4/23/2013

Pionierskie życie w brazylijskiej dżunglii

Dane techniczne:
 • Autor: Veloso Ana 
 • Tytuł: Dziewczyna znad Rio Paraiso
 • Tytuł oryginalny: Das Mädchen am Rio Paraiso
 • Wydawnictwo: Świat Książki
 • Liczba e-stron (mobi): 790 
 • Premiera: 2 lutego 2011
 • Gatunek: powieść obyczajowa, romans, powieść historyczna


Biedne choć swojskie życie w rodzinnej europejskiej wiosce, czy wyprawa w nieznane do egzotycznej Brazylii? Czy nadzieje na lepsze życie nie okażą się mrzonkami? W domu bogatego gaucho pojawia się ranna kobieta. Ma amnezje i nie potrafi porozumieć się po brazylijsku. Jakie tajemnice skrywa?

Akcja tej książki toczy się dwutorowo. Z jednej strony poznajemy współczesne wydarzenia, od momentu kiedy kobieta budzi się, powoli wraca jej pamięć, poznaje mieszkańców domu oraz nieznany sobie język. Z drugiej strony Klara przedstawia swoje życie, od najwcześniejszych wspomnień, poprzez okres nastoletni, kiedy jako najmłodsza z rodzeństwa nie ma do niczego prawa. Gospodarstwo jej rodziców jest bardzo biedne i wie, że w tym miejscu nie czeka ją szczęśliwa przyszłość. Dlatego korzysta z okazji żeby wyemigrować.

Z autorką zetknęłam się po raz pierwszy. Postanowiłam zaryzykować i jestem zadowolona. Połączenie powieści historycznej, przygodowej, romansu i odrobiny kryminału wyszło bardzo pozytywnie. Język autorki jest barwny i plastyczny, co pozwala wyobrazić sobie zarówno wioskę niemiecką jak i życie w Brazylii. Autora bardzo zmyślnie podzieliła akcję, w pewnym momencie łącząc ją i tłumacząc wydarzenia, które były początkiem a stały się również końcem. Klara jest dzielną młodą kobietą, która bierze na swoje barki bardzo wiele obowiązków i odpowiedzialności. W pewnym momencie jednak nie daje im rady. Niestety nikt postronny nie widzi jej tragedii, albo też nie potrafi zobaczyć problemu, który powoduje wszystkie te wydarzenia. Autorka jakby w nagrodę dała jej poznać bogatego, młodego, przystojnego i bardzo dobrego człowieka, który zmienia jej życie. Tutaj pojawia się wątek romansowy, choć tak naprawdę dopiero pod koniec książki odcina się bardzo wyraźnie.

Opis życia zarówno w Niemczech jak i pionierskiego życia w Brazylii bardzo mi się podobał. Wczułam się w życie bohaterów i byłam ciekawa, czy uda im się wygrać z wszędobylską puszczą. Jednocześnie interesowało mnie, szczególnie na początku, kim jest młoda kobieta a kiedy ta zagadka została rozwiązana, pojawiła się tajemnica jej wypadku, oraz nieznana rodzina.

Zabrałam się za tą książkę w ciemno a teraz jestem bardzo zadowolona. Nie miałam do tej pory styczności z emigracją do Brazylii, życiem w tamtym rejonie świata i problemami, które się z tym wiążą. Autorka bardzo zgrabnie połączyła wszystkie wątki. Czytając ją wyobrażałam sobie barwny klim, który z pewnością na końcu przedstawi coś interesującego, a którego nitki początkowo niewiele mi mówiły o efekcie końcowym. Z chęcią polecę tą książkę miłośnikom przygody, historii oraz romansu. Ja się na niej nie zawiodłam.

4 komentarze:

 1. Niedawno skusilam sie na inna ksiazke autorki i mam nadzieje ze spodoba mi sie tak bardzo jak Tobie ten tytul :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę ta liczba stron mnie odstrasza, obawiam się, że historia będzie "za bardzo rozciągnięta", chociaż po Twojej recenzji chciałabym też ją poznać, mimo, że nie lubię przygodówek, ale romans z historią i lekkim kryminałem brzmi zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta liczba stron może być myląca ze względu na formę. Czytałam ją w ebooku do tego w formacie mobi, którą mój czytnik przerobił na te 790 stron. Natomiast z tego co wiem w papierze zajmuje ok 200, czy 300 stron. Mam nadzieję, że zdecydujesz się po nią sięgnąć i będzie Ci się podobała :)

   Usuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger