1/09/2022

Co znajdziemy "Między literami" Kate ClaybornNiektóre książki nie zachwycają od razu, czasem potrzeba chwili, żeby bohaterowie i ich historia zaciekawiła i wciągnęła. Ostatecznie jednak po zamknięciu ostatniej strony historia oczarowuje i wzrusza. Pisarka stworzyła opowieść, która wyróżnia się na tle klasycznych amerykańskich powieści romantycznych. Jest delikatniejsza i niedosłowna w wieku momentach. O czym jest ta opowieść?

Meg od lat buduje swoją karierę i markę, jako jedna z najbardziej rozpoznawanych kaligrafek w Nowym Jorku. Kobieta zachwyca się literami, wciąż szuka nowych, nieszablonowych wzorów i tworzy wspaniałe kompozycje. Ma jednak dodatkowy talent, który wkrótce przyniesie jej inny rodzaj sławy, intuicja podpowiada jej przyszłość niektórych osób, a kobieta zostawia subtelne znaki w przekazywanych słowach. Pewnego dnia przychodzi do niej Reid, który odkrył swoje przesłanie i zrezygnował ze ślubu. Próbuje ustalić, skąd kobieta wiedziała, że jego domniemane małżeństwo będzie porażką. Znajomość tych dwojga stanie się niezwykłą podróżą przez Nowy Jork i życie.

Nietuzinkowa historia, wyróżniająca się na tle gatunku. Tak określiłabym ten tytuł, choć potrzeba chwili, żeby poznać i zachwycić się niespieszną narracją i delikatnie prowadzonym wątkiem romantycznym. Przez pierwsze kilkanaście stron miałam wątpliwości, czy to na pewno historia dla mnie. Nie mogłam przekonać się do bohaterów i ich poczynań. W pewnej chwili jednak coś między nami zaskoczyło, a ja zaczęłam się delektować znajomością dwójki niezwykle różnych ludzi.

Meg wszędzie widzi litery, wyszukuje je w prozie życia i umie odczytać pewne znaki, które przekazuje dalej. To delikatna artystka, która nie potrafi rozstać się z kartką i długopisem. Nie potrafi otworzyć do końca przed nikim, oprócz swojej najlepszej przyjaciółki, z tą jednak od miesięcy powoli się oddala. Szczera rozmowa, która mogłaby wyjaśnić powód problemu... powinna się odbyć, ale Meg odsuwa ją na coraz dalszy czas. Reid to zamknięty w sobie umysł analityczny. Pracuje nad czymś ważnym licząc, a Meg nie potrafi i nie chce za bardzo wchodzić w świat matematyki, której nigdy nie potrafiła zrozumieć. Jednak pierwsze spotkanie z mężczyzną rozpala iskrę ciekawości. Bohaterowie początkowo przypadkowo, później z własnej woli zaczynają spotykać się i spędzać czas. Spacery po Nowym Jorku i odkrywanie znaków naznacza ich relacje, które powoli zmieniają się w coś więcej niż przymus.

Historia tej relacji jest spokojna i naznaczona niedopowiedzeniami. Bohaterowie spędzają ze sobą czas w przerwach, odkrywają litery, szyldy i malunki, przekazując nimi pewne sygnały. Nie ma tu szczerych i prostolinijnych rozmów, są spojrzenia i pewne gesty. Miłośnicy klasycznych amerykańskich romansów mogą poczuć się zawiedzeni, to raczej historia dla tych, którzy lubią czytać między wierszami. Oczywiście nie obędzie się też bez dramatu, a ten już jest w bardziej amerykańskim stylu i na koniec tej historii wprowadza wiele akcji i moc emocji. W ten sposób wyrównuje całą historię i świetne ją zakańcza.

Ważną rolę w tej historii odgrywają relacje między bohaterami, ale nie tylko międzypłciowe, ale również przyjacielskie i koleżeństwie. Meg uczy się nowego postępowania, podejmuje odważne decyzje i godzi się ze zmianami, które mogą zajść w życiu każdego. Cały czas walczy o to, żeby pewne relacje się nie skończyły, a jedynie zmieniły formę. To bardzo ważny element historii, który wniósł w nią powiew świeżości.

"Między literami" to nieoczywista historia miłosna, pełna niedopowiedzeń i znaków, a przez to oryginalna i wciągająca. Pokazuje świat znaków, liter i cyfr, daje szansę odkryć miłość, która okazywana jest w wielu drobnych gestach, nie zawsze rozpalająca się w momencie. To orzeźwiająca historia, piękna, z przesłaniem. Spędziłam z nią niezwykle przyjemne chwile, których długo nie zapomnę


  • Autor: Clayborn Kate
  • Tytuł: Między literami
  • Tytuł oryginalny: Love Lettering
  • Wydawnictwo: Słowne z uczuciem
  • Liczba stron: 384
  • Premiera: 24 listopad 2021


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger