3/27/2013

Kraków za panowania Henryka Walezego

Dane techniczne:
 • Autor: Wollny Mariusz 
 • Tytuł: Kacper Ryx i król przeklęty
 • Cykl: Kacper Ryx t. 2
 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
 • Liczba e-stron (EPUB): 560
 • Premiera: 2008
 • Gatunek: powieść historyczna, kryminałKraków za czasów ostatniego Jagiellończyka. Stolica Polski. Światłe miasto uniwersyteckie. Umarł król, niech żyje król. Tylko który, skoro Zygmunt August umarł bezpotomnie. Panowie szlachta zbiera się aby wybrać nowego króla. Wystarczy wybrać odpowiednich ludzi, przekupić ich a na polskim tronie zasiada Henryk, pan francuski, który wprowadza w grodzie Kraka swoje porządki. 

Jednak to jest tylko ogólne tło, które obrazuje sytuację Krakowa i jego mieszkańców w książce Mariusza Wollnego. Głównym bohaterem i narratorem jest bowiem (znów) Kacper Ryx, młody mężczyzna, sierota, który dzięki swojej wiedzy, inteligencji i szczęśliwym wypadkom jest inwestygatorem królewskim (czyli śledczym). 

Drugi tom przygód Kacpra obejmuje okres ponad dwóch lat, od ostatnich dni życia Zygmunta do ucieczki Henryka z Krakowa. W tym czasie główny bohater musi rozwiązać parę spraw, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo ciężkie a nawet nie do wyjaśnienia. 

"Kacpra Ryxa" czytałam jeszcze na studiach, zaraz po premierze. Od tamtej pory trochę wrażeń zatarło się, trochę uleciało dlatego dopiero w ramach wyzwania u Viv sięgnęłam po kontynuację przygód Ryxa. Zapomniałam już jak dobrze mi się czytało i drugi tom zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Kacpra nie zajmują już tak bardzo sprawy uczelni. Choć nadal studiuje, skończył już pierwszy stopień i przygotowuje się do kolejnej obrony. Na początku książki chłopak musi rozwiązać zagadkę na uczelni. Później jednak jego alma mater pojawia się bardzo rzadko. Kacper zadziera ze Zborowskimi, bardzo niebezpiecznym rodem szlacheckim. Pojawia się zagadka zabójstw kobiet lekkich obyczajów. Upiora, który po nocach straszy mieszkańców... A wśród tych spraw jest jeszcze problem miłosny, Kacper bowiem w końcu uświadamia sobie jak bardzo bliska jest mu Janka. 

Autor doskonale ukazuje ówczesny Kraków, relacje między poszczególnymi stanami, życie ludzi. Główna narracja, pierwszoosobowa, prowadzona jest przez Kacpra. Jednak poprzez narratora wszechwiedzącego możemy poznać sytuację i ludzi oddalonych od bohatera a nawet od samego Krakowa. Poznajemy życie bezdomnych, nierządnic, zabójców, mieszczan, szlachty a nawet samego króla. Ze stolicy przenosimy się do Warszawy a nawet do dalekiej Francji. Autor powoli rozwija nici paru intryg które pod koniec książki bardzo logicznie zbiegają się w całość. 

I tym razem pojawia się wiele znanych historycznych postaci - Jan Kochanowski, Jan Zamojski, nie wspominając o obu królach. 

Kolejnym punktem jest język. Nie wiem na ile jest tożsamy z ówczesnym staropolskim. Na mnie zrobił jednak ogromne wrażenie. Po skończeniu książki wstawiam w rozmowy tamte słowa. Język sprawił, że poczułam klimat tamtego czasu. Dodatkowo pojawiają się zdania i frazy po łacinie i  francusku. Jednocześnie, nie jest na tyle trudny, żeby przeszkadzał w zrozumieniu i szybkim przyswojeniu wydarzeń.

Czym bliżej końca tym historia bardziej mnie wciągała. Kacper nie ustrzegł się przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, które mógł przypłacić życiem. Ciekawa byłam jak skończy się wątek związany z Janką, czy w końcu los ich połączy. Autor mnie zaskoczył i po przeczytaniu ostatniego zdania miałach chęć od razu sięgnąć po kolejny tom, aby poznać kolejne przygody bohatera.

"Kacper Ryx i król przeklęty" to połączenie powieści historycznej, obyczajowej, kryminały i romansu. Dla mnie, osoby zakochanej w historii, jest to pozycja wręcz doskonała. Z wielką chęcią sięgnę po kolejne domu, które już znajdują się w moim posiadaniu. Nawet jeśli pojawiły się jakieś minusy, to zginęły przytłoczone przez plusy tej pozycji.


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: 

11 komentarzy:

 1. Podobnie jak ty, pierwszy tom czytałam dawno temu, zanim jeszcze wyszedł w ogóle tom drugi, potem jakoś zawsze odkładałam tą lekturę na później, ale widzę, że koniecznie muszę się do niej dobrać - czyli mówisz, że nie przeszkadza, jeśli się pozapominało co nie co z pierwszego tomu?

  Dzięki za udział w wyzwaniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością nie przeszkadza. Ja na początku miałam na tyle duże braki, że musiałam sobie przypomnieć kim jest Janka ;) Ale tak naprawdę po 50-100 stronach wszystko jest jasne i przejrzyste.

   A co do wyzwania to postaram się wziąć udział w kolejnym miesiącu :)

   Usuń
  2. Cieszę się, bo pomimo moich szczerych chęci zmiany formuły na dwie kategorie do wyboru, zainteresowanie w tym miesiącu jest mniejsze niż w poprzednich :(

   Usuń
 2. Świetne seria:) Ja ostatnio w ramach przypomnienia słucham sobie audiobooka z pierwszą częśćią. Pozostałe też mam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że w formie audiobooka została ta seria wydana. Sama wolę jednak formę papierową.

   Usuń
 3. Znakomita recenzja. Niedawno kupiłam "Kacpra Ryxa" i mam nadzieję, że zrobi na mnie równie dobre wrażenie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powieść historyczna z wątkiem kryminalnym - niewiele takich czytałam, także z chęcią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojejku! Że też nie słyszałam wcześniej o tej "serii" o ile można tak to nazwać. Muszę przeczytać poprzedni tom i sięgnąć po ten!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jest to seria. Do tej pory wyszły cztery tomy przygód Kacpra. Polecam.

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger