5/28/2022

Zajrzyj "Tam, gdzie kwitnie miłość" Katarzyna Kostołowska


W zeszłym roku odkryłam urok ogródków działkowych dzięki lekturze "Księgi urodzaju", gdzie autorka osadziła akcję na kilku działkach we wrocławskim ROD Morele. Wraz z jedną z bohaterek odkrywałam uroki dbania o ogród, tworzenia go od podstaw i cieszenia się efektami własnej pracy. To było bardzo niecodzienne, ale jednocześnie przyciągające miejsce, z którym wcześniej się nie spotkałam. Tym razem autorka wraca do Moreli, ale przenosi ciężar akcji na nowych bohaterów, którzy w ciągu sezonu przeżywają wzloty i porażki. 

Teresa pracuje w zarządzie Moreli, stara się poukładać sobie życie po rozwodzie i skrycie marzy o wielkiej miłości. Kiedy poznaje nowego działkowca, a ich relacja wydaje się zmierzać we właściwym kierunku, kobieta jest zachwycona, czy może jednak liczyć na szczęśliwe zakończenie? Ola wraz z córką przychodzi na działkę, żeby złapać oddech od życia i problemów, które są za płotem. Stara się poradzić sobie z samotnym macierzyństwem, choć nie zawsze jej się to udaje. Julian całe życie spędził na pielęgnacji swojego ogródka, teraz staje jednak przed nowym dylematem, który powoduje, że musi ponownie przemyśleć swoje życiowe wybory. Sąsiadujące działki łączą bohaterów a ich wzajemne relacje sprawiają, że są w stanie sobie pomóc i naprowadzić na właściwe ścieżki. 

Przede wszystkim muszę zachwycić się okładką, która od razu kojarzy mi się z majem, ogrodem i czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Wydawca zdecydował się na inną okładkę przy drugim tomie cyklu ROD Morele, ale również wznowienie tomu pierwszego jest w utrzymane w tej samej tonacji i myślę, że to bardzo dobry kierunek. 

Autorka na główny plan wpuściła nowych bohaterów, którzy być może w pierwszym tomie gdzieś przemykali z boku, albo nie było ich wcale, a teraz pozwalają poznać się czytelnikowi. W ten sposób każdy z tomów można czytać oddzielnie, bo nie łączą się ze sobą bezpośrednio, a jednak miejsce akcji jest to samo i dzięki temu podczas lektury drugiego tomu ma się wrażenie, jakby wracało się do dobrze znanego otoczenia.  

Tym razem poznajemy właścicieli trzech działek. Teresa, kobieta około czterdziestoletnia jest niezwykle samotna i chciałaby spotkać mężczyznę, z którym mogłaby stworzyć udany związek. Marzy o motylach w brzuchu. Nowy związek, w który się angażuje, nie jest jednak do końca taki, jaki sobie wymarzyła. Pojawiają się życiowe problemy i wątpliwości. Zakończenie tego wątku jest niezwykłe w swojej oryginalności, rzadko trafiam na tego typu rozwiązania, a jednocześnie pokazuje, że życie obiera bardzo różne drogi. Wątek Oli i jej córki jest bardzo piękny, pokazuje matczyne oddanie, ale również zaskakuje informacjami, które autorka ujawnia podczas rozwoju akcji. Wątek pana Juliana jest smutny, a jednocześnie tak bardzo współczesny, pokazuje społeczne normy i próby pokazania własnego ja. 

Po raz kolejny zostałam przez autorkę wciągnięta w świat małych pięknych ogrodów, szybko zapoznałam się z bohaterami i niezwykle mocno ich polubiłam, do końca kibicując każdej z postaci. Mam wrażenie, że Katarzyna Kostołowska ma dar przedstawiania w swoich książkach ścieżek życiowych w sposób niezwykle pozytywny. Oczywiście pojawiają się problemy, jak u każdego, a jednak całokształt historii zawartych na stronach powieści jest niezwykle pokrzepiający. 

Podział na etapy pracy w ogrodzie, podzielenie książki na poszczególne miesiące z informacją, co w danym czasie powinno się robić, w jaki sposób wspomagać rośliny, pokazuje nie tylko przemianę tego świata, ale także powolną przemianę bohaterów i ich drogę, którą mają do pokonania od początku do końca sezonu ogródkowego. 

"Tam, gdzie kwitnie miłość" to powieść, która powinna trafić do każdego miłośnika powieści obyczajowych, osób które kochają swoje małe i duże ogrody, czy nawet kwiaty na balkonie. To wspaniałe połączenie historii ludzi, ich codziennych zmagań, małych radości, dramatów życiowych i wzajemnych relacji, a wszystko to osadzone jest w pięknym zielonym otoczeniu pełnym kwiatów, gdzie można na chwilę uciec od miejskiego gwaru. Jest to drugi tom cyklu, jednak dzięki nowym bohaterom można czytać go zupełnie oddzielnie. To patronat, który z wielką przyjemnością promuję! 

  • Autor: Kostołowska Katarzyna
  • Tytuł: Tam, gdzie kwitnie miłość
  • Cykl: ROD Morele #02
  • Wydawnictwo: Książnica
  • Liczba stron: 306
  • Premiera: 01 czerwiec 2022Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger