9/24/2021

Czy wiesz, że "Dopóki walczysz, masz szansę wygrać" Adel Vivien Rasell


Najlepsza książka to taka, która wzbudza emocje podczas lektury i długo po niej. Historia, która zostaje w głowie, nie daje się zapomnieć, o której mówi się dalej. Zdecydowanie waśnie do takich powieści należy pierwszy tom Kuriozum życia "Dopóki walczysz, masz szansę wygrać". Często nie zgadzałam się z wyborami autorki podczas lektury, niektórych nie rozumiałam, inne uważałam za błędne, ale cały czas z niecierpliwością czytałam, żeby przekonać się jakimi ścieżkami potoczy się życie bohaterki i dokąd zaprowadzą ją wybory, jakich dokonuje. Teraz chciałabym przybliżyć Wam ten tytuł, a być może sami zechcecie przyjrzeć mu się bliżej. 

Autorka snuje historię o swoim życiu wspominając lata dzieciństwa, ale bardziej skupiając się na niezwykle barwnych latach '90 i dwutysięcznych, kiedy jej życie dokonywało wielu niezwykłych zwrotów, a ona znajdowała się w sytuacjach często niebezpiecznych, ale również odnajdywała piękno dnia codziennego. Czasem przez przypadek, a czasem przez własne wybory bohaterka spadała na samo dni, aby podnieść się i żyć na szczytach. Wśród wydarzeń z życia znajdzie się bezdomność, prostytucja, więzienie, trudne związki, a z drugiej strony wielkie biznesy i szalona miłość. W tym wszystkim przebija szczerość pisarki, która sprawia, że historia jest niezwykle prawdziwa, uderzająca w czytelnika. 

Adel Vivien Rasell to pseudonim artystyczny, który pisarka stworzyła na potrzeby książki,  a tak naprawdę nazywa się Katarzyna Czudowska i pochodzi z podwarszawskiego Wołomina. Pierwszy tom biografii, której podjęła się napisać, opisuje kilkadziesiąt lat jej życia i można by nim obdarować kilka innych osób. Zwroty życiowe są u bohaterki bardzo raptowne, często jej życie zmienia się  diametralnie w jednej chwili. 

Od pierwszych stron z książki bije brak ciepła rodzinnego, którego bohaterka poszukuje przez całe późniejsze życie. Wiele wyborów, które później dokonuje, wiąże się z tymi wczesnodziecięcymi wspomnieniami. Bohaterka bardzo szybko dorasta, wchodząc w świat dorosłych i ich problemy. Jej stosunek do cielesności od początku jest dość luźny, a relacje z mężczyznami zmuszają do trudnych wyborów jeszcze w czasach nastoletnich. Przez całe życie jest konsekwentna w decyzjach, które podejmuje i choć nie raz okazują się one błędne, to nigdy się z nich nie wycofuje, choć nie raz świadomość konsekwencji w jakimś stopniu jest jej znana. 

Podczas lektury bardzo wyraźnie wyłania się obraz lat '90, początku demokracji w Polsce i wszystkich konsekwencji, które się z tym okresem wiążą. Od środka możemy poznać życie mafijne, niezwykle brutalny czas prostytucji, bezdomności bohaterki i jej wyborów związanych z poszukiwaniem nowego miejsca do życia. Autorka nie ukrywa żadnego z trudnych aspektów tamtych czasów, a czytelnik podczas lektury ma możliwość poznać najbardziej brutalne chwile jej życia. 

Jednak nie do końca zdawałam sobie sprawę z rozlicznych i obfitujących w dalsze skutki konsekwencji, leżących u podstaw mojej decyzji. Odkryłam to dopiero później i to całkiem boleśnie. Z biegiem lat, kiedy przypominałam sobie, jak byłam w tamtym okresie życia, z coraz większym trudem przychodziło mi rozumienie podejmowanych przeze mnie wówczas decyzji i dokonywanych wyborów. *

Wybory, których bohaterka dokonuje we wczesnej młodości można z pewnością tłumaczyć nieznajomością życia, młodością właśnie, która kieruje się własną logiką i która nie słucha starszych, bardziej doświadczonych. Późniejsze życie autorki zdecydowanie odbiega od tych trudnych lat, sama wspomina, że niektóre spotkania można przyrównać do dobrze znanych pięknych romantycznych historii filmowych. Choć można powiedzieć w tym momencie "i żyli długo i szczęśliwie" to w tym wypadku zdecydowanie to dopiero tzn. koniec początku i wiele jeszcze wyborów przed pisarką, wielokrotnie zostaje postawiona przed kwestiami, które mogą zaważyć na jej przyszłości. 

Na katach powieści wyraźnie czuć brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny. Brak miłości i bez warunkowanego wsparcia, które powoduje, że dzieci zawsze mają do kogo zwrócić się w razie niepowodzeń lub problemów. Tutaj autorka przez większość czasu jest sama i chyba to też powoduje niektóre kierunki które wybiera.

Przez te kilkadziesiąt lat autora spotyka na swojej drodze bardzo różnych ludzi, niektórych naprawdę znanych albo w Polsce albo w niektórych jej kręgach. Nielicznych z nich wymienia z nazwiska, częściej jednak wspomina tylko o osobie, która bardzo często jest bardzo łatwa do zidentyfikowana, a którą poznaje w niezbyt chwalebnej chwili swojego życia. 

Nie odniosłam wrażenia, że weszłam w świat bezwzględnych ludzi. Pieniądz, to narzędzie, które otwierało każde drzwi, nie było nic silniejszego. Znałam wielu ludzi i było mi  tym dobrze. Czułam się bezpiecznie. *
Lektura tej książki wywołała we mnie całą lawinę emocji. Czasami z zapartym tchem czytałam o wydarzeniach,  w którym przyszło uczestniczyć pisarce. Zdarzały się jednak i takie momenty, kiedy nie rozumiałam pewnych wyborów, których dokonywała, a które były z gruntu złe. Niektóre można wytłumaczyć młodością i butą. Ale również w późniejszym życiu nie zawsze rozumiałam, skąd taki pomysł na dalsze życie. Z pewnością prowadzę bardziej zachowawczy tryb życia, autorka stawia wszystko na jedną kartę i nie raz przychodzi jej za to zapłacić. 

Dawno nie czytałam historii, która byłaby podobna do przeżyć autorki. Można powiedzieć, że to opowieść jedyna w swoim rodzaju. "Dopóki walczysz, masz szansę wygrać" to dopiero pierwszy tom z życia autorki, która jest niezwykle barwna, bardzo różnorodna i która wywołuje burzę emocji. Warto sięgnąć po ten tytuł, na własnej skórze przekonać się jak autorka przeżywała swoje życie, a także zajrzeć wraz z nią do najgorszych dzielnic Warszawy i odkryć jej najgorsze tajemnice. Ale również odkryć piękną historię miłosną i dalsze losy, które autorka dla siebie wybrała. Sama z wielką chęcią sięgnę po kolejny tom tej historii, która skończyła się w dość dramatycznym momencie. 

* Cytaty z książki, str. 126 i 267  • Autor: Adel Vivien Rasell
  • Tytuł: Dopóki walczysz, masz szansę wygrać
  • Cykl: Kuriozum życia
  • Wydawnictwo: Katarzyna Buch - Firma "PUBLIKTE"
  • Liczba stron: 482
  • Premiera: 24 wrzesień 2021

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger