2/28/2019

Co zawierają "Tajemnice Amy Snow" Tracy Rees


XIX wieczna Anglia mnie pociąga. Miałam okres, kiedy czytałam bardzo dużo książek osadzonych w tamtym czasie, które ukazywały nieprzekraczalne bariery społeczne i konwenanse, które bardzo ciężko było pokonać. Powyższy tytuł leżał na półce już od kilku lat, żebym w końcu przy wyzwaniu Trójki E-pik po niego sięgnęła. Czy to był dobry wybór i czego dotyczą tytułowe tajemnice? 

Pewnego mroźnego dnia ośmioletnia Aurelia znajduje w śnieżnej zaspie na terenie posiadłości nagiego noworodka. Postanawia ocalić dziecko i w ten sposób mała Amy trafia do dworu w Hatville. Jest to miejsce zimne i nieprzyjemne, a dziewczynka jest wielokrotnie szykanowana przez właścicieli dworu. Jedyną osobą, która o nią dba jest Aurelia. Kiedy umiera ona w młodym wieku życie Amy w posiadłości dobiega końca. Z pękiem listów od przyjaciółki wyrusza ona, żeby znaleźć swoje miejsce na ziemi. 

Historia Amy zaczyna się z chwilą śmierci Aurelii. W tym momencie siedemnastoletnia dziewczyna zostaje wyrzucona z posiadłości i musi sobie radzić w życiu zupełnie sama. Jednak chwilę wcześniej dostaje tajemniczą paczkę w której znajduje list od zmarłej przyjaciółki. Od niego zaczyna się przygoda Amy, podążanie za tajemnicą i nauka życia. Amy to dziewczyna, która początkowo nie wie nic o świecie. Wychowana w dworze, nigdy wcześniej go nie opuszczała. Teraz, zmuszona jest radzić sobie sama, a listy i opieka Aurelii (nawet po śmierci) bardzo pomagają jej w dalszym działaniu. 

Opowieść pokazuje przemianę Amy, z potulnej, niepewnej siebie dziewczynki w kobietę, która poznaje życie i świat. Wraz z pobytem u coraz nowych osób odkrywa nie tylko tajemnice Aurelii ale dowiaduje się wiele o sobie. Cały czas nie wiadomo, czy Amy do końca pozostanie wierna przyjaciółce, w zmieniających się okolicznościach. 

"Tajemnie Amy Snow" to lekka historia, która jednak wciąga przez tajemnice oraz czasy w których jest osadzona. Przemiana młodej dziewczyny, nauka życia, przyjaźń a potem miłość, którą odkrywa, to wszystko sprawia, że książka jest ciekawa i wciągająca. 

Bardzo ciekawym wątkiem jest tajemnica, do której prowadzą listy Aurelii. Początkowo nie wiadomo czy na końcu dowiemy się o Aurelii czy o Amy, co dodatkowo wzbudza apetyt na ten tytuł. 

Świetnym uzupełnieniem jest ostatni rozdział, napisany z punktu widzenia matki Aurelii, który wyjaśnia niektóre kwestie i pogłębia historie dzieciństwa Amy. 

"Tajemnice Amy Snow" to książka dla wielbicieli książek osadzonych w XIX-wiecznej Anglii. Jest to ciekawa pozycja, którą szybko się czyta, a jednocześnie ciekawi przez tajemnicę, która czai się gdzieś na końcu książki. Jest to jednocześnie historia, która pokazuje podziały społeczne i spojrzenie różnych klas społecznych na życie. 


  • Autor: Rees Tracy
  • Tytuł: Tajemnice Amy Snow
  • Tytuł oryginalny: Amy Snow
  • Wydawnictwo: Czarna Owca
  • Liczba stron: 504
  • Premiera: 20 lipca 2016
Książka przeczytana w ramach wyzwania Trójka e-pik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger