cały kraj stał się od razu katolicki? Nie można poznać osoby bez poznania realiów i czasów w których żyła, dlatego podczas lektury książki odkryjemy wszystkiego po trochu.

"Żelazne Damy" to wspaniała pozycja, którą czyta się z wielkim zainteresowaniem, długo zostaje w głowie i pozwala przemyśleć wiele spraw. Dla mnie to pozycja obowiązkowa, a i Was zachęcam po sięgnięcie do jej lektury. To ciekawa i ważna książka, która spodoba się nawet osobom, które za historią nie przepadają, bo sposób, w jaki autor ją napisał będzie przystępny dla każdego. 

W bieżącym roku ma wyjść druga część pt. "Kobiety ze skazą" które będą opowiadały losy kolejnych kobiet w polskiej historii. Nie mogę się doczekać tego tytułu, bo jestem pewna, że sprawi mi równie wiele radości. 


Za możliwość poznania kobiecej strony historii dziękuję: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger