5/11/2019

Nagroda Literacka M. St. Warszawy, edycja 2018

Trwa okres, w którym ma miejsce wiele wydarzeń dotykających książek. Dziś chciałabym Wam przybliżyć kolejną edycję Nagrody Literackiej M. St. Warszawy jak i przedstawić tytuły nominowane w tym roku. Właśnie poznaliśmy nominowanych do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st.Warszawy, najstarszego i jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce. Laureatów poznamy 9 czerwca podczas uroczystej gali. Wówczas dowiemy się również, kto otrzyma tytuł warszawskiego twórcy.

Data ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jest nieprzypadkowa – 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.


Nominacje ogłoszono podczas spotkania z jurorami przy kawie w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata. Równolegle, w ośmiu miejscach w Warszawie, m.in. przy metrze Ratusz Arsenał czy Warszawa Wileńska oraz przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, rozdawana była jednodniówka – gazeta nawiązująca stylistyką do czasów międzywojennej Warszawy. Znalazły się w niej informacje o nominowanych książkach i autorach oraz mapa warszawskich bibliotek, w których będzie można wkrótce znaleźć wyróżnione tytuły. Po raz pierwszy w Polsce nominacje ogłosili również najpopularniejsi bookstagramerzy za pomocą InstaStories.

Tegoroczna, już 12. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, zaczęła się rekordowo – nadesłano w sumie 3800 zgłoszeń (1100 zgłoszeń w formularzach, 2700 egzemplarzy nadesłanych przez wydawnictwa). Wyłonione tytuły, wartościowe, wciągające i znaczące dla polskiej kultury, powalczą o nagrody w następujących kategoriach: proza, poezja, edycja warszawska oraz literatura dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo za całokształt twórczości wręczony zostanie tytuł warszawskiego twórcy.

Siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Janusza Drzewuckiego przyznało trzy nominacje w każdej kategorii:

proza

· Wiesław Myśliwski Ucho igielne

· Zyta Rudzka Krótka wymiana ognia

· Krzysztof Varga Sonnenberg

poezja

· Krystyna Dąbrowska Ścieżki dźwiękowe

· Jadwiga Malina Czarna załoga

· Ewa Sonnenberg Schizofrenia & Company
literatura dla dzieci
· Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour Babcocha

· Małgorzata Ruszkowska, il. Marta Ruszkowska Warszawiacy

· Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska Mirabelka
edycja warszawska

· Piotr Kubkowski Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku

· Andrzej Skalimowski Sigalin. Towarzysz odbudowy

· Andrzej Żor Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego
Nagroda, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wyróżnienie to łączy w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Dlatego też nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania, m.in.: spotkania autorskie podczas majowych Warszawskich Targów Książki na stoisku Zaczytana Warszawa czy spotkania z laureatami w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata oraz podczas literackiego pikniku „Imieniny Jana Kochanowskiego” organizowanego przez Bibliotekę Narodową przy wsparciu m.st. Warszawa.


Informacji można też szukać na Instagramie pod hasztagiem #nagrodaliterackawarszawy.Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Patroni medialni: Radio TOK FM; lubimyczytać.pl; warszawa.wyborcza.pl; Książki.
Magazyn do czytania
Współpraca: Biblioteka Narodowa


Więcej informacji znajdziecie: www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka a o zeszłorocznych nominacjach możecie przeczytać TUTAJ.


Sama mam zamiar przyjrzeć się bliżej przynajmniej niektórym nominowanym tytułom i oczywiście czekam na wyniki tegorocznej edycji. Do kogo trafi nagroda? 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger