6/02/2014

"Uzdrowił mnie Jan Paweł II" Paweł Żuchowski

Dane techniczne:

 • Autor: Żuchowski Paweł
 • Tytuł: Uzdrowił mnie Jan Paweł II
 • Wydawnictwo: Wydawnictwo M
 • Liczba stron: 152
 • Premiera: 2014
 • Gatunek: religiaLedwie miesiąc temu byliśmy świadkami kanonizacji Papieża-Polaka - Jana Pawła II. Wydarzenie to było bardzo istotne dla wielu osób i na pewno pozostanie w naszej pamięci. Wiele osób twierdziło, że Karol Wojtyła był święty już za życia. Żeby jednak biurokracji było zadość, przed kanonizacją trzeba było ustalić i udokumentować cuda, które dokonały się za wstawiennictwem Papieża. Jednym z nich było wyzdrowienie Floribeth, umierającej Kostorykanki.

"wykryto u niej tętniaka wrzecionowatego prawej półkuli mózgu. Najgorszego z możliwych. Powodującego paraliż, a także krwotoczny udar mózgu. Usłyszała, że medycyna jest bezradna." 
Historia tej kobiety była pokazywana w telewizji. W dniu kanonizacji wspominały o niej wszystkie kanały telewizji. Jest to poruszająca opowieść o wierze. 

Książka dotarła do mnie w poprzedni piątek. Ze względu na Targi nie miałam czasu zabrać się za nią od razu, co wykorzystała moja babcia i przeczytała książkę w ciągu dwóch dni. Zresztą moja mama również już na nią czeka :)

Książka, którą trzymam w ręku jest niewielka, bo zaledwie 150-stronnicowa. Przedstawia ona relację Pawła Żuchowskiego, polskiego korespondenta RMF FM w Stanach Zjednoczonych. W tym wypadku autor wybrał sie na Kostarykę, żeby przeprowadzić pierwszy polski wywiad z panią Floribeth. Jego opowieść zaczyna się tuż po wylądowaniu na lotnisku, gdzie opisuje swoje wrażenia po zetknięciu ze stolicą Kostaryki. Wspomina o rozmowie z neurologiem, który leczył Kostarykankę. Składa wizytę w kościele, gdzie znajduje się relikwia kropli krwi Jana Pawła II, tam rozmawia z księdzem Donaldem Solano. W końcu udaje mu się porozmawiać z Floribeth i jej rodziną. 
"Ksiądz wierzy w cuda?' (...) 'Teraz już tak' - odpowiada duchowny ku mojemu zaskoczeniu. 'Jak to? A wcześniej?' - próbuję zadawać kolejne pytania. 'Wcześniej o nich tylko czytałem"
Jak wspominałam wyżej jest to krótka relacja okraszona bardzo dużą ilością zdjęć - Floribeth, jej rodziny, domu, kościoła... Czcionka jest stosunkowo duża, więc osoby starsze również nie będą miały problemu z czytaniem. Książkę można przeczytać szybko i po jakimś czasie do niej wrócić. Można również delektować się nią powoli. Paweł Żuchowski nie udowadnia na siłę cudu, przedstawia jedynie rozmowy z ludźmi którzy w niego wierzą (a niektórzy nawet nie). Myślę, że warto samemu się przekonać, czy w nas ta wiara również jest. 
"Sądzę jednak, że gdyby nie było tego cudu, to byłby inny." 


Za egzemplarz bardzo dziękuję: 

15 komentarzy:

 1. Czytałam już kilka recenzji tej książki i i wiem, że publikacja idealna dla mojej cioci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może będziesz miała okazję podrzucić ten tytuł swojej cioci.

   Usuń
 2. Nie chcę czytać tej książki. Wystarczy mi wiedza zdobyta poprzez tv i recenzje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie dużo więcej byś się nie dowiedziała ;) Telewizja pokazała ten temat bardzo dokładnie.

   Usuń
 3. To publikacja dla moich babć - byłyby zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem osobnikiem bardzo sceptycznym, ale uważam, że wiara czyni cuda i sądzę, że dla ludzi mocno wierzących taka publikacje będzie wyjątkową lekturą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jest pewna grupa ludzi, których ta pozycja zainteresuje.

   Usuń
 5. Niezwykła książka. I chociaż w kwestii uzdrawiania jestem raczej sceptyczna, to jednak mam chęć poznać historię Floribeth.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli się na nią zdecydujesz to życzę udanej lektury.

   Usuń
 6. Witaj :)
  Cieszę się, że postanowiłaś dołączyć do mojego wyzwania "Czytam Fantastykę II".
  Dopisałam Cię do listy uczestników.
  Życzę powodzenia oraz wielu interesujących książek do przeczytania :)
  pozdrawiam!
  - Miłośniczka Książek -

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie jestem do końca przekonana, co do tej książki, ale gdyby trafiła w moje ręce chętnie bym ją przeczytała :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Z natury nie czytam tego typu publikacji, jednak ze względu na postać Jana Pawła II byłabym zainteresowana przeczytaniem jej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też przekonała do tej książki postać Jana Pawła II.

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger