11/26/2023

Poznaj "Opowieść błękitnego jeziora" Dorota Gąsiorowska


Literaturę Doroty Gąsiorowskiej poznałam na początku jej twórczości, sięgając po pierwsze wydane pozycje autorki. Od tego czasu minęło kilka lat, a mi kolejne premiery przechodziły koło nosa. Przyszła więc pora na powrót, szczególnie, że najnowsza książka pisarki przykuwa uwagę już samym zarysem fabuły. Prawie pięciuset stronnicowa powieść przenosi czytelnika do małego miasteczka, pozwala poznać legendę związaną z tamtym miejscem, a to wszystko w pięknych zimowych klimatach. 

Sonia postanawia zrobić sobie przerwę od codziennych obowiązków i monotonii życia. Wykorzystując urlop postanawia wyjechać do małej miejscowości pod Krakowem - Bukowej Góry, aby poznać rodzinną legendę związaną z manufakturą czekolady. Dziennikarka chciałaby podzielić się tą historią ze swoimi czytelnikami, wierząc, że jest to piękna i ciekawa historia. Nie spodziewa się jednak, jak wiele ten wyjazd zmieni również w jej życiu. Do tej pory samotna, wcześnie pozbawiona rodzicielskich uczuć, w Bukowej Górze znajduje namiastkę rodziny. Właściciele cukierni szybko biorą ją pod swoje skrzydła, poznaje też innych mieszkańców, którzy trafiają do jej serca. W tle zaś, wieczorami, poznaje rodzinną historię, która czaruje słuchaczy i okazuje się w jakimś stopniu magiczna. 

Autorka od pierwszych chwil czaruje słowem, przedstawiając urokliwą małą mieścinę, która ma zapewnić głównej bohaterce materiał na artykuł. Tak naprawdę jednak wycieczka do Bukowej Góry pozwoli Sonii odkryć piękno dnia codziennego, poznać historie, które każą jej przemyśleć trudne ludzkie losy, a jednocześnie doświadczyć ogromu ludzkiej życzliwości i miłości. Te pozytywne uczucia czuć już od pierwszych stron powieści, kiedy bohaterka poznaje Rozalię i Gabriela, starszych właścicieli cukierni i manufaktury Złote Serce. Od tego momentu w kobiecie powoli zachodzi pewna zmiana, choć początkowo niedostrzegalna nawet przez samą zainteresowaną. 

Już po pierwszych rozdziałach ciężko oderwać się od lektury. Zimowa odsłona urokliwego miasteczka towarzyszy tej książce przez większość czasu, a jest ona na tyle przyciągająca uwagę, że samemu chciałoby się wybrać i pochodzić zarówno uliczkami miasteczka, jak również ścieżkami prowadzącymi nad jezioro i do błękitnej kapliczki. Bo ta historia nie rozpoczyna się w Bukowej Górze ale właśnie nad jeziorem. Tam dwoje ludzi łączy los, pozwala się im odnaleźć, choć ich drogi nie zawsze są łatwe i proste. 

Legenda, którą poznaje Sonia, to piękna i przejmująca historia, pozwalająca uwierzyć w dobro i miłość. Opowiadana przez właścicieli cukierni w taki sposób, że ciężko oderwać się od niej choć na chwilę. Ujęło mnie, że autorka pięknie stylizowała język i  styl wypowiedzi bohaterów wydarzeń sprzed stu lat, co dało bardzo dużą dozę autentyczności. Jednocześnie każda z osób, które pojawiają się w opowieści zapada w pamięć i budzi duży sentyment. Wspaniałe postaci babci Anieli czy Jurczykowej, które na różny sposób zdobywają sympatię, a jednocześnie wywołują słodko-gorzkie uczucia. 

W powieści, jak w życiu, oprócz dobrych chwil, przychodzą też te gorsze. Historie, które poznaje Sonia, ale również jej doświadczenia, pokazują, że nigdy nie może być jedynie dobrze. A jednak autorce udaje się wszystkie te gorsze chwile przekuć w coś wyjątkowego, co wzmacnia bohaterów. I pomimo trudnych chwil, myśląc o książce, czuje się ciepło i miłość. Małe miasteczko otulone pierzyną ze śniegu, delikatny mróz i jasne, zapraszające wnętrze kawiarni, w której gorąca, aromatyczna czekolada i serdeczny uśmiech właścicieli daje radość i nadzieję. Niebieska kapliczka maryjna, w której pali się płomień świecy, a która przypomina o wydarzeniach z przeszłości, ale również pomaga w problemach dnia dzisiejszego. Jezioro, na którego wzniesieniu wznosił się kiedyś warowny gród, a w jego murach żyła dobra i życzliwa władczyni. Takie wyobrażenie zostaje po lekturze i choć bohaterowie ruszyli już dalej, to te obrazy zostają w głowie na dłużej. 

"Opowieść błękitnego jeziora" to historia wywołująca wiele pozytywnych uczuć. Współczesny świat miesza się z wydarzeniami z przeszłości, problemy bohaterów dzisiejszych i tych historycznych, a także wydarzenia, które bardziej przypominają sen niż jawę. Wszystko to osnute zimową atmosferą oczekiwania na świąteczny czas. Autorka w doskonały sposób łączy ze sobą liczne wątki, tworząc obraz pełen ciepła i miłości, pomimo wszelkich przeciwności losu. To książka, która przyniesie wiele dobrych emocji podczas lektury.   • Autor: Gąsiorowska Dorota
  • Tytuł: Opowieść błękitnego jeziora
  • Wydawnictwo: Znak Literanova
  • Liczba stron: 496
  • Premiera: 22 listopad 2023


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger