2/06/2017

A teraz "Kółko się zakochuje" Zyta KowalskaDość historii, dosyć alternatywnych światów i ras, szalonych i namiętnych miłości, traumatycznych przeżyć, wojen w bliżej lub dalej oddalonych od nas częściach świata. Tym razem przedstawiam Wam historię codziennego życia, taką, która być może ma miejsce obok nas. Sześć młodych kobiet, przyjaciółek od czasu szkolnych wspiera się w codziennym życiu, pracy, poszukiwaniach parterów i spędzaniu wolnego czasu. Poznajcie "Kółko". 

Czikita uwielbia hiszpańskie klimaty, poza tym jest wiecznie walczącą ekolożką, która łatwo się zakochuje. Pola, z powodu swojej tuszy ma problem ze znalezieniem partnera. Madzia to nieśmiała dziewczyna której marzy się wyjazd za granicę. Ania, jako jedyna w szczęśliwym związku. Ruda mocno zakręcona na punkcie seksu i dominacji facetów. Zyta, początkująca dziennikarka, która marzy o wielkiej sławie. Oto sześć członkiń Kółka. 

Książki, dotyczące kobiecych przyjaźni i wspierania się w codziennym życiu mogą być ciekawe, lub nie. Tym razem trafiłam na taką, która mnie wciągnęła, choć jak to debiut posiada kilka wad. 

Losy bohaterek pisuje Zyta, czyli "siostra przełożona", Kółko bowiem to pewien rodzaj zgromadzenia, w którym każda z dziewcząt ma swoje miejsce. Historia pisana z punktu widzenia Zyty brzmi trochę jak pamiętnik pisany dla przyszłych pokoleń. Jest to tym bardziej widoczne, że przerywnikiem do historii są wpisy bezpośrednio skierowane "do wnucząt". Opowieść przedstawiona w ten sposób brzmi trochę jak relacja z drugiej ręki, nie poznamy tu bezpośrednio bohaterek, poznamy za to ich osoby oraz wydarzenia oczami Zyty. Dobrze to czy źle? Zależy, kto lubi taki rodzaj narracji. Jest to na pewno oryginalna formuła, tym bardziej, że patrząc na treść, z różnymi wtrąceniami i przerywnikami, wygląda trochę jak pamiętnik nastolatki lub młodej kobiety. 

Same bohaterki są od siebie bardzo różne i prezentują konkretne typy kobiet: mamy seksbombę, dziewczynę zakompleksioną o większej wadze, nieśmiałą w kontaktach kobietę, zakochaną i szczęśliwą, która marzy o zaręczynach i ślubie, przebojową i walczącą o środowisko oraz przyszłą redaktorkę, która marzy o wielkiej sławie. Takie zestawienie charakterów rzadko jest w stanie ze sobą wytrzymać, a jednak dzięki różnym spojrzeniom na życie, dziewczyny pomagają sobie wzajemnie. 

Historia przedstawia wycinek z życia każdej bohaterki, ich próby znalezienia partnera życiowego, małe porażki i wielkie sukcesy. Codzienne problemy i wielkie tragedie. 

Miałam momentami problem z ustaleniem która bohaterka jest która, kiedy Zyta przedstawiała ich sytuacje, łącząc je ze sobą. Musiałam wrócić wtedy do początku, żeby spojrzeć na spis postaci, bo i taki w tej książce się znajduje. 

Historia być może nie powala na kolana, ale jest to przyjemna lektura, która pozwoli uśmiechnąć się i kibicować poszczególnym bohaterkom. Niezbyt duża objętość sprawia, że jest to lektura na jedno wolne popołudnie. Dajcie szanse bohaterkom Kółka i sprawdźcie, czy to lektura dla Was :) Za możliwość lektury dziękuję Autorce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger