7/29/2018

PRZEDPREMIEROWO "Ogród Zuzanny t. 2" Justyna Bednarek, Jagna KaczanowskaPierwszym tomem "Ogrodu Zuzanny" byłam zachwycona, a niezwykle intensywne zakończenie sprawiło, że nie mogłam doczekać się kontynuacji. Nie spodziewałam się, ze pisarki tak szybko pozwolą mi poznać dalsze przygody bohaterów i zdradzą, jak zakończyły się wątki rozpoczęte w "Miłość zostaje na zawsze". Tym razem ciężar wydarzeń przenosi się na drugą z przyjaciółek - Wiolę, ale czy to obniży poziom tego tomu? 

Zuza i Adam odkrywają radość z życia razem, choć zaczynają przeżywać pierwsze zawody miłosne syna. Wiola widząc przyjaciół, marzy o prawdziwej miłości. Chciałabym spotkać mężczyznę, któremu naprawdę będzie na niej zależeć, ale najpierw musi sama się zmienić. Trudne dzieciństwo kładzie się cieniem na jej obecne życie, ale zmiany już się rozpoczęły. Kazia ma wielkie plany dotyczące swojej księgarni, pomoc finansowa, którą dostaje może jej w nich pomóc, choć nie jest ona bezinteresowna. Mieszkańców Starej Leśnej elektryzuje wiadomość o morderstwie Jana Marii Sochackiego. 

Nie miałam obiekcji zabierając się za lekturę, już od pierwszej strony wgryzłam się w nią z przyjemnością wracając do bohaterów, którzy wcześniej mnie zauroczyli. W tym tomie autorki sporo miejsca poświęciły Wioli, do tej pory lekko zagubionej kobiecie, która wielokrotnie dokonywała złych decyzji. Teraz wiele jej wcześniejszych zachowań staje się bardziej zrozumiałych, a tajemnice z przeszłości i rany, które nadal nie potrafi się zagoić, pokazują, dlaczego Wiola w ten sposób żyła. Kobieta poszukuje miłości mężczyzny, szczęśliwego i danego związku, ale żeby tego dokonać, musi najpierw zrobić porządek z przeszłością, zmienić swoje podejście do wielu spraw i sprawić, że jej życie stanie się szczęśliwsze: czy w pojedynkę, czy razem z drugą osobą. 

Wiola jest najbardziej skrzywdzoną przez życie bohaterką, a ocena jej zachowania jest bardzo nie na miejscu. Autorki pozwoliły, żeby zaszły w niej zmiany, żeby odkryła w sobie siłę i wolę wybaczenia. W tym wypadku powiedzenie "zmiany zacznij od siebie" sprawdza się idealnie. Nowe spojrzenie na świat pozwala na nowe, szczęśliwsze życie. 


Ale co to byłaby za książka osadzona w Nowej Leśnej, gdyby skupiała się wyłącznie na Wioli. Autorki po raz kolejny wprowadzają nas w świat bohaterów miasta, sprawiają, że odkrywany dalsze losy poznanych wcześniej postaci i kibicujemy im w dalszych losach. Sporo miejsca zajmuje Kazia, trzecia z przyjaciółek, u której pojawiają się różne problemy. Kobieta najbardziej cierpi przez księgarnię i nieuczciwego wspólnika. Jednak w tle widać również pewne zgrzyty w małżeństwie, które oddalają od siebie małżonków. 

Wracają również Cecylia, Krystyna, Ksiądz Fąfara, Jacek Wtorek, Grzybek (a jego cukiernia staje się niezwykle ważnym miejscem), Malwina i Jurko. Dwójka ostatnich przeżywa bardzo poważne dramaty, które niestety są spowodowane przez innych i niesłuszne oskarżenia. 

Autorki pokazują trudną przeszłość również kilkorga innych bohaterów, która w pewien sposób skłania do podejrzeń o zabójstwo, do którego dochodzi. Moje podejrzenia, których nabrałam już na początku książki, odnoście winnego tego morderstwa, okazały się błędne. Pytanie "Kto zabił?" będzie trudne do okrycia do ostatnich stron, a odpowiedź może bardzo zaskoczyć. 

"Ogród Zuzanny. Odważ się kochać" to świetna kontynuacja pierwszego tomu, która trzyma poziom i pozwala spędzić miłe chwile z bohaterami w atmosferze przyjaźni i szczęścia, choć z odrobiną cierpienia. Bohaterowie zdecydowanie do siebie przyciągają, tworząc barwną mozaikę. Po raz kolejny dałam się porwać, spędzając czas na śmiechu do łez i momentach zadumy. 

Cykl "Ogród Zuzanny":

Miłość zostaje na zawsze | Odważ się kochać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger