4/01/2012


Dane techniczne:
 • Autor:  Mary Hooper
 • Tytuł: Siostra
 • WydawnictwoNasza Księgarnia
 • Liczba stron: 288
 • Premiera: 21.03.2012
 • Gatunek: Powieść historyczna


Jest rok 1861. Pozbawiona skrupułów, bezwzględna rodzina Unwinów, która zbudowała imperium na śmierci i żałobie, nie cofnie się przed niczym, aby pozbawić spadku dwie sieroty – Grace oraz bezbronną Lily, dziewczynę o umyśle dziecka. Po utracie najbliższych siostry desperacko walczą o przetrwanie, a kiedy Grace zmuszona jest zatrudnić się u Unwinów jako zawodowa żałobnica, oplata je sieć intryg, o których nie mają pojęcia...


Myśląc o XIX-wiecznym Londynie widzę miasto pełne wielkich dymiących fabryk, śmierdzących ulic na którym trzeba pilnować kieszeni, widzę całą masę brudnych i obdartych ludzi. Z drugiej strony pięknie ubrane damy i dżentelmeni jadący w różnorakich powozach, rezydencje przypominające czasami zamki z bajek.

Kiedy uczymy się historii w szkołach raczej nie myślimy o zwyczajnych ludziach. Mówimy o doniosłych chwilach, osobach które dokonały przełomowych odkryć, albo wygrały wielkie bitwy. Autorka pozwoliła nam spojrzeć na życie właśnie tych prostych i biednych ludzi. Wraz z Grace i jej siostrą przemierzamy ulice Londynu. Borykamy się z głodem. "Czy dziś kupić kartofla na obiad, czy raczej zaopatrzyć się w koc na zimę? Co zrobić gdy ludzie nie chcą kupić rukwii na którą wydałam ostatnie pieniądze?" Są to decyzje ciężkie i niekiedy decydujące o życiu i śmierci człowieka. 

Książka napisana jest bardzo plastycznym językiem. W trakcie czytania wydawało mi się jakbym była obecna tuż obok bohaterki. Widziałam ulice jakimi podążała, pokój w którym spała, te wielkie pogrzeby i pracę w zakładzie Unwinów. Bardzo się z nią zżyłam. Była to szalenie dzielna ale i szlachetna dziewczyna. Jej siostra Lili nie poradziła by sobie sama na świecie, a Grace kochała ją nad życie. 

Narracja trzecioosobowa powoduje że nie widzimy Londynu przez pryzmat Grace czy też innego bohatera, ale sami wyrabiamy sobie o nim zdanie. Przemyślenia Grace, gdyby to ona opisywała swoje życie przeszkadzały by w obiektywnym spojrzeniu na świat. 

Na końcu książki znajduje się posłowie, w którym autorka rozwija zagadnienia historyczne, takie jak kwestia pogrzebów w tamtym okresie, życie najbiedniejszych itp. Pani Hooper sięgała do literatury naukowej aby poznać życie XIX-wiecznego Londynu i widać że bardzo dobrze się przygotowała. 

Pochłonęłam tą książkę prawie za jednym podejściem. Byłam oczarowana tamtym światem. Tym zderzeniem światów. I życiem najbiedniejszej części Londynu, gdzie ludzie nie mogli liczyć na pomoc ze strony władz. Polecam ją całym sercem. 

Trochę żałuję że historia Grace i jej siostry skończyła się w takim momencie, z chęcią zapoznałabym się z dalszym życiem dziewczyny. Rozumiem jednak że historia sióstr Parkes była pretekstem do przedstawienia Londynu i ludzi tam żyjących.

Mam nadzieję że Nasza Księgarnia nie poprzestanie na jednym tytule autorki. Poszukałam trochę informacji o Mary Hooper - jak dotąd wydała ona w Anglii ponad 10 książek w tym 6 powieści historycznych, których akcja dzieje się w XVII i XIX wieku. Liczę że polscy wydawcy nie poprzestaną ja jednej pozycji.

14 komentarzy:

 1. Może przeczytam, narazie czeka mnie jeszcze mój kochany stosik :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurczę, ale mnie zachęciłaś :) I widzę, że czytnik działa idealnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, bo warto. A co do czytnika to jestem zachwycona :)

   Usuń
 3. Bardzo zachęcająca recenzja! Aż chce się biec po tę książkę i zacząć czytać ;) Z całą pewnością wpasowuje się w tzw. moje klimaty i na pewno będę ją miała na uwadze. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No, no... Po Twojej recenzji już wpisałam tytuł na swoją listę poszukiwanych:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Historyczna? To koniecznie muszę po nią sięgnąć. Zapewne stwierdziłabym, że to powieść, w której wieje nudą (tak miałam po ujrzeniu okładki), ale po twojej recenzji jestem całkowicie przekonana, że to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zwróciłam uwagę na tą książkę właśnie dzięki okładce, ale to oczywiście kwestia gustu. Mam nadzieję że jak sięgniesz po nią i Ci się spodoba.

   Usuń
 6. Nasza Księgarnia wydaje świetne książki. "Siostra" wydaje się równie wartościowa i ciekawa. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam że "Nasza Księgarnia" ma świetne książki. Kiedyś ją kojarzyłam tylko z lit. dziecięcą i młodzieżową, ale od jakiegoś czasu okazuje się, że to wszechstronne wydawnictwo :) Jedno z moich ulubionych.

   A książkę polecam :)

   Usuń
 7. Nie czytałam jeszcze żadnej książki, w której akcja toczy się w XIX Londynie, a ten okres kojarzy mi się właśnie, jak napisałaś, z dymem i fabrykami. Jak tylko będę miała okazję z pewnością sięgnę po "Siostrę" :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger