1/14/2017

PRZEDPREMIEROWO Okrutnie "Naznaczeni śmiercią" Veronica Roth


Przeznaczenie zapisane od chwili naszych narodzin - czy coś takiego istnieje, możemy wpływać na swój los? A może jest on z góry ustalony i cokolwiek zrobimy spełni się on według przepowiedni? 
Veronica Roth pozytywnie zaskoczyła mnie "Niezgodną", którą miałam okazję czytać kilka lat temu, dlatego w ciemno zdecydowałam się na nową książkę autorki, którą wydaje wydawnictwo Jaguar. Jak ją odebrałam, czy była wciągająca? 

Thuvhe i Shotet - dwa ludy żyjące na tej samej planecie. Jeden waleczny i niezwykle zaprawiony w bojach marzy o podboju tego drugiego, który jest łagodny, słuchający wyroczni. Wśród nich dwoje młodych ludzi, których przeznaczenie jest trudne do pogodzenia. 
Cyra bardzo młodo odkryła swój dar, który zaczął ją niszczyć od samego początku. Młoda kobieta została naznaczona ciągłym bólem, co zrobiło z niej narzędzie tortur w rękach brata władającego ludem Shotet. Akos żyje wśród miłującego pokój narodu Thuvhe, zostaje jednak brutalnie porwany wraz z bratem, poprzysięga że wydostanie oboje z rąk oprawców. Bohaterowie zostają połączeni przez los. Jeśli sobie zaufają mają szansę przetrwać w tym brutalnym świecie. 

Nowa seria kreuje nowy świat, całą galaktykę kierującą się swoimi zasadami, posiadającą planety tak różne od nam znanej. Autorka nie zdradza od razu wszystkich miejsc, zaczyna od jednego - planety, którą zamieszkują dwa zupełnie różne społeczeństwa. Przedstawia prawa, które nimi rządzą, zasady życia, a to wszystko sprawia, że początek zmusza do wysiłku. Nie wszystko jest jasne, żeby zrozumieć ten świat trzeba dotrzeć dalej. Początkowe sto stron było dla mnie trochę chaotyczne. Autora wrzuciła mnie w środek wydarzeń, w nowe miejsce i czas, przedstawiając bohaterów i ich życie. Bałam się, że dalej również nie będę mogła się odnaleźć. 

Całe szczęście moje obawy okazały się płonne. Dość szybko wciągnęłam się, a lektura stała się samą przyjemnością. Świat, w którym przyszło żyć bohaterom stał mi się znajomy, a ich losy bliskie. 

Cyrze i Akosowi przyszło żyć w świecie brutalnym i pozbawionym nadziei. Dziewczyna od dzieciństwa czuje się samotna i wyobcowana, ze swoim bólem, który może oddać, jest postrachem dla innych. Brat, który zrobi wszystko, żeby zmienić swój Los zmusza ją do tortur, szantażując ujawnieniem pewnych sekretów. Akos powinien żyć szczęśliwy i bez większych zmartwień, jednak porwanie, morderstwo i niewola u wrogów robi z niego człowieka zgorzkniałego. Spotkanie bohaterów zmienia ich oboje. 

To co mnie urzekło w tej książce to nie występujące nachalne uczucia między bohaterami. Relacje, jakie się między nimi rodzą, są powolne, widać ich przemianę, miłość jest gdzieś z boku, ma swoją rolę, ale pozostaje w tle wydarzeń. Oprócz uczuć sama kreacja bohaterów zasługuje na uznanie. Szczególnie Cyra, z jej przekleństwem, sposobem bycia, wszystkimi uczuciami, które skrywa w sobie, odseparowaniem od ludzi, obwinianiem się o wszystko. Postać niezwykle dramatyczna, a jednocześnie osoba, którą chciałoby się poznać. 

Dwie osoby nie zdołałyby stworzyć świata i wydarzeń wartych uwagi - postaci, które występują na drugim i kolejnych planach wraz z rozwojem akcji jest coraz więcej, sporo pokazuje swoją oryginalność, przez co zapadają w pamięć. 

Pierwszy tom pozwala poznać bohaterów, odkryć kawałek ich świata, a wydarzenia dopiero się rozpoczynają. Jestem niezwykle ciekawa tego, co wydarzy się dalej, czy moje podejrzenia się sprawdzą i czy ten trudny świat pozwala na szczęśliwe życie. 

Poprzednia trylogia autorki była ciekawa i wciągająca, jednak "Naznaczeni śmiercią" zdecydowanie bardziej zasługują na uwagę. W wydarzenia wplecionych jest wiele zagadnień bliskich każdemu z nas: życiowe wybory, ucieczka przed przeznaczeniem, radzenie sobie z przeciwnościami losu, solidarność, rodzina, samotność, wyobcowanie, dylematy moralne... Takich kwestii można znaleźć znacznie więcej, a wszystko to opakowane w ciekawą, choć trudną historię, barwny świat i interesujących bohaterów. Mnie autorka zdecydowanie przekonała, z pewnością poznać kolejne tomy. Teraz pora na Was!

Książka bierze udział w wyzwaniach: Za możliwość poznania nowego świata dziękuję: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger