3/23/2018

Co ukrywa "Jej wysokość P." Joanne MacGregor


Mimo kilku lat więcej niż te naście lat, nadal bardzo lubię sięgać po literaturę dla młodzieży. Jeśli jest dobrze napisana, to spędzam z nią przyjemnie czas. Nowa seria Wydawnictwa Kobiecego, która przeznaczona jest dla młodszego czytelnika, wzbudziła moją uwagę. "Jej wysokość P." to pierwszy tytuł wydany w serii Young. Przecieranie szlaków bywa trudne, a początku często pokazują, czy droga jest słuszna. Jak wypada lektura powyższego tytułu i czy daje nadzieję na słuszny kierunek rozwoju wydawnictwa? 


Peyton nie ma łatwego życia. Jej wysoki wzrost sprawia, że dziewczyna narażona jest na wiele przykrych słów ze strony rówieśników. Ciężko jej znaleźć chłopaka, przy którym nie czułaby się wielkoludem, a i panowie jakoś nie bardzo chcą się do niej zbliżyć. Chcąc zmienić swoje życie decyduje się na pewien zakład. Musi spotkać się z wyższym od siebie chłopakiem i pójść z nim na bal. Dzięki temu ma szansę wygrać sporą sumę na przyszłe studia. Peyton jest zdeterminowana i zrobi dużo, żeby ten zakład wygrać. Ale co, kiedy na jej drodze stanie chłopak, który zacznie się jej podobać? 

Opis może sugerować, że "Jej wysokość P." to lekka komedia romantyczna, jednak prawda jest trochę bardziej skomplikowana. Historia Peyton pokazuje przynajmniej dwa istotne problemy w życiu nastolatków. Przede wszystkim problem z dostosowaniem się do otoczenia, odsunięciem przez rówieśników przez pewien rodzaj inności. Wzrost bohaterki wiąże się nie tylko z brakiem bliskich znajomych czy przyjaciół (oprócz jednego wyjątku) ale także z szykanami słownymi wśród rówieśników. Peyton ma również problemy w domu, które kryje przed wszystkimi. Toksyczne relacje z najbliższymi są niezwykle trudne, z pewnością mocno wpływają na życie dziewczyny i dają jej mylne pojęcie o pewnych aspektach życia. 

Powyższe kwestie są najważniejszymi, które można wynieść z tej książki, ale przecież to książka dla młodzieży, więc musi być wciągająca. Zdecydowanie autorce udało się sprawić, że ciężko oderwać się od lektury. Główna bohaterka jest ciekawą postacią, z którą można się identyfikować lub trzymać kciuki, żeby udało jej się zmienić życie na lepsze. W tle pojawia się uczucie, jednak wiele będzie musiało się zdarzyć, żeby mogło wygrać. Ale czy ostatecznie pokona ono przeszkody, tego do końca nie wiadomo. 


Autorka stworzyła historię, którą można zaliczyć od komedii romantycznej, którą czyta się lub też ogląda z przyjemnością. Historia życia nastolatków, którzy muszą radzić sobie z przeszkodami, pomimo problemów są w wielu kwestiach dojrzali i potrafią dokonywać dobrych wyborów, to wciągająca opowieść. Oprócz Peyton autorka pokazuje, że żadne życie nie jest idealne i choć w pierwszym momencie czyjeś życie wydaje się doskonałe, to za tą fasadą szybko można odkryć inne spojrzenie na życie. 

"Jej wysokość P." to świetna powieść młodzieżowa, którą z czystym sumieniem mogę polecić. Lekki język, ciekawi bohaterowie i ich relacje przyciągają uwagę, a zagłębienie się w lekturę pozwala odkryć poważniejsze problemy, które pisarka zawarła w tym tytule. To książka, która nie tylko pozwala miło spędzić czas, ale również przemyca prawdę o życiu i pokazuje sposoby na radzenie sobie z problemami.

Książka Joanne MacGregor doskonale przeciera szlaki dla nowej serii Young od Wydawnictwa Kobiecego. Wysoko postawiona poprzeczka od samego początku. To książka, która spodoba się nie tylko młodzieży, ale znajdzie uznanie również wśród starszych czytelników. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger