1/06/2014

"Pisane szkarłatem" Anne Bishop

Dane techniczne:
 • Autor:Bishop Anne
 • Tytuł: Pisane szkarłatem
 • Tytuł oryginalny: Written in Red
 • SeriaINNI tom 1
 • Wydawnictwo: INITIUM
 • Liczba e-stron (epub): 436
 • Premiera: 25 września 2013
 • Gatunek: fantastyka


Pierwsza książka 2014 roku za mną, więc i recenzja musiała się pojawić :)


Ostatnio wpadam na autorów (zupełnie przypadkiem), którzy bardzo przypadają mi do gustu. Od pewnego czasu słyszałam o Anne Bishop, natrafiałam na jej książki i w końcu przy okazji promocji kupiłam "Pisane Szkarłatem". Jak na ironię zaczęłam przygodę z autorką od jej najnowszej książki.

Książka otwiera zupełnie nowy cykl o nazwie "Inni". Wyobraźcie sobie świat, który oprócz ludzi zamieszkuje cała masa stworzeń. Są to tzw. terra indigena, czyli tubylcy ziemi, przez ludzi nazywani Innymi. To bardzo zróżnicowana społeczność, którą łączy jedna wspólna cecha - są szalenie niebezpieczni, nie myślą jak ludzie, za to bardzo smakuje im ludzkie mięso. Przez wiele stuleci te dwie grupy nie mogły się porozumieć. Inni są właścicielami ziemi za wielką wodą i tylko dzierżawią ją ludziom. Równowaga jest więc bardzo krucha. W każdym większym mieście znajduje się tzw. Dziedziniec, z którego terra indiegra obserwują ludzkie poczynania. Bezpośredni kontakt ograniczają do granic możliwości. Pewnej zimowej nocy na jeden z Dziedzińców trafia młoda dziewczyna, która jest uciekinierką. Jedynie na terenie Innych jest w stanie przeżyć. Ale czy spotkanie z tą niebezpieczną grupą rzeczywiście można przeżyć?

Zabrałam się za tą książkę z wielką ciekawością. Nie byłam pewna czego można się po niej spodziewać ale moje obawy okazały się niesłuszne. Świat skonstruowany przez autorkę jest oryginalny. Pani Bishop stworzyła dwa przeciwstawne bieguny - ludzki, tak dobrze nam znany, oraz ten drugi - przerażający, ale jednocześnie intrygujący. Inni stanowią bardzo barwną grupę. Na początek wychodzą Wilki, krwiożercze stworzenia. Są również Wrony, Niedźwiedź, wampiry, Kucyki, Żywioły oraz wiele innych. Wszystkie te stworzenia nauczyły się przyjmować ludzką postać. Meg - młoda uciekinierka zyskała moją sympatię. Dziewczyna bardzo ciężko odnajdywała się na początku na świecie, ale nie tylko Inni byli tego przyczyną. Była bardzo nieporadna życiowo, co wynikało z jej wcześniejszych doświadczeń, co z drugiej strony pozwoliło jej się zbliżyć do Innych. Jej chęć pomocy, przyjacielskość i otwartość powoli zjednuje jej terra indiegra. Wśród grupy mieszkającej na dziedzińcu na pierwszy plan wyłania się Simon oraz Sam. Wilkom bardzo trudno przezwyciężyć swoją krwiożerczą naturę, co utrudnia ich kontakty z kobietą. Meg ma również wiele tajemnic, które bardzo powoli odkrywa przez Innymi. To one w dużej mierze wpływają na bieg wydarzeń. Sam wprowadza odrobinę optymizmu i dziecięcej bezpośredniości. 

Zarówno styl autorki jak i jej kreacja świata bardzo mi się podobają. Bishop stworzyła postacie nietuzinkowe, które są bestiami. Z czasem niektóre z nich pokażą swoją bardziej "ludzką" stronę, jednak nigdy nie będą pieszczochami. 

Po pierwszej części tej serii jestem zadowolona, że w końcu zdecydowałam się na sięgnięcie po książkę autorki. Mogę ją polecić z czystym sumieniem. Z niecierpliwością czekam na premierę drugiego tomu, a w międzyczasie może zabiorę się za inne książki pani Bishop :)


10 komentarzy:

 1. Poluję na nią i poluję! Muszę dorwać i przeczytać, bo mnie korci jak nie wiem co :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo trudno jest mi przekonać się do książek w których pojawiają się wampiry... Sama nie wiem czemu. Może jednak warto zaryzykować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że warto. Co do wampirów to nie wiem, czy chodzi Ci o całokształt, czy raczej o tą romantyczną ich wersję. W tej książce wampiry są przedstawione bardziej klasycznie, jako krwiożercze istoty.

   Usuń
  2. Ta wersja z pewnością jest mi już bliższa ;-) Więc może jednak zaryzykuję...

   Usuń
 3. Przygody z twórczością Anne Bishop jeszcze nie zaczęłam, ale na pewno rozpocznę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie będę oszukiwać, że na tą pozycję jestem "napalona"

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja kuzynka jest wielką miłośniczką tej autorki i uważa, że pisze ona rewelacyjne powieści. Teraz widzę po twojej recenzji, że faktycznie coś jest na rzeczy, dlatego muszę koniecznie poznać tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka raczej nie dla mnie... Co do e-booków, to wejdź proszę na:
  http://lubimyczytac.pl/profil/80615/agnieszka-perzka, napisz mi które byś chciała, żeby Ci przesłać i podaj swój e-mail. Wyślę je na pewno:)

  OdpowiedzUsuń
 7. O Anne Bishop wiele słyszałam, ale nie miałam okazji przeczytać czegokolwiek jej autorstwa, więc wszystko jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 8. cykl czarne kamienie tej Pani jesr rewelacyjny Belladonna tez spoko

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger