10/28/2017

Miesięcznik znak #749 (październik 2017)


Dziś chciałabym pochylić się nad bieżącym numerem miesięcznika Znak. W październiku przeczytacie wiele ciekawych artykułów, jednak tematem przewodnim jest genetyka, która wywołuje wiele kontrowersji w dzisiejszym świecie. 

Historia Miesięcznika sięga roku 1946. Z drobną przerwą związaną z cenzurą w czasach stalinowskich, pismo wychodzi do dnia dzisiejszego. Parę lat temu obok wersji papierowej pojawiły się formaty elektroniczne, oraz e-archiwum, gdzie można znaleźć starsze numery. W piśmie poruszane są tematy społeczne, kulturowe i religijne. 


Najnowszy, 749 numer Miesięcznika w dużej mierze porusza tematy związane z genetyką - kwestiami działań przy DNA, rozmowach na temat przyszłości ludzi, eliminowania pewnych cech, moralnych wyborach dotyczących doskonalenia ludzkiego genomu. Wśród Tematów Miesiąca pojawiają się Zapisane w genach, rozmowa z Julianem Savulescu, australijskim filozofem i bioetykiem na temat udoskonalania ludzkich genów, świadomych wyborów "lepszego potomstwa" i wielu innych tematów związanych z rozwojem genetyki. Artykuł ten wywołuje wiele pytań jednak nie daje jednoznacznych odpowiedzi pozwalając na własne wnioski z lektury. 


Transhumaniści kontra biokonserwatyści porusza spór, który cały czas toczy się między bardzo czasami skrajnymi zdaniami filozofów, etyków i biotechnologów na temat naturalnej loterii genów i technologicznej ich selekcji. Trochę historii w tym temacie przeplata się z moralnymi pytaniami na temat możliwości wyborów przyszłego potomstwa przez rodziców i odgórne zasady.  


Genowe rewolucje to bardzo ciekawy artykuł traktujący o próbach modyfikacji DNA, aby zlikwidować różne choroby, także te śmiertelne, badania nad wykrywaniem wielu z nich a także leczeniem ludzi, którzy już zachorowali. 


Marzena Zdanowska w Życie to gra zespołowa porusza kolejny niełatwy temat dotyczący osób z zespołem Downa. Czy można eliminować zarodki, u których podczas badań prenatalnych wykryto ten zespół? Czy ludzie posiadający dodatkowy chromosom mogą być porównywani do osób niepełnosprawnych? 


W dziale Społeczeństwo i Świat przeczytacie o braciach Szeptyckich, polskich arystokratach, którzy w okresie zaborów, dwudziestolecia i wojennych zmienili wyznanie na grekokatolickie i wstąpili do duchowieństwa. W czasie swojego życia wiele zdziałali dla odbudowy zakonu studytów, szczególnie Andrzej pomagał w czasie wojny Żydom, ale obaj bracia przede wszystkim chcieli przywrócić na terenie dzisiejszej Ukrainy jedności chrześcijan.


W tym miesiącu obchodzimy pięćsetną rocznicę wystąpienia Marcina Lutra, który zapoczątkował wielkie zmiany w kościele. W dziale Idee znajdziecie wiele ciekawych artykułów na temat różnych wyznań, rozmowy na temat tych mniej znanych religii, osób medialnych i znanych związanych z różnymi kościołami. Ciekawy i rozwijający cykl artykułów


Ponadto w numerze:

- Cykl: Zdrój "Dzień drugi" Barbara Klicka
Felieton "W jak wszystko, czyli alfabet (nie)pełny" Angelika Kuźniak
Felieton "Gesty Rejtana" Janusz Poniewierski
Stacja: Literatura "Jeśli miłość to czerwona sukienka" Joanna Lech
Ludzie-Książki-Zdarzenia: min. "Krótkie jest piękne! Zwłaszcza w polskim kinie", "Euro, przyszłość Europy i kryzys globalnego kapitalizmu", "Czy rządzi nami kot", "W piwnicy nie zawsze knebluje się usta" i inne.


Jak co miesiąc w Miesięczniku Znak znajdziecie wiele artykułów, które poruszają bieżące tematy światowe i bardzo różne osoby, które przedstawiają różne spojrzenia na świat. Miesięcznik pozwala spędzić czas na ciekawej i budującej lekturze. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger