8/29/2012

Siłacz który wstrzymał słońce i ruszył ziemię

Dane techniczne:
 • Autor: Luminet Jean Pierre 
 • TytułTajemnica Kopernika
 • Tytuł oryginalny:  Le Secret de Copernic
 • Wydawnictwo: M
 • Liczba e-stron: 305
 • Premiera: maj 2008
 • Gatunek: powieść historyczna


Mikołaj Kopernik - polski astronom, człowiek który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", co znacząco zmieniło sposób postrzegania świata. Jego nazwisko w Polsce zna każdy. W Europie również nie jest to postać zapomniana. Udowodnił to Jean Pierre Luminet, francuski astronom, który postanowił napisać zbeletryzowaną biografię swojego wielkiego poprzednika.

Powieść napisana jest z bardzo ciekawej perspektywy. Życie Kopernika opowiada Michael Maestlin w swoich listach do Jana Keplera. Jest to ciekawy zabieg bo z jednej strony wydarzenia opisane są z perspektywy ponad stu lat, z drugiej język opowieści stylizowany jest na koniec XVII wieku. Książka opowiada o wydarzeniach z przełomu kilkudziesięciu lat. Od przyjścia astronoma na świat, jego studia w Krakowie a później we Włoszech, aż po lata starości. Kopernik nie był samotną wyspą na świecie. W czasie swoich podróży poznał wiele światłych umysłów tamtych czasów. Pojawia się również tło historyczne. Spiski polityczne w Polsce i na świecie, 12 tez Lutra i reformacja, odkrycia geograficzne, wyprawy do Nowego Świata. 

Epilog bardzo ładnie zamyka całą książkę. Autor opowiada o swoich pracach nad książką. O źródłach z których korzystał przed napisaniem. Zaznacza problemy jak również ciekawostki. Do dziś nie zachowały się dokumenty źródłowe dotyczące życia Kopernika, wielokrotnie więc autor musiał dopisywać swoją wizję zdarzeń. Z ciekawostek pojawia się czaszka Kopernika odkryta parę lat temu w Toruniu. Myślę że każdy pamięta ten okres, gdzie na nagłówkach gazet i w każdych wiadomościach pojawiała się głowa siwowłosego starca - rekonstrukcja czaszki astronoma. 

Na początku ciężko było mi się wciągnąć w ten tytuł ze względu na język utworu. Stosunkowo jednak szybko przezwyciężyłam ten problem i czytałam z wielkim zainteresowaniem. Historia życia Kopernika napisana jest ciekawie a jednocześnie prosto. Jedynym problemem w moim wypadku były niektóre wywody astronomiczne, szczególnie te dotyczące Platona i Arystotelesa z ich poglądami na niebo. Szkoda że autor nie pomyślał o ilustracjach, które mogłyby rozjaśnić te sprawy. W sumie jednak jest to beletrystyka i wywodów takich było niewiele, więc nie mogę za bardzo narzekać. W ciągu czytania pojawił się też mały zgrzyt językowy. Nie wiem tylko czy jest to wina autora czy tłumacza. Dwa czy trzy razy trafiłam na słówko "cholera", które w żadnym wypadku nie pasuje mi do XVI wiecznych wypowiedzi. Całe szczęście były to sytuacje znikome. 

Poza tym nie mam się do czego przyczepić. Życie Kopernika opisane jest ciekawie i dokładnie. Oprócz tego autor przedstawił postać Redyka, który w ostatnich latach życia Kopernika był jego uczniem co przyczyniło się do wydania "O obrotach sfer niebieskich". Przez karty książki przewijają się naprawdę znane nazwiska, które w różnym stopniu łączą się głównym bohaterem - rodzina Borgiów, Durer, Erazm z Roterdamu, Faust, by wymienić tylko tych najbardziej znanych. Wystąpienie Lutra zmieniło sytuację w Europie. Bardzo wyraźnie wpłynęło również na Kopernika. Zresztą odkrycie Ameryki było ważnym wydarzeniem związanym z teorią heliocentryczną. 

Ciesze się że sięgnęłam po tę pozycję. Ukazała mi ona życie Kopernika, którego nie znałam a które jest ciekawe. Nie jest napisana ciężkim językiem, co umożliwia przeczytanie jej każdemu , kto chce przybliżyć sobie życie astronoma. 

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Book-Trotter.


Przypominam o ostatnich dniach konkursu wakacyjnego. Macie trzy dni, żeby się zgłosić :)

3 komentarze:

 1. Jeszcze nigdy nie czytałam żadnej recenzji o książce, która byłaby o tym astronomie:) Może kiedyś ją przeczytam, brzmi nawet ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca książką, lubię historię pokazaną właśnie w taki sposób :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger