6/05/2014

"Szczęście pachnie bzem" Aleksandra Tyl

Dane techniczne:

 • Autor: Tyl Aleksandra
 • Tytuł: Szczęście pachnie bzem
 • Wydawnictwo: Prozami
 • Liczba e-stron (epub):
 • Premiera: 14 maja 2012
 • Gatunek: literatura kobieca


Bardzo miło wspominam chwile spędzone z "Aleją Bzów", wiedziałam więc, że sięgnę po kontynuację przygód bohaterów. Nadarzyła się okazja, więc "Szczęście pachnie bzem" również za mną. Jednak po tej pozycji mam mieszane uczucia.

Po życiowych burzach w życiu Izy nie pozostał nawet ślad. Wiktor jest kochającym mężczyzną, który robi wszystko, żeby bohaterka była szczęśliwa. Nowa praca, którą kobieta zaczyna, wydaje się spełnieniem marzeń. Pojawia się informacja, że jej mieszkanie - własne mieszkanie - jest gotowe do odbioru. Monika z Oliwką jadą do Stanów na operację, która zmieni życie dziewczynki. Babcia Izy jest szczęśliwa w nowym mieszkaniu. I w ciągu krótkiego czasu wszystko zaczyna się psuć. 

Aleksandra Tyl przedstawia dalsze losy Izy i osób z jej otoczenia, nie szczędząc kobiecie wielu zmartwień. Pojawia się śmierć, niezrozumienie, rozpacz, zdrada, odcięcie od świata, praca pod presją. I choć przez część książki wspierałam bohaterkę, to niektóre jej wybory dość mocno zmieniły moje podejście. W pewnym momencie kobieta, która trzeba przyznać była w trakcie żałoby, nakłaniana przez bliskie osoby podjęła decyzję, która zaowocowała jeszcze większymi problemami. Tej właśnie decyzji nie mogę jej darować. Izabela sama sobie stworzyła problemy i potem sama przez to cierpiała. Z drugiej strony decyzje, które kobieta podejmuje w sprawie Oliwki są bardzo dojrzałe i mimo presji otoczenia dziewczyna nie poddaje się, co wzbudziło we mnie same pozytywne wrażenia. 

Swoją drogą, "gdzie ci mężczyźni" jak Wiktor? Problemów, z którymi musiał się zmierzyć (w dużej mierze przez Izę) była cała masa a mimo wszystko miał głowę na karku. A jego uczucie do bohaterki, potrafiło przezwyciężyć wszystkie problemy.

Aleksandra Tyl - Źródło
Dwie sprawy drażniły mnie w tej książce i spowodowały niższą ocenę. Jeden, to wybór Izy, o którym napisałam wyżej, a drugie to zakończenie, a właściwie ostatnie spotkanie i rozmowa bohaterki, która spowodowała, że ta książka wydała mi się naciągana, choć pewnie autorka wprowadziła ten wątek w zupełnie odwrotnym celu. 

Książka pani Aleksandry jest dobra, nadal przedstawia codzienne życie, troski i problemy, które przeżywa każdy z nas. Sięgając po ten tytuł, wraz z bohaterką przeżywamy trudne chwile, które z biegiem czasu udaje się przezwyciężyć. Wyczytałam, że szykuje się premiera nowej książki autorki, więc na pewno będę ją miała na uwadze. 


23 komentarze:

 1. Nie czytałam pierwszej części i raczej po nią nie sięgnę. Nie jest to tematyka książek, którą lubię, po prostu mnie nudzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam u siebie zarówno I część jak i II właśnie tę, tej autorki :) Cieszę się, że podoba Ci się ta książka ;)

  Fajnie tu u Ciebie. mam nadzieję, że będę wpadać częściej :))

  Pozdrawiam Ciepło :*:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Na pewno również będę Cię odwiedzać.

   Myślę, że te książki powinny Ci się spodobać :)

   Usuń
 3. Nie czytałam żadnej z książek autorki, ale może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach wszystkie 3 książki autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Naciąganych wątków nie lubię, ale być może kiedyś skuszę się na pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo tego naciągania książka mi się podobała. Może, jeśli sięgniesz po ten tytuł, inaczej odbierzesz ten wątek :)

   Usuń
  2. Być może kiedyś sprawdzę. Na razie mam stos innych lektur. A raczej kilka stosów. :D

   Usuń
 6. "Aleja bzów" ma przepiękną okładkę, dlatego też zapamiętałam ten tytuł i nadal będę o nim pamiętać przy wyborze jakiejś książki na weekend:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Aleję Bzów" wybrałam najpierw ze względu na okładkę właśnie ;) Kontynuacja niestety okładkowo jest już gorsza :(

   Usuń
 7. Hej, książka zapowiada się ciekawie i gdy będę miała okazję na pewno nie przejdę obok niej obojętnie, tylko przeczytam. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie poznałam jeszcze pióra tej autorki, więc z chęcią się skuszę, pomimo kilku mankamentów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało jest książek bez mankamentów ;) Polecam, nie powinnaś się zawieść :)

   Usuń
 9. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, nazwisko autorki też niestety jest mi nieznane, ale recenzja pozytywna i zachęcającą, więc może kiedyś przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będziesz miała ochotę na lżejszą lekturę to warto sięgnąć po tą autorkę :)

   Usuń
 10. Mam inną książkę tej autorki, mianowicie ,,Aleję Bzów'', ale jeszcze nie miałam sposobności jej czytać, dlatego w pierwszej kolejności muszę się za nią zabrać, a potem ewentualnie sięgnę po powyższą pozycje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej, że "Aleja Bzów" jest pierwszą częścią przygód bohaterów, więc warto od niej zacząć :)

   Usuń
 11. "Aleja Bzów" bardzo mi się podobała, z wielką chęcią sięgnę po kolejną książkę tej pisarki. Jestem ciekawa tych wyborów bohaterki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może inaczej spojrzysz na jej wybory i nie będą Cię tak irytowały :)

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger