9/18/2018

PRZEDPREMIEROWO Poznaj "Cuda za rogiem" Keigo Higashino


Ciężko podejmować ważne decyzje bez przedyskutowania ich z bliskimi. Czasami jednak pojawiają się sprawy, których nie chcemy, albo nie możemy powiedzieć rodzinie, a jednak samotnie ciężko właściwie ocenić sytuację. W pewnym małym mieście był czas, że ludzie z poważnymi problemami przychodzili do właściciela pewnego sklepu wielobranżowego. To tam otrzymywali celne porady, a przy tym zachowywali całkowitą anonimowość. Odrobinę magii pozwalał na to, żeby wszyscy potrzebujący uzyskali odpowiedzi. 


Sklep wielobranżowy w małym mieście pełnił rolę nie tylko miejsca zakupów. Można było dostać tam odpowiedź na każde pytanie. Początkowo właściciel w ten sposób bawił się z lokalnymi dziećmi, jednak któregoś dnia zaczęły pojawiać się prawdziwe problemy. Ludzie szukali pomocy przy życiowych wyborach, dylematach, które miały wpłynąć na ich przyszłe losy. Po latach, kiedy właściciel dawno zmarł, do zamkniętego sklepu trafia trzech złodziejaszków, aby ukryć się i przeczekać. Zaskakuje ich list z prośbą o radę. Magia łączy przeszłość z teraźniejszością, a trójka bohaterów zostaje wciągnięta w pomoc innym. 

Opowieść o ludzkich losach osnuta odrobiną mistycyzmu, tego właśnie było mi trzeba. Wciągnęłam się w tę historię od pierwszych stron. Tajemnica sklepu wielobranżowego, historie ludzi, którzy potrzebują porady w życiowych wyborach, decyzje, które wpływają drogę życiową, wszystko to tworzy powieść niezwykle wciągającą i szczerą w odbiorze. 

Autor wspaniale przedstawił bohaterów i pokazał, że każdy z nich znalazł się na życiowym zakręcie. Życie wymaga wiele poświęceń, czasami trudno wybrać właściwie. Nie zawsze czyjaś rada jest dla nas właściwa, ale zwierzenie się z problemów jest połową sukcesu. Dzięki temu możemy zrozumieć, czego tak naprawdę chcemy i ile jesteśmy w stanie dla tego poświęcić. 


W książce od pierwszych stron wyczuwa się klimat japońskiej literatury. Bohaterowie, szczególnie ci z przeszłości, wychowani w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni są mocno związani z rodziną i kulturą tego kraju. Każdy z nich dociera do rozwidlenia. Problemy są różne, jednak niełatwo odpowiedzieć na zadawane pytania. Rodzina, kariera, trwanie, ucieczka, sprawiedliwość, przestępstwo, na wiele kwestii musi odpowiedzieć pan Namiya. Sam również wiele czerpie z pomocy innym.

Oczarowała mnie lektura tej powieści, historie bohaterów i ich wybory. Autor idealnie dopasował treść, połączył losy, aby całość była dawała jak największą przyjemność z lektury, a jednocześnie ponownie kazała zastanowić się nad życiem i naszymi wyborami. 

Opowieść Keigo Higashino to książka refleksyjna, a jednocześnie piękna i wciągająca. Wiele ludzkich historii, ich wyborów i decyzji, które prowadzą w różne życiowe kierunki. Powieść daje do myślenia i zostaje w głowie, wracając z wciąż nowymi przemyśleniami. Dla fanów Japonii ten tytuł daje dodatkową przyjemność. Warto czekać na premierę tego tytułu, warto go poznawać i cieszyć z lektury.


  • Autor: Higashino Keigo
  • Tytuł: Cuda za rogiem
  • Tytuł oryginalny: Namiya zakkaten no kiseki
  • Wydawnictwo: Otwarte
  • Liczba stron: 338
  • Premiera: 15 październik 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger