11/12/2023

Podróż "Księżniczka Bari" Hwang Sok-YongTen tytuł długo czekał na polską premierę, ponad 15 lat. W Korei Południowej książka ukazała się w 2007 roku, najpierw jako powieść w odcinkach do gazety. Autor, poprzez historie Bari pokazuje bardzo różnorodny świat, zaczynając w trudnych latach głodu w Korei Północnej, żeby ostatecznie doprowadzić bohaterkę do Londynu, z jego wielokulturowym światem. To tam Bari trafia na bohaterów z bardzo różnych grup społecznych, porusza zamachy z 11 września, a także atak bombowy w londyńskim metrze. Historia pokazuje świat jako wielką wioskę, w której każdy szuka swojego miejsca na ziemi. 

Bari swoje imię zyskała po pewnej księżniczce z koreańskiej mitologii i to bardzo mocno ukierunkowało jej życie. Trudne dzieciństwo, naznaczone cierpieniem i głodem w Korei Północnej, zmusza ją by szukać szczęścia w Chinach. Tam jednak nie znajduje ukojenia i przez różne sploty wypadków wyrusza w brutalną drogę do Anglii. Jako nielegalna imigrantka musi wiele wycierpieć, żeby ostatecznie znaleźć swoje miejsce na ziemi, a na swojej drodze spotyka bardzo różnych ludzi, niektórych życzliwych i pomocnych, jednak również takich, którzy wykorzystują innych. Podróż i życie Bari ma również magiczny wymiar, gdyż dziewczyna od dzieciństwa posiada pewne nadprzyrodzone moce. Czy ostatecznie uda jej się znaleźć szczęście? 

Lektura tej książki nie należy do łatwych, gdyż wiele w niej cierpienia, śmierci i trudnych losów bohaterów. Bari od najwcześniejszych chwil po urodzeniu musiała zmagać się z trudnościami, a wraz z rozwojem tej historii pojawiają się kolejni bohaterowie i nowe wydarzenia, które nie należą do łatwych. Autor dzięki podróży Bari pozwolił czytelnikowi poznać bohaterów z bardzo różnych zakądków świata, znajdziemy tu zarówno Chińczyków, jak i Pakistańczyków, a także mieszkańców Afryki, zresztą nie zabraknie akcentów polskich, bo i mieszkańcy z naszego kraju znaleźli się w kamienicy w której przyszło żyć Bari. 

Wydawać by się mogło, że ucieczka z Korei Północnej, w której bohaterka straciła całą rodzinę, i rozpoczęcie życia w Chinach, pomoże znaleźć zwykłe codzienne szczęście. Jednak osoba, która nielegalnie przekracza granice, nie może czuć sie bezpiecznie, a kolejna podróż przez ocean przynosi kolejną falę cierpienia. Dopiero Londyn pokazuje Bari wielokulturowość, pozwala poznać bardzo różnych bohaterów, a czytelnikowi otwiera oczy na to, że imigranci w większości szukają po prostu spokojnego życia, z dala od głodu, wojen i przemocy. 

My, uchodźcy, przestaliśmy wchodzić w szczegóły w trakcie opowiadania naszych historii, ale zawsze, gdy poruszało się temat rodzinnych stron, koniec końców docierało się do tych samych punktów: wojny, głód, choroby, strach czy okrutni generałowie, którzy trzymali w garści całe społeczeństwa. We wszystkich zakątkach świata ludzie ciągle tracili życie, więc inni bez przerwy pokonywali granice, żeby móc przeżyć chociaż dzień bez strachu przed głodem i śmiercią. 

Historia napisana przez Hwang Sok-Yonga, mimo upływu lat, pozostaje nie tylko aktualna w dzisiejszych czasach, ale ponownie każe zastanowić się nad tym, co dziś widzimy i słyszymy w Europie. Autor pisał ją stosunkowo niedługo po wydarzeniach, które w tej chwili mogą wydawać nam się odległe - Wielki Głód w Korei Północnej w latach '90, zamach WTC oraz zamachy w Europie, poczynając od tego w londyńskim metrze, a także wojna w Iraku i Gwantanamo. Mimo odległości tych wydarzeń, wszystkie bardzo mocno w książce wybrzmiewają.

Jednocześnie ta powieść ma również drugą warstwę, tą magiczną, która pozwala Bari w różnych momentach, opuścić ciało i szukać ukojenia w spotkaniu z przodkami. Pojawia się sfera mniej realna, która w jakimś stopniu osadzona jest w snach bohaterki, a która sięga do koreańskiego mitu o Księżniczce Bari, która zmuszona była wyruszyć w świat, pokonać wiele przeciwności losu i wiele wycierpieć, żeby dotrzeć do źródeł "wody życia". Te magiczne elementy pozwalają uporać się bohaterce z naprawdę trudnymi momentami w życiu, ale pozwalają również autorowi odpowiedzieć na pewne fundamentalne życiowe pytania. 

"Księżniczka Bari" to lektura trudna, która otwiera oczy czytelnika na problemy świata, kwestie imigrantów, także tych nielegalnych, szukanie lepszego życia, bez głodu i wojny. Historia głównej bohaterki pokazuje trud, jaki przyszło jej przejść, żeby ostatecznie znaleźć swoje miejsce. Londyn otwiera oczy na wielokulturowość, ale również uświadamia, że mimo różnych losów bohaterów, każdy z nich myśli o spokojnym życiu. Warstwa realizmu magicznego spaja wszystko i pozwala na odrobinę dystansu od wydarzeń, które momentami są naprawdę trudne do przyswojenia.   • Autor: Hwang Sok-Yong
  • Tytuł: Księżniczka Bari
  • Tytuł oryginalny: 바리데기 (Baridegi)
  • Tłumaczenie: Dominika Chybowska-Jang
  • Wydawnictwo: bo.wiem
  • Liczba stron: 242
  • Premiera: 24 październik 2023


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger