11/01/2015

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" Anna Moczulska

Piękne królewny, nieszczęśliwe, wykorzystywane przez najbliższych, zmagające się z klątwami i królewicze, którzy ostatecznie je odnajdują. Miłość zwycięża i "żyją długo i szczęśliwie". W dzieciństwie uwielbiałam te klasyczne bajki, które sprawiały mi wiele radości i dawały nadzieję, że i w dzisiejszych czasach taki książę się pojawi. Nie pojawił się, bo to nie czasu księżniczek i zamków. Jednak w przeszłości zdarzały się związki w prawdziwym życiu, którym bardzo blisko do tych baśniowych opowieści.

Znane postacie historyczne, takie jak Katarzyna I, Anna Jagiellonka czy Bona Sforza, ale również te zapomniane, Stefania Klotylda Koburg, Jane Gray, czy Zofia Chotek. Wiele kobiet na przestrzeni dziejów wiodło życie, które można przyrównać do bajek, jakie poznaliśmy w dzieciństwie. Być może była to Śpiąca Królewna, Kopciuszek czy Królewna Śnieżka, może Piękna i Bestia albo Księżniczka na Ziarnku Grochu. Autorka powyższego dzieła pokazuje jak bardzo niektóre życiorysy pasują do tych historii.


W książce przeczytacie dwadzieścia historii kobiet znanych z historii, których losy ułożyły się bardzo dziwnie. Wiele ich elementów pasuje do klasycznych baśni, co autorka pokazała przy krótkich notach biograficznych. Nie są to jednak zwykłe opisy życia. Anna Moczulska posiada bardzo rzadki dar - sprawia, że nudne życiorysy w jej wykonaniu stają się niezwykłe barwne. Kobiety żyjące czasem w zamierzchłej przeszłości, a czasem w czasach naszych dziadków i pradziadków, stają się nam bliskie podczas lektury. Zaczynamy je lubić i chcemy, żeby te historie można było zakończyć "i żyli długo i szczęśliwie", co niestety nie zawsze się zdarza.

Autorka stara się pokazać, jak ciekawie mogą potoczyć się losy kobiet - tych znanych bardziej i mniej. Prezentuje noty biograficzne wpisane w klucz baśniowy, wspaniale uwydatnia te elementy historii, które są nam bliskie. Książka podzielona jest na pięć części, wyznacznikiem są poszczególne baśnie. Najbardziej zapadła mi w pamięć historia Marty Skowrońskiej i cara Piotra I - wspaniałe losy które idealnie wpisują się w baśniowego Kopciuszka. Jakie jeszcze nazwiska znajdziecie w tym zbiorze? Jest ich całkiem sporo, kobiet które na przestrzeni wieków żyły, kochały, cierpiały i umierały. Nie każda z nich miała szczęśliwe życie, a niektóre dla swoich "królewiczów" cierpiały do końca życia. Zofia Chotek jest tego doskonałym przykładem, rodzina Ferdynanda Franciszka do końca życia traktowała ją jak trędowatą...
"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to zbiór historii, które przyciągają zarówno swoją treścią jak i sposobem ich prezentacji. Anna Moczulska od paru lat prowadzi blog "Kobiety i historia", na którym w bardzo przystępny sposób prezentuje sylwetki sławnych postaci kobiecych. "Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to kolejny etap, który może trafić do szerszej publiczności i po raz kolejny udowodnić, że historia nie musi być nudna, a losy niektórych osób nie odbiegają zbytnio od historii baśniowych. 

Książkę czyta się błyskawicznie i z dużym zainteresowaniem. To wspaniała lektura na poprawę humoru, choć nie wszystkie prezentowane tam historie są radosne. Publikację można czytać od czasu do czasu, po rozdziale albo też poznać ją od razu, jak kto woli. To wspaniała lektura, mam nadzieję, że autorka nie zatrzyma się i już niedługo będziemy mogli przeczytać kolejne jej książki. 


Za wspaniałe spędzenie czasu w krainie baśni dziękuję:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger