9/26/2014

"Galop '44" Monika Kowaleczko-Szumowska


Dane techniczne:

 • Autor: Kowaleczko-Szumowska Monika
 • Tytuł: Galop '44
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Liczba stron: 356
 • Premiera: 30 lipca 2014
 • Gatunek: historia, fantastyka, przygoda

Sytuacja na Ukrainie trochę mnie martwi. Wybuchy, walki, ludzie, którzy MUSZĄ walczyć, to coś czego w naszym rejonie świata nie spodziewałam się w dzisiejszych czasach spotkać. Przecież to dzieje się tuż za naszą granicą, a jeśli wydarzy się coś, co sprawi, że wojna będzie międzynarodowa? Jeśli w pewnym momencie obce wojska wejdą do naszego kraju? Jak się zachowacie? Ja nie potrafię sobie odpowiedzieć na to pytanie. Zawsze uważałam się za patriotkę, ale czy byłabym w stanie walczyć - za ojczyznę, wartości, wiarę. A gdyby, jakimś cudem, udało sie Wam przenieść do przeszłości, w czasy wojenne? Powiedzmy, że będzie to II wojna światowa, a konkretnie Powstanie Warszawskie. Przejście do tamtych czasów nie jest zamknięte, w każdej chwili możecie wrócić do swojej spokojnej przyszłości. Czy zostalibyście i walczyli ramię przy ramieniu z powstańcami? 

Taka sytuacja przydarzyła się dwóm braciom - trzynastoletniemu Mikołajowi i siedemnastoletniemu Wojtkowi. Młodszemu z chłopców udaje się znaleźć przejście w Muzeum Powstania Warszawskiego i kanałem dostaje się w sam środek powstania. Wojtek rusza za bratem, żeby go sprowadzić z powrotem do domu. Jak potoczą się ich losy, jakie decyzje podejmą? Czy będą walczyć? A może zdecydują się na powrót do domu?

"Galop'44" to książka zakwalifikowana jako młodzieżówka. Język powieści jest lekki, łatwo przyswajalny ale jednocześnie plastyczny do tego stopnia, że zamykając oczy można przenieść się w czasie na tamte ulice - Bracką, Al. Jerozolimskie, kanały, Stare Miasto, Powiśle. Jest to książka, która pokazuje powstanie oczami współczesnego nastolatka, przeciętnego chłopaka, pierwowzór którego codziennie mijamy w drodze do domu, pracy, szkoły. Wojtek - bo to z jego perspektywy przedstawione jest większość wydarzeń, nie jest zachwycony że musi szukać brata. Nie są w najlepszych stosunkach, najchętniej zaprowadziłby smarkacza do domu. Kiedy przenosi się przez kanał w muzeum na początku wydaje mu się, że to dalsza część muzeum - kręcą film, przeprowadzają retrospekcję tamtych chwil. Jednak powoli zaczyna do niego docierać absurdalność tej sytuacji i niebezpieczeństwo w jakim się znalazł. Musi za wszelką cenę znaleźć brata i wrócić do bezpiecznej przyszłości. 

Autorka pokazuje jaka zmiana dokonuje się w Wojtku, z przestraszonego dzieciaka, powoli zmienia się w odważnego mężczyznę. Poznaje różnych ludzi - dzieci, dorosłych, kobiety i dzieci. Nawiązuje przyjaźnie, poznaje smak miłości - a to wszystko wśród wybuchających bomb, wszechobecnego strachu i śmierci. Powstańcy mają nadzieję, wierzą, że pokonają okupanta, tymczasem Wojtek ma świadomość, jak potoczą się losy powstania i tych ludzi, co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo.

Autorka wpadła na świetny pomysł konsutruując fabułę w ten właśnie sposób. Zderzenie współczenego nastolatka, z którym może utożsamiać się czytelnik książki, z walką i śmiercią, ale również ideałami tak różnymi od współcześnie wyznawanych podnosi wartość "Galopu '44". Wojtek doświadcza pierwszej miłości, która zmienia jego postrzeganie świata ale również plany na przyszłość. Również Mikołaj wiele się uczy w czasie swojego pobytu w przeszłości. Poznaje przyjaciela, który pomaga mu poznać tamte realia - "prawdziwego Warszawiaka". Okazuje się, że ta przyjaźń jest w stanie przetrwać zarówno w czasie wojny jak i pokoju. 

Najbardziej przerażające były obrazy Starówki, jednego wielkiego pola bitwy, gdzie zostały pojedyncze ściany, albo i nie, gdzie w każdej chwili mogła spaść na człowieka bomba. Gdzie w momencie ewakuacji kanałami od razu było wiadomo, że nie każdy zdąży. Przerażająca świadomość.

Jest to książka, którą powinien przeczytać każdy współczesny nastolatek, wartościowa, przestawiająca inne wzorce zachowań, ucząca życia. Dorośli również znajdą w tej książce coś dla siebie, choć pewne sytuacje mogą wydawać się uproszczone - jednak chodzi o wydarzenia współczesne. Na pewno warto zwrócić uwagę na ten tytuł. 

Dla kogo?
- dla osób w wieku nastu lat - spojrzenie na Powstanie Warszawskie oczami osób w tym przedziale wiekowym
- każdego, kto chce wiedzieć więcej o Powstaniu Warszawskim
- osób, które lubią motyw przenosin w czasie
22 komentarze:

 1. Dobrze, że takie książki powstają. Jeśli będę miała okazję, to na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za fantastyką i historią, mimo to mam wielką ochotę poznać powyższą książkę, a to wszystko dzięki twojej znakomitej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Myślę, że powinnaś ją przeczytać mimo, że nie są to Twoje gatunki, bo naprawdę warto.

   Usuń
 3. Nie jestem nastolatką, ale książkę też odebrałam bardzo pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie jestem ;) I też bardzo dobrze mi się czytało.

   Usuń
 4. Niestety podłe czasy nastały, mam nadzieję, że nie będziemy musieli się przekonywać, o tym jak zachowamy się w kryzysowej sytuacji.
  Książka ciekawa, zasługuje na uwagę, może za jakiś czas stanie się lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobała mi się ta książka i jestem pewna, ze spodoba się młodzieży

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm... nie jestem do końca przekonana do tej książki, szczególnie przez ten motyw przenosin w czasie bohaterów, ale nie mówię całkiem nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że ten motyw jest nieźle wkomponowany. W końcu autorka jakoś tych bohaterów współczesnych musiała przenieść w przeszłość :)

   Usuń
 7. Ciekawie brzmi, rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba tym razem odpuszczę, choć czytałam wiele dobrych opinii o tej książce. Nie łapię się d grona potencjalnych czytelników, których wymieniłaś, więc z czystym sumieniem zapomnę o tej pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie są to Twoje klimaty, to oczywiście rozumiem. Jeśli jednak w przyszłości zmienisz zdanie to polecam.

   Usuń
 9. Świetna książka! Niby młodzieżowa, ale mnie również bardzo poruszyła!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy pomysł na książkę, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszędzie widzę ten tytuł i mam coraz większą ochotę na tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytam bardzo dużo książek o Powstaniu Warszawskim, ale tę książkę sobie odpuściłam. Przedział wiekowy zdecydowanie nie dla mnie, ale czytając kolejne recenzje, chyba nie oprę się pokusie żeby chociaż nie zajrzeć do "Galopu '44" :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger