12/29/2015

Tajemnicze "Kości smoka" Lisa SeeTama Trzech Przełomów to największa tego typu inwestycja na świecie, która spowodowała przesiedlenie ponad miliona ludzi i zalania wielkich obszarów kraju. W wyniku zalania zniknęły liczne zabytki archeologiczne, budowle, wyginęły również liczne gatunki fauny i flory. Jest to jednak największe współczesne osiągnięcie Chin, które zabezpiecza kraj przed suszami. Lisa See pokusiła się o książkę, której akcja dzieje się w czasie budowy tamy, kiedy jednocześnie archeolodzy starają się wydrzeć jak najwięcej zbytków, które w innym razie zniknęły by na zawsze. Lu Hulan i David Stark mają poważne kłopoty małżeńskie, spowodowane przez trudne chwile, których oboje byli częścią. Pani inspektor próbuje uciec w pracę, rozwiązując tajemnice nowej sekty powstającej tuż pod nosem władz. Oboje zostaną wkrótce wezwani do nowej sprawy, która wydaje się prosta do rozwiązania. Hulan ma zbadać morderstwo amerykańskiego archeologa, który pracował na wykopalisku przy nowej tamie. Davida wynajmuje Biuro Zabytków, aby odkrył, kto stoi za kradzieżami artefaktów. Małżeństwo znowu musi pracować razem, choć nie jest to dla nich dobra perspektywa. 

"Kości smoka" to ostatni tom, składający się na kryminalną trylogię "Czerwonej Księżniczki". Każdy tytuł pokazuje życie Hulan i Davida w innej chwili życiowej, a także przedstawia zagadki kryminalne, które wplecione są w tło kulturowe Chin oraz Stanów. Dwójka bohaterów myśli zupełnie inaczej, co przekłada się na ich zachowanie. Razem potrafią zdziałać więcej dzięki różnym punktom widzenia i innym sposobom działania. Tym razem po kilku latach zarówno Hulan jak i David przeżywają ciężkie chwile, nie potrafią wyjść z impasu, który odsuwa ich od siebie. Wyjazd na prowincję, ponownie zajęcie się sprawą kryminalną i wspólna praca ma ich do siebie zbliżyc, ale przydzielenie ich do tej sprawy razem wynika z drugiego a może i trzeciego dna, które wyłania się wraz z rozwojem śledztwa. 


Wszystko wskazywało na to, że ktoś próbował wrobić ich oboje w tę sprawę, która wyglądała nader podejrzanie. Po co po tylu latach zmuszać ich do wspólnej pracy nad jedną sprawą? Co było w niej takiego szczególnego, że wymaga zaangażowania ich obojga? I o co tak naprawdę chodziło dyrektorowi Ho? A do tego jeszcze Zai. Ostatnia rzecz, jakiej pragnęłaby Hulan, to odebranie jej śledztwa w sprawie Ruchu Wszechpatriotycznego. David dobrze o tym wiedział. Pochwycił jej spojrzenie i dostrzegł, że czai się w nim ostrożność. Zdawał sobie sprawę, że ona widzi to samo w jego oczach. David wiele słyszał o chińskiej biurokracji, która zaciemniała najbardziej oczywiste fakty albo przedstawiała najczarniejszą sytuacje w jasnych kolorach, i nigdy nie wierzył do końca w słowa, jakimi go karmiono. Zazwyczaj stanowiły jedną trzecia prawdy. Hulan go tego nauczyła.

Hulan i David przybywają na miejsce, gdzie zginął archeolog. Jedno ze stanowisk, gdzie praca idzie pełną parą, a gromadka zapaleńców czekała, aż z ziemi wyłoni się jakiś rarytas staje się miejscem akcji. Czy śmierć Amerykanina była morderstwem można tylko domniemywać. I wtedy ma miejsce wydarzenie, które wszystko zmienia i zmusza dwójkę bohaterów do ponownego przemyślenia sprawy. Wypadki zaczynają gnać przed siebie, wykrycie sprawców, a także ich motywów jest istotnym elementem w śledztwie, ale najważniejsze jest wyjście z niego cało. 


Lisa See w swojej trylogii przedstawia proste sprawy, które dają szerszy obraz na kulturę Chin, umiejscowione są w istotnych momentach historii, pokazują szeroki przekrój społeczeństwa i problemów, jakie je dotykają. Zarówno we wcześniejszych tytułach jak i w tym wypadku morderstwo jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, to ono sprowadza bohaterów w miejsce wykopalisk, poruszając sprawę szybkiego wyrwania z ziemi czego tylko się da, a w szerszej perspektywie budowy Tamy Trzech Przełomów, która zarówno w czasie trwania kilkunastoletniej budowy jak i po uruchomieniu wywołuje wiele kontrowersji. W całej historii ważny jest również wątek artefaktów, które często bezkarnie wywożone są z kraju i sprzedawane na czarnym rynku najczęściej w USA. Pojawia się również sekta, która pod hasłami pokoju i wolności buntuje ludzi przeciw władzy, co również daje do myślenia. Autorka potrafiła tak spleść wszystkie wątki, że książkę czyta się z zapartym tchem, poznając coraz to nowe fakty i zastanawiając się, jak to wszystko się skończy. Znani bohaterowi ułatwiają nam poruszanie się w gąszczu zagadek. 


"Kości smoka" to zwieńczenie trylogii, która połączona jest poprzez głównych bohaterów, jednak równie dobrze ten tytuł, tak samo jak dwa poprzednie, można czytać zupełnie niezależnie. Wątki Hulan i Davida nie dominują w tym tomie, a są jedynie na marginesie wydarzeń. Ciekawie czyta się o zmianach, jakie nastąpiły w ich relacjach, jednak w żaden sposób nieznajomość wcześniejszych losów nie zaburzy lektury tego tomu. 

Lisa See potrafi pisać, a jej historie są wciągające i wielowątkowe. "Czerwona księżniczka" to cykl, który jest najbliższy naszym czasom, dzieje się pod koniec lat '90-tych, a także w latach dwutysięcznych. Pisarka pokazuje współczesne Chiny, złożoność struktury, machiny władzy, a także życie zwykłych ludzi. Każda z książek daje do myślenia, sprawia, że lektura jest nie tylko przyjemna, ale również przynosi nam sporo nowych informacji o Państwie Środka. 

"Kości smoka" powinny zainteresować osoby, które interesują się Chinami, ich kulturą i społeczeństwem a także najnowszą historią w tym Tamą Trzech Przełomów, a także wykopaliskami archeologicznymi i kradzieżami artefaktów. Jest to również książka, która znajdzie uznanie u miłośników kryminałów jak i wszystkich osób, które cenią książki autorki. Warto sięgnąć po tę historię


Trylogia "Czerwona Księżniczka" 


Sieć rozkwitającego kwiatu | Interior | Kości smoka


Inne książki autorki na blogu: 


Dziewczęta z Szanghaju | Marzenia Joy | Chińskie lalkiZa możliwość zapoznania się z tą historią dziękuję: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger