3/29/2015

"Z krwi i kości" William LashnerŚmierć bliskiej osoby, jej niespodziewane odejście, brak najważniejszego rodziciela, odbija się cieniem na kolejnych latach życia. Gdzieś głęboko człowiek czuje się niepełny, a luka, której nikt inny nie może zająć wpływa na postrzeganie świata i sposób życia. Chęć ponownego ujrzenia bliskiej osoby jest tak silna, że pojawiają się omamy i majaki. Czy takie funkcjonowanie jest możliwe na dłuższą metę? Czy życie ciągle będzie oparte na niepowetowanej stracie i cierpieniu oraz nikłej nadziei? 
William Lashner jest autorem thrillerów regularnie goszczących na liście bestsellerów The New York Times. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków. Zanim całkowicie poświęcił się karierze literackiej, przez wiele lat pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ma żonę i troje dzieci, mieszka w okolicach Filadelfii.
Kyle to dziecko z nieformalnego związku, wychowywany samotnie przez matkę, ojca widuje czasami i na krótko. Jednak jest bardzo przywiązany do swojego rodzica i jego śmierć jest dla niego wielkim ciosem. 12-letni chłopiec nie może poradzić sobie z odejściem taty i ta strata ciągnie się za nim przez kolejnych czternaście lat. Do momentu, kiedy zostaje wplątany przez tajemniczego mężczyznę w poszukiwania teczki, która zawiera groźną tajemnicę i może zaważyć na życiu wielu osób. Kyle nie zdaje sobie sprawy, że wplątał się w sprawę, która może skończyć się dla niego śmiercią, szczególnie gdy ginie wspólnik jego zmarłego ojca. Czy wiele lat temu jego rodziciel, wzięty prawnik, zmarł z przyczyn naturalnych? Coraz więcej elementów zaczyna wskazywać, że nie była to zwykła śmierć. Jak Kyle poradzi sobie w chwili, kiedy znajduje się na celowniku niebezpiecznych osób, które nie zawahają się przed niczym, żeby zwyciężyć w tym wyścigu.

Kilka lat później, kiedy zaczęły się mnożyć wątpliwości dotyczące śmierci jego ojca, wyłaniać, jak wyłania się kobra z kosza, kiedy Kyle odkrył, że jest uwikłany w historię o drobnych szwindlach i wielkich aspiracjach, o rodzinnych patologiach, politycznych aspiracjach i morderstwie, kiedy jego świat był pełen tajemnic i krwi, wracał myślami do tego biegu przez cmentarz jako najwspanialszej chwili w swoim smutnym, zmarnowanym życiu. 

Thrillery to nie moja działka, bardzo rzadko sięgam po ten gatunek, nie mogę odkryć jego piękna, które urzeka tak wiele osób. Tym razem zaryzykowałam, przeczytawszy blurb miałam nadzieję, że ta książka idealnie trafi w mój gust. Intuicja mnie nie zawiodła, przeczytałam ją błyskawicznie, zastanawiając się jak skończy się ta historia. 

Dużym plusem jest język, prosty, dynamiczny i bardzo plastyczny. Pozwala szybko wciągnąć się w akcję, a jednocześnie przybliża najważniejsze postacie. Trzecioosobowy narrator, mimo, że wszechwiedzący, nie zdradza tajemnic, które pozwalają czytelnikowi zastanawiać się nad motywami postępowania, demaskować postacie początkowo pozostające w cieniu, a także wraz z Kylem odkrywać wydarzenia z przeszłości. To on pozostaje postacią pierwszoplanową, z którą przeżywamy wydarzenia. Postać młodego mężczyzny da się lubić, jest zawadiacka, trochę szalona ale niesamowicie sympatyczna. Jego urok osobisty, luźny styl i brak zainteresowania poważnym życiem tworzy z niego "wiecznego chłopca", który głęboko skrywa cierpienie i brak pogodzenia z przeszłością.


Autor bardzo zgrabnie prowadzi akcję, łączy tropy i pozwala dociekać przyczyny całej sytuacji. Morderca ujawnia się zaraz na początku, a jednak długo nie pozwala poznać się do końca. Nie znamy również jego zleceniodawców, którzy pociągają za sznurki, kierując z cienia. W grę wchodzą wysoko postawione osoby, wątki polityczne przeplatają się tu z kryminalnymi. Policja powoli podąża za bohaterami, cały czas mając na oku Kyla, początkowo najbardziej podejrzanego. Wśród postaci pojawia się duch z przeszłości, który chce pokierować wydarzeniami, poszukiwaniami i rozwojem akcji. Szybka, dynamiczna akcja nie pozwala oderwać się nawet na chwilę. 

Detektywi Henderson i Ramirez byli partnerami, tworzyli zespół, całość. I nie miało znaczenia, że Henderson był zmęczony i stary, wypalony czekaniem na emeryturę, kiedy wreszcie będzie mógł siedzieć na ogrodowym krześle i patrzeć, jak rosną mu pomidory. Ani że Ramirez była młoda, ambitna i początkowo niezadowolona, kiedy po przeniesieniu do wydziału zabójstw przydzielono jej Hendersona jako partnera. Nie miało znaczenia, że dzieliło ich całe pokolenie, słuchali innej muzyki, patrzyli na świat z zupełnie innej perspektywy. Nie miało znaczenia, czy będą razem się upijać, bo się nie upijali, ani czy będą się lubić, bo się nie lubili, ani czy będą się szanować, bo oboje spodziewali się, że nie będą. Liczyło się tylko to, że byli partnerami. 

Ta książka łączy w sobie sensację i powieść psychologiczną. Duży wpływ na wydarzenia ma zmarły ojciec, nie tylko ze względu na jego powiązania ale również na ślad, który odcisnął na psychice syna. Gdyby nie chęć tego drugiego, aby odrobinę bardziej zbliżyć się do ojca, poznać go, wiele z sytuacji nie miałoby miejsca, a tajemnicza teczka być może nie ujrzała by światła dziennego jeszcze przez wiele lat. 

To naprawdę dobra, wciągająca pozycja, którą czyta się szybko i z przyjemnością. Na okładce można znaleźć rekomendacje Harla Cobena, która dla miłośników gatunku powinna być dodatkowym atutem. Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wydawnictwo Akurat wydaje ciekawe, wciągające książki, choć tak różne gatunkowo. "Z krwi i kości" ma zadatki na dobry film, może ktoś zainteresuje się jej ekranizacją. 

Macie ochotę na książkę, która Was wciągnie, sprawi, że nie będziecie mogli się od niej oderwać do ostatniej strony? Może zainteresuje Was wątek niemożności pogodzenia się ze śmiercią rodzica, może tajemnicza teczka, przez którą zginęło wiele osób, a może macie ochotę poznać bliżej "wiecznego chłopca", który myśli jedynie o chwili obecnej? Sięgnijcie po "Z krwi i kości", dobry kawałek literatury, ekscytujący i poruszający. Dajcie szansę autorowi, a nie zawiedziecie się.

Pierwsze wrażenia: zainteresowanie, niepewność, fascynacja, poruszenieZa możliwość lektury dziękuję wydawnictwu:

22 komentarze:

 1. Biorę w ciemno, tak mnie przekonałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D Bardzo się ciesze, mam nadzieję, że spędzisz miłe chwile przy tej lekturze :)

   Usuń
 2. Ja też dość rzadko sięgam po thrillery, ale pozwalam sobie od czasu do czasu na odrobinę dreszczyka w takiej formie (choć te niestety nie często się pojawiają, bo - w przypadku literatury - łatwiej mnie wzruszyć niż wystraszyć). Mam kilka tytułów z tego gatunków na półce, odkładanych na wieczne "potem", ale Lashnera sobie zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie w sumie nigdy nie ciągnęło do tego gatunku, a sięgam po niego kiedy nadarzy się okazja po lekturę, zupełnie nie kierując się nazwiskami. Chyba częściej oglądam filmy o takiej tematyce. Tu zrobiłam wyjątek i się opłaciło :)

   Usuń
 3. Odkąd zobaczyłam tę powieść z zapowiedziach, cały czas o niej myślę, i chociaż początkowo nie mogłam się na nią zdecydować, to jednak Ty przekonałaś mnie wreszcie swoją pozytywną recenzją

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, mam nadzieje, że podzielisz moje odczucia po przeczytaniu książki :)

   Usuń
 4. Sama nie wiem, jakoś chyba nie mam teraz chęci na takie książki;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdarza się i tak ;) Może następna książka bardziej trafi w Twój gust :)

   Usuń
 5. Cieszę się, że mam tę książkę. Będę ją niebawem czytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie z niecierpliwością czekam na recenzje :)

   Usuń
 6. Sensacja w połączeniu z psychologią- brzmi interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam thrillery. "Z krwi i kości" mam w planach, więc jak tylko będę miała okazje to na pewno przeczytam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią przeczytam Twoje zdanie o tej książce, jak ją przeczytasz :)

   Usuń
 8. Skoro Tobie się spodobała ta lektura, choć rzadko sięgać po thrillery, to pewnie mnie też się spodoba ;) Będę ją miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że moje rzadkie sięganie po thrillery nie spowodowało niewłaściwego odbioru tej książki ;) Jak przeczytasz z chęcią przeczytam Twoją recenzję :)

   Usuń
 9. Thriller to nie piękno, thriller to emocje, które uwielbiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Ciekawa jestem jak Ty odebrałabyś ten tytuł. Może skusisz się na lekturę, a wtedy porównam wrażenia :)

   Usuń
 10. Nie dałam szansy tej książce, ale kiedyś to nadrobię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak czasem mam, przy nadmiarze innych lektur można nie skusić się na coś ciekawego. Może z czasem uda Ci się jednak ją przeczytać :)

   Usuń
 11. Uwielbiam thrillery, a tego autora jeszcze nie poznałam, więc przy następnej wizycie w bibliotece chętnie się za nim rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger