12/10/2013

Saga księżycowa

 Dane techniczne:
 • Autor:
 • Tytuł: Cinder, Scarlet
 • Tytuł oryginalny: Cinder, Scarlet
 • Seria: Saga księżycowa tom 1 i 2
 • Wydawnictwo: Egmont Polska
 • Liczba e-stron (epub): 320, 356
 • Premiera: 17.10.2012, 08.05.2013
 • Gatunek: fantastyka, baśń

Od pewnego czasu mam nawyk kupowania wszystkich "bestselerów" czy też bardzo promowanych książek. Leżą sobie one potem na czytniku i czekają na swoją kolej. Bo z czytaniem tych książek to już gorzej. Nie mogę się zebrać. Przeglądam biblioteczkę i wcale nie mam na nie ochoty. Wydaje mi się że się zawiodę, albo mam przesyt tego tytułu, bo widzę go w sieci na każdym kroku. Dlatego książki, które dość często można spotkać w necie muszą swoje odczekać. Ale kiedy już biorę je do ręki to wciągam się maksymalnie. Tak było i tym razem. Zaczęłam czytać Cinder i po ostatnim słowie od razu zaczęłam Scarlet. Drugi tom również pochłonęłam ;)

Na początku zwróciłam uwagę na okładki - świetne prawda? Trochę tajemnicze, trochę magiczne. Lubię takie motywy.

Autorka wykorzystała motywy baśniowe, przenosząc je i przystosowując do dalekiej przyszłości. Akcja sagi dzieje się po III wojnie światowej, w świecie skomputeryzowanym, gdzie na ulicach oprócz ludzi można spotkać androidy i cyborgi. 
W Pekinie - stolicy nowoczesnego  Państwa Środka żyje i pracuje Cinder. Dziewczyna mieszka z macochą i dwiema przyrodnimi siostrami. W tym samym czasie na zamku szykuje się bal, na który zaproszone są wszystkie panny z królestwa. Znajome? Na tym kończą się jednak podobieństwa z Kopciuszkiem. Cider jest bowiem cyborgiem i wcale nie wybiera się na bal. Dziewczyna pracuje jako mechanik a jej największym marzeniem jest ucieczka do Europy. Wszystko się jednak zmienia, kiedy poznaje księcia Kaia, a jej siostra zaraża się śmiertelną chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Wszystko to sprawia, że Cinder, wbrew planom, dotrze na bal i zmieni to jej życie.
Akcja Scarlet przenosi się do Francji. Tytułowa bohaterka żyje na farmie z babcią, gdzie zajmuje się dostawą warzyw do pobliskiego miasta. Jej życie zmienia zniknięcie babci. Policja szybko zamyka sprawę, więc dziewczyna na własną rękę zabiera się na poszukiwania. Pomaga jej tajemniczy mężczyzna - Wilk, który zabiera ją do kryjówki tajnej organizacji. Ale czy Wilkowi można zaufać?
Obie historie w pewnym momencie się ze sobą łączą a bohaterki wspólnymi siłami walczą z Lunarami i ich królową, która chce przejąć władzę na Ziemi. Kim są Lunarzy? To musicie odkryć sami. Za dużo zdradzając zepsuje przyjemność czytania.
 
Pani Meyer zgrabnie łączy znane elementy i przekształca je tak, aby dopasować do realiów przyszłości. Świat, który wykreowała jest bardzo wciągający, a jednocześnie nie widać nieścisłości, co wpływa na pozytywny odbiór książek. W każdym tomie pojawia się wątek miłosny. Bohaterki są indywidualistami, które mają swoje zdanie, potrafią zawalczyć w słusznej sprawie. Męskim postacią pierwszoplanowym również nic nie brakuje. 

Źródło
Saga księżycowa klasyfikuje się w literaturze młodzieżowej, z pewnością ze względu na wiek bohaterów - naście lat. Jednak myślę że i starsze osoby znajdą w nich coś dla siebie. Niektóre zwroty akcji mogą zaskoczyć, choć pewnych można sie domyśleć. Zawsze dodają smaczku historii. 

Czekam z niecierpliwością na trzeci tom, który w Polsce ma pojawić się na wiosnę. Ciekawa jestem jak rozwinie się historia bohaterek i kto nowy do nich dołączy. Ze swojej strony polecam.
 

8 komentarzy:

 1. Pewnie nie przeczytam, ale cieszę się, że tak bardzo rozwija się rynek literatury młodzieżowej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa seria, dużo o niej czytałam dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obie części czekają na półce :) Sporo dobrego już się o tych książkach naczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko sięgam już po tego typu książki, ale ta seria mnie bardzo interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. oba tomy czytałam, i jakkolwiek fantastyki nie trawię, to Saga księżycowa spodobała mi się bardzo. szczególnie drugi tom, ze względu na główną bohaterkę. Scarlet (już plus za imię, bo kojarzy mi się z Przeminęło z wiatrem!) jest bohaterką, której po prostu nie sposób nie polubić - sympatyczna, inteligentna, ale i cięta. widocznie wszystkie Scarlet mają w sobie to coś :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem po lekturze tych dwóch książek i mogę śmiało powiedzieć, że są one genialne! Ja również czekam na trzeci tom i mam ogromną nadzieję, że autorka zaskoczy nas kolejnym wyborem baśni do swej fantastyki. ;)
  Pozdrawiam.
  Zapraszam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki raczej nie w moim typie, ale np. moja koleżanka się nimi zachwyca. ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger