4/18/2014

'Jej wszystkie życia" Kate Atkinson

Dane techniczne:
 • Autor: Kate Atkinson
 • Tytuł: Jej wszystkie życia
 • Tytuł oryginalny: Life after life
 • Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
 • Wydawnictwo: Czarna Owca
 • Liczba stron: 
 • Premiera: 19 marca 2014
 • Gatunek: powieść, fantastyka


"A co by było gdyby?" Czy zastanawialiście się kiedyś co by się stało, gdyby w pewnym momencie życia wybrać inaczej. Czasem wystarczy drobnostka, inne spojrzenie, inna droga do domu. Takie chwile są niesamowicie istotne, bo to one decydują o naszym przyszłym życiu. Tak właśnie jest z bohaterką "Jej wszystkich żyć" - Ursulą.
Sięgając po tą pozycję zetknęłam się z autorką po raz pierwszy. Nie wiedziałam, czy to jest jej pierwsza książka, czy też napisała ich już cały tuzin. Teraz wiem, że pisarka ma dość spory dorobek, który nie kończy się na książkach, bo wśród jej bibliografii można znaleźć sztukę teatralną. W Polsce niestety zostały wydane trzy pozycje z jej twórczości. 

"Jej wszystkie życia" to historia Ursuli, trzeciego dziecka w rodzinie, urodzonej w 1910 roku. Jest to historia barwna, wielowymiarowa, czasami przerażająca. Ursula wielokrotnie była o włos od śmierci, a czasem ta śmierć po nią przychodziła. Bohaterka musi dokonać właściwych wyborów, żeby przeżyć swoje życie jak najlepiej.
Zdecydowałam się na ten tytuł nie tylko po opisie fabuły, ale po licznych pozytywnych recenzjach, które czytałam w sieci. Historia osoby, która przeżywa wielokrotnie to samo życie - przyznacie że to intryguje. Książka od razu mnie pochłonęła. Byłam ciekawa, jak autorka poprowadzi tą historię, a kiedy życie zaczynało się od nowa, w jaki sposób się ono zmieni. 

Ursula urodziła się w trudnych czasach. I choć dzieciństwo ochroniło ją przed okropnościami I wojny, to II nie była dla niej tak łaskawa. Kobieta w zależności od wcześniejszych wyborów przeżywała ją bardzo różnie, ale nigdy nie uchylała się od odpowiedzialności. Najbardziej przerażające były dla mnie opisy nalotów na Londyn, przeszukiwania gruzowisk, znajdowanie ciał, bardzo często niekompletnych. Styl autorki sprawił, że te wydarzenia stały się dla mnie bardzo plastyczne. 

Pisząc tą recenzję przypomniał mi się pewien film amerykański, który była u nas swego czasu bardzo popularny - "Dzień świstaka". Pamiętacie może, jak główny bohater przeżywa po raz kolejny ten sam dzień, aby w końcu, przeżyć go odpowiednio? Trochę podobnie przebiega życie Ursuli. Bohaterka w pewnych momentach swojego życia, najpierw nieświadomie a potem już tak, wybiera właściwe rozwiązania, które doprowadzą do tego, że przeżyje swoje życie tak jak powinna. Ale również uda jej się wpłynąć na życie jej najbliższych. 
Autorce udało się zwrócić uwagę na istotne życiowe sprawy, takie jak poświęcenie dla ojczyzny, odrzucenie przez rodzinę z powodu gwałtu, miłość do mężczyzny ponad miłości do kraju, służba dla innych, wybór mniejszego zła, miłość macierzyńska i wiele innych.

Jeśli ktoś się zastanawia, czy książka nie stanie się nudna, przez ciągłe powtarzanie tego samego życia, to mogę zapewnić że nie. Autorka przywołując nawet te same wydarzenia za każdym razem inaczej je przedstawia. 
Bohaterowie również zasługują na uwagę. Oprócz Ursuli pojawia się dość liczne rodzeństwo, rodzice oraz trochę wyemancypowana ciotka. Pani Atkinson przedstawiła każdą z tych sylwetek indywidualnie. Dzięki temu można mieć swoich ulubieńców i antypatie. 

Jest to świetna lektura, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Daje do myślenia, jest ciekawa i wciągająca. Ciesze się, się na nią zdecydowałam i z chęcią zapoznam się z pozostałym dorobkiem autorki. 


Za e-booka bardzo dziękuję:oraz 

23 komentarze:

 1. Niestety bądź stety często zdarza mi się gdybać, co powoduje, że "Jej wszystkie życia" zachęcają mnie do poznania historii Ursuli.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od jakiegoś czasu choruję na tę książkę :) Dopisałam ją do listy must read i czekam na okazję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że niedługo będziesz miała okazję ją przeczytać. Warto.

   Usuń
 3. Widzę, że mamy bardzo podobne odczucia po lekturze :) Ja już nie mogę się doczekać kolejnych jej powieści!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka chyba we wszystkich wywołuje pozytywne odczucia :) Z tego co widziałam w Polsce są tylko dwie inne pozycje autorki. Trzeba się za nimi rozejrzeć :)

   Usuń
 4. Miałam przyjemność czytać tę powieść i bardzo mi się podobała. Ze swojej strony polecam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przeczytać, bardzo mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się ciesze, że mi się udało. Ale z tą książką, nie było to trudne.

   Usuń
 6. Słyszałam ostatnio o tej książce. Zaintrygowała mnie fabuła, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak to dobrze, że mam własny egzemplarz książki. Po Twojej recenzji obgryzałabym paznokcie z niecierpliwości :)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Opisana przez Ciebie fabuła, mogłaby mnie wciągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, ze wciągnie i będziesz się cieszyć lekturą :)

   Usuń
 9. Radosnego przeżywania świąt wielkanocnych, czyli szczęśliwego Alleluja!

  OdpowiedzUsuń
 10. "Jej wszystkie życia" skusiło mnie już samym tytułem, przytrzymało okładką, a przekonało opisem fabuły. Koniecznie muszę zapoznać się z tą pozycją. Zwłaszcza po takiej recenzji jak Twoja nie mogę przejść obok tej książki obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że lektura Ci sie spodoba. Ale myślę, że ten tytuł podobać się musi :)

   Usuń
 11. Wydaje się całkiem ciekawa :) Nie jest może na mojej liście obowiązkowej, ale jeśli ją gdzieś znajdę, to możliwe, że przeczytam.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będziesz miała okazję to polecam, bo myślę, że warto.

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger