1/12/2022

Co kryje "Tajemnica domu w Bielinach" Katarzyna Berenika Miszczuk


Świat stworzony przez autorkę w cyklu Kwiat Paproci dał nam posmakować, jak wyglądałaby Polska, a raczej Królestwo Polskie, kiedy współcześnie trwałaby słowiańska wiara w bóstwa, a na ziemi istniałyby różne demony. Historia Gosławy i Mieszka, a także tom o Jadze, zdobyły całe rzesze sympatyków, a wielu osobom jest zdecydowanie mało. Tym razem autorka popełniła książkę dla dzieci, ale osadziła ją w świecie Kwiatu Paproci. Czy takie rozwiązanie się sprawdziło? 

Bogusia, Leszek, Tosia i Dąbrówka oraz ich mama, przeprowadzają się z Warszawy do swojej ciotki do Bielin. Tam, nie wierzące w nadprzyrodzone wydarzenia, rodzeństwo powoli poznaje inny świat, tak różny od dotychczas znanego racjonalnego i naukowego. Każde z dzieci na swój sposób stara się odkryć problem i sobie z nim poradzić, ale ostatecznie to wspólne działania będą w stanie pokonać przeszkody. 

Ta niezbyt obszerna książka skierowana jest do dzieci i to one są jej pierwszymi odbiorcami. Jeśli więc starszy czytelnik zdecyduje się na lekturę, musi mieć mieć to na względzie. Głównymi bohaterami jest tu czwórka rodzeństwa i to ich oczami poznajemy Bieliny, dom w którym przyszło im mieszkać oraz problemy, które się tam kryją. Ciekawy zabieg, który sprawia, że przywiązujemy się do młodych bohaterów. 

Każdy z czwórki rodzeństwa jest inny. Właściwie w tym tomie to trójka starszego rodzeństwa gra główne skrzypce, gdyż Dąbrówka, ze względu na swój wiek, niej jest w stanie pomóc. Bogusia to 12-letnia romantyczna panna, która uważa się za dorosłą. 10-letni Leszek to naukowiec, który wszystko próbuje rozwiązać logicznie. 8-letnia Tosia jest otwarta i przyjacielska, ale boi się strasznych i nieprzewidzianych rzeczy. Tej trójce przyjdzie się zmierzyć z niespodziewanymi dla nich wydarzeniami. 

Autorce udało się też poruszyć relacje rodzinne, pokazać problemy i różne podejścia do pewnych spraw, które wydarzyły się bardzo niedawno. To bardzo ważny element tej historii, który pozwoli też młodym czytelnikom być może poradzić sobie z własnymi problemami. 

W tle tej historii pojawiają się dorośli, również bohaterowie serii Kwiat Paproci, puszczając oko do starszego czytelnika. Jednak przez cały czas są oni poza nawiasem głównych wydarzeń, które w większości mają miejsce w nowym domu rodzeństwa. 

Muszę przyznać, że z przyjemnością poznałam tę lekturę i sprawiła mi ona dużo przyjemności. Choć przeznaczona dla młodszego czytelnika, można znaleźć uznanie również u starszych, szczególnie osób, które miały okazję poznać stworzony przez pisarkę świat. Jednocześnie ta historia ma wiele elementów, które pozwolą ją polubić przez młodszych czytelników: ciekawych bohaterów, wciągającą przygodę z nutką grozy i świetny alternatywny świat. Dodatkowo relacje rodzinne bohaterów również są ważnym elementem tej historii. Z przyjemnością poznać dalsze przygody rodzeństwa Lipowskich, jestem pewna, że będą równie wciągające jak te. I zapraszam do Klubu Kwiatu Paproci.   • Autor: Miszczuk Katarzyna Berenika
  • Tytuł: Tajemnica domu w Bielinach
  • Cykl: Klub Kwiatu Paproci #01
  • Wydawnictwo: Wilga
  • Liczba stron: 238
  • Premiera: 24 listopad 2021
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger