11/12/2019

Tak "Ciężko być najmłodszym" Ksenia Basztowa, Wiktoria Iwanowa


Zaczytywałam się fantastyką na studiach, łapiąc każdy tytuł, który w jakiś sposób się do tego gatunku zaliczał. Dzięki temu odkryłam kilka nazwisk, które stały się dla mnie ikonami tego gatunku. Dzięki temu odkryłam też pisarzy zza naszej wschodniej granicy, którzy umieli pisać lekko i przystępnie, a przy tym niezwykle wciągająco i ciekawie. I tak trafiłam na Olgę Gromyko. Co prawda dawno to było i sama autorka doczekała się w naszym kraju przekładu ledwie trzech książek... Ale później wróciła ona pod innym logiem i tym razem książek jest o wiele więcej, a i wydawnictwo wydaje inne wschodnie autorki. "Ciężko być najmłodszym" to tytuł, który musiał przeleżeć u mnie dłuższą chwilę, zanim się za niego zabrałam. Czy było warto? 

Diran ma nieszczęście być najmłodszym dzieckiem Mrocznego Władcy. Przez to mimo swoich lat nadal przez wszystkich traktowany jest niepoważnie, jako mały, niepotrafiący o siebie zadbać berbeć. Chłopak postanawia z tym skończyć i tak z zamkniętą w lochu Jasną drużyną ucieka z zamku, postanawiając wstąpić do Szkoły Magii. A że kompanów dobrał sobie niecodziennych, wiele przygód wydarzy się po drodze. 

Od pierwszych stron pisarki postawiły na humor i akcję. I przedstawiły świat trochę postawiony na głowie. Głównym bohaterem jest książę, syn Mrocznego Władcy władającym Ciemnym Imperium. Ciemni to ci źli, prawda? A Jaśni są dobrzy i rycerscy? Ze strony na stronę okazuje się, że nie do końca. A rozważania Dirana, który stał się narratorem książki, wielokrotnie dają do myślenia. 

Młody nastoletni chłopak, ze względu na swoje pochodzenie ma wiele atutów w ręku. Jest wyszkolony zarówno magii jak i w walce, dodatkowo ma głowę nie od parady, choć ze względu na swój wiek uważa się za nieomylnego i ważniejszego od całej reszty. Przy pozostałych bohaterach autorki postawiły na klasyczne postacie fantastyki: wojownika, magika, elfa, złodzieja... Choć wraz z rozwojem akcji okazuje się, że żadna z tych postaci nie jest taką klasyczną, a ich przeszłość może wzbudzić wiele kontrowersji. 

Oprócz wartkiej akcji, ciekawego świata, który poznajemy wraz z rozwojem akcji, autorki postawiły na oryginalne stworzenia i język. Na wielu stronach pojawiają się objaśnienia słów albo całych zdań. 

Di jest w tej historii głównym bohaterem i wraz z wyprawą przechodzi on wiele przemian, ale w tle pojawiają się też inne historie. Możemy dowiedzieć się trochę więcej o jego rodzinie, szczególnie braciach i ich postępowaniu. W tle pojawia się również intryga na skalę światową, która może zniszczyć obecny układ sił. 

"Ciężko być najmłodszym" to lekka, ciekawa i przyjemna fantastyka, przy której można miło spędzić czas. Wciągnęłam się w tę historię po kilku stronach i z ciekawością ale również uśmiechem błąkającym się na ustach, czytałam o przygodach młodych bohaterów. Autorki postanowiły skończyć pierwszy tom w momencie, który zmusza natychmiastowej lektury kontynuacji. Jest to świetny debiut, który mogę polecić. 

  • Autor: Basztowa Ksenia, Iwanowa Wiktoria
  • Tytuł: Ciężko być najmłodszym
  • Cykl: Książę Ciemności #01
  • Tytuł oryginalny: Тяжело быть младшим…
  • Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
  • Liczba stron: 500
  • Premiera: 18 październik 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger