1/13/2013

"Wędrówka" Deborah Harkness

Dane techniczne:
 • Autor:  Harkness Deborah
 • Tytuł: Wędrówka
 • Seria: Księga wszystkich dusz t.3
 • Wydawnictwo:  Amber
 • Liczba stron: 400
 • Premiera: październik 2012
 • Gatunek: Proza obca, paranormal


Długo czekałam na kolejną część tej serii. Po końcu drugiej części serii autorka wystawiła moją cierpliwość na próbę. Każdy kolejny tom kończy się w momencie, który tylko dodatkowo rozpala ciekawość czytelnika. Co prawda nie sięgnęłam po tę książkę od razu po premierze, ale dzięki temu o wiele krócej poczekam na kolejny tom, ma się on bowiem pojawić już w tym miesiącu.

Diana oraz Matthew szczęśliwie przenieśli się w czasie. Dotarli do posiadłości wampira i tam chcą zacząć poszukiwania czarownicy oraz tajemniczej księgi. Niestety nic nie jest tak łatwe, jak Matthew przewidział. Odzywają się jego stare zobowiązania, Diana nie może wyjść z domu na krok z powodu braku wiedzy na temat tamtych czasów i niemożności właściwego zachowania. Dodatkowo polowanie na czarownice jest w pełnym rozkwicie. A wampir dostaje wezwanie od swojego ojca, który w tamtych czasach był bardzo władczą osobą...

Autorka podzieliła tę część na trzy mniejsze, każda odbywa się w innym miejscu. Pierwsza to okres spędzony przez bohaterów w posiadłości Matthew, druga dotyczy ich pobytu we Francji w posiadłości jego ojca, w ostatniej części przenoszą się do Londynu. Pierwsza część była najmniej ciekawa. Przyjaciele de Clairmont z tamtych czasów przez długi czas mi się mylili. A ich rozmowy na temat sytuacji i sposobu jej rozwiązania dłużyły mi się. Dopiero list od ojca Matthew i podróż do Francji dodała książce odpowiednio dużo akcji. Sytuacja zaczęła rozwijać się coraz ciekawiej i znowu mocno się wciągnęłam. Bardzo polubiłam Phillipa, który okazał się świetnym wampirem. Diana w końcu postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce, co zdecydowanie było dobrym posunięciem i doprowadziło do jej spotkania z czarownicą. Niestety autorka właściwe w tym najciekawszym momencie zakończyła trzeci tom i znów czekam z niecierpliwością jak potoczą się dalsze losy bohaterów i co to właściwie znaczy "prządka czasu".

Seria trzyma poziom, jest dużo akcji, pojawia się wielu ciekawych bohaterów. Historia to mój konik więc przeniesienie akcji w XVI wiek jest świetnym pomysłem. Zderzenie tamtego życia, zarówno ludzi jak i istot nadprzyrodzonych, z XXI wiekiem pokazuje tą kolosalną różnicę - w przesądach, życiu i wielu innych aspektach. Autorka pokazuje współczesnych ludzi jako osoby zupełnie niewierzące w nadprzyrodzone moce. Natomiast XVI wieczni mieszkańcy Anglii i Francji są strasznie zabobonni. A wszelkie przejawy "inności" zostają natychmiast tępione. Dodatkowo ich nastawienie do danej osoby może zmienić się w ciągu chwili. No i wiedza. Pospólstwo osoby, które interesują się czymś więcej niż życiem codziennym, uważają za niebezpieczne. W takim właśnie świecie Diana musi znaleźć dla siebie nauczycielkę, nie zwracając uwagi osób trzecich. 

Czytając tą część znalazłam trochę elementów, które mogą kojarzyć się ze "Zmierzchem". Z drugiej strony protoplasta gatunku z pewnością zostawi swoje piętno na innych książkach paranormal romance. Chyba nie ma możliwości, żeby takich skojarzeń uniknąć.

Jest to lekka i przyjemna lektura, przy której udało mi się odprężyć i odpocząć. Jestem zdecydowanie na "tak" dla tej serii i z chęcią sięgnę po kolejny tom zaraz po premierze. Zarówno Diana jak i Matthew przypadli mi do gustu i mam nadzieję, że jeszcze przez chwile nie będę musiała się z nimi rozstawiać.
Lubicie paranormal romance? To jedna z lepszych serii tego gatunku, z którymi się sięgnęłam i mogę ją polecić każdej chętnej osobie. 


7 komentarzy:

 1. "Wędrówka" mogłaby mi się spodobać :) Więc jak tylko na nią wpadnę, to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie spotkałam się z tą serią. Ale lubię zaczynać serie gdzie wydanych zostało już kilka tomów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam cię do zabawy:)
   http://kolorowaksiazka.blogspot.com/2013/01/versatile-blogger.html

   Usuń
 3. Hmm nie mam ostatnio ochoty na romans paranormalny. Nie teraz...

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca recenzja książki jednej z moich ulubionych serii książkowych. Gdzie znalazłaś informację, że kolejny tom Księgi wszystkich dusz zostanie opublikowany jeszcze w styczniu? Pisałam do wydawnictwa i tam dowiedziałam się, że dniem premiery Powrotu czyli 4 części cyklu jest 19 marca.

  Pozdrawiam
  Lena

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe klimaty, ale na razie muszę pokończyć inne tomiska ;)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger