9/07/2015

"Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza|" Jan Wróbel, Ewa Wróbel


Chcielibyście pochwalić się znanym polskim nazwiskiem przed zagranicznymi znajomymi?  A może chcecie zabłysnąć przed swoimi polskimi bliskimi? Czytanie not biograficznych jest szalenie nudne i tylko ktoś naprawdę zdeterminowany jest w stanie po nie sięgnąć? Przedstawiam Wam książkę, która pokazuje jak wielu Polaków (i Polek oczywiście) zasługuje na pamięć, a jednocześnie w jak zabawny, ciekawy i wciągający sposób można o nich pisać. Oto kolejna książka Jana Wróbla i jego żony z serii Historia Polski 2.0.
Pierwsza kamera filmowa, słynne amerykańskie mosty, telewizja, kamizelka kuloodporna, laptop, a nawet kasownik – to wszystko dzieła naszych rodaków. Cóż począć? Wynaleźliśmy prawie wszystko! Tylko czasem sami o tym nie pamiętamy. 
Spektakularne kariery, niezwykłe dokonania, epokowe odkrycia – gdzie nie spojrzeć… Nasi :)
Gdyby nie my, świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej. A więc na bok narodowe kompleksy i skłonność do narzekania. Są powody do dumy!
Jeśli nie wierzysz, że jesteśmy najwspanialszym narodem pod słońcem, widocznie nie zajrzałeś do środka! 
Oto zestaw genialnych osiągnięć Polaków podany lekko i mądrze, z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem. Drugą książkę z serii Historia Polski 2.0 pochłoniesz jednym tchem. I będziesz chciał więcej.


Ci znani z historii jak Mikołaj Kopernik i Maria Curie-Skłodowska to tylko nieliczni wśród nazwisk, które się tu pojawiają. Mamy współczesnych, jak choćby Jerzy Owsiak, czy Tomasz Bagiński (nie znacie? to ten co stworzył Animowaną historię Polski, jak nie oglądaliście polecam, można znaleźć na Youtubie), z trochę wcześniejszych pojawia się Józef Korczak (tak to ten od Króla Maciusia I) i Irena Sendler. W tej krótkiej książeczce zetkniecie się jednak z nazwiskami, które nic wam nie powiedzą, a okazuje się, że od lat korzystamy z efektów  ich pracy.

Forma książki jest bardzo podobna do wcześniej wydanej "Historii Polski 2.0 Polak, Rusek i Niemiec...", wśród tekstu, który w zabawny i ciekawy sposób zachęca do zagłębienia się w lekturę znajdziemy tu również liczne wstawki komiksowe, fragmenty pozorowane na wpisy z Facebooka czy bloga, są śmieszne rysunki i notki od autora. Cała kompozycja sprawa wrażenie lektury lekkiej i przyjemnej, w żaden sposób nie kojarzy się z nudnym podręcznikiem do historii, jak sobie to wyobraża większość społeczeństwa. 

 Autorzy nie skupiają się na prezentacji całych biogramów, w większości przypadków notki są krótkie i dość ogólne, mające na celu raczej zwrócić uwagę na dane osobę i zachęcić do poszukiwania dalszych informacji. Trafiając na nazwisko Maksymiliana Faktorowicza, którego dziś znamy pod marką Max Faktor, na pewno niejedna osoba postanowi bliżej poznać jego życiorys i przeszkody, z którymi borykał się  na drodze do sławy. 

Niezbyt obszerny tytuł kusi zupełnie innym podejściem do historii i nauki. Autorzy z zupełnym luzem, czasami w formie żartów przedstawiają życiorysy osób, pokazują, że w wieku dziedzinach życia byliśmy pionierami, choć dziś często się o tym zapomina. To zupełnie inny sposób prezentacji tematu, na pewno szalenie ciekawy dla współczesnej młodzieży. Może pora podsunąć tę książę dzieciom albo młodszemu rodzeństwu (ja swojej siostrze na pewno :) )? Sami na pewno również z ciekawością zagłębicie się w lekturze i wyciągniecie wnioski, jak Polacy (i Polki) są wielcy. Polecam. 


W serii Historia Polski 2.0.: 

Polak, Rusek i Niemec... czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadomPolak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza | Za możliwość obcowania z takim spojrzeniem na historię dziękuję: 18 komentarzy:

 1. Mam tę książkę już w domu i niebawem do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę udanej lektury i czekam na Twoją recenzję :)

   Usuń
 2. Dość oryginalny pomysł na książkę.Póki co zobaczymy co przyniesie przyszłość :D

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już druga książka z tego "cyklu" i myślę, że autor miał bardzo dobry pomysł na pójście w tym kierunku :)

   Usuń
 3. Podobają mi się te liczne wstawki komiksowe i śmieszne rysunki. To zdecydowanie przemawia na korzyść tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaka ciekawa książka. Nie słyszałam o niej wcześniej, a wydaje się bardzo godna uwagi. I te rysunki - bajeczne. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że udało mi się zwrócić Twoją uwagę. To naprawdę ciekawa pozycja, i ciekawe spojrzenie na historie :)

   Usuń
 5. Pomysł przedni! Nie słyszałam o niej wcześniej, a widzę, że warto ją przeczytać:)
  Zapraszam Cię do do Wspólnego Celowania:)
  http://tu-sie-czyta.blogspot.com/2015/05/celuj-w-zdanie-moj-debiut-wyzwaniowy.html
  A nuż Ci się spodoba:)
  Pozdrawiam,
  Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym się zapoznała z tą urokliwą książeczką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, na pewno nie dowiesz się z niej wszystkiego, ale nie o to chodzi ;) Jako "zachęcajka" jest bardzo dobra :)

   Usuń
 7. Świetna książka, z chęcią bym przeczytała :) Faktycznie, noty biograficzne są nudne, ale kto by nie chciał przeczytać powyższej książki? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorzy stanęli na wysokości zadania i dlatego ta książka znajdzie rzesze czytelników. Myślę, że warto ją promować :)

   Usuń
 8. Lubię innowacyjne podejście do książek historycznych, więc z pewnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię posłuchać Jana Wróbla, więc myślę, że i książka przypadłaby mi do gustu. Chętnie po nią sięgnę, skoro warto. Ale najpierw poszukam 1 części :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarówno pierwsza jak i druga część to wspaniałe książki :)

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger