12/27/2017

Skusisz się na? "Podróże po Mazowszu" Lechosław Herz


Polska to kraj bardzo różnorodny, obfity w atrakcje, które nie nudzą. Można przejść kilometry nad morzem, przemierzać szlaki górskie, zwiedzać miasta i miasteczka. Powstało wiele książek i przewodników o różnych rejonach kraju, jednak Mazowsze zazwyczaj traktowane jest po macoszemu. Jakby ten rejon był pustynią, na której nie ma nic godnego uwagi. Autor "Podróży po Mazowszu" pokazuje, jak mylne jest to założenie.

Wiele ścieżek zszedł autor powyższego tytułu, zanim zabrał się za pisanie, dlatego poszczególne rozdziały traktują o wielu miejscach, tych małych i zapomnianych - a może jeszcze nieodkrytych - i tych większych, które gdzieś nam się kojarzą, ale nigdy nie ma okazji, żeby do nich zajrzeć. Poszczególne opowieści łączą się z historiami, anegdotami i wspomnieniami, dając poznać nie tylko to co widać, ale pozwalając poczuć oddech historii. 

Niezwykła to książka, która zmusza do zagłębienia się w strony, wymaga od czytelnika dużo zaangażowana, ale wynagradza to wspaniałymi historiami, odkrywaniem wielu niezwykłych miejsc i poznawaniem ich historii.

Autor dzięki swojej wiedzy przekazuje historie, podania i wydarzenia związane z miejscami i budowlami. Wspomina naszych wieszczów odwiedzając dwory w których mieszkali, wplata wiersze i fragmenty utworów, odkrywa wieś, na której Reymont wzorował się pisząc "Chłopów", opisuje miejsca dzikie i zaludnione. Wspomina o osobach, które dziś często są zapomniane, prezentuje ciekawostki i krótkie opowieści. 

Wszystko to sprawia, że "Opowieści po Mazowszu" to książka nie tyle przewodnikowa, co zbiór opowiadań zachęcający do odkrycia tego regionu. Nie do każdego ten tytuł przemówi, trzeba wiele wytrwałości, żeby początkowo wgryźć się w historie opisywane prze autora, poświęcić czas. To lektura, której raczej nie przeczyta się szybko, zdecydowanie bardziej sprawdza się tu jej delektowanie, odkrywanie poszczególnych miejsc i rozdziałów z przerwami. Trzeba oddać autorowi, ogrom wiedzy, którą przekazuje w tej książce. Warto też zwrócić uwagę na piękne wydanie, które naprawdę pięknie prezentuje się na półce. 

"Podróże po Mazowszu" to ciekawa i zajmująca lektura, jednak jej styl i sposób prezentacji sprawia, że nie każdy się tu odnajdzie. Warto przed kupnem przeczytać fragment, sprawdzić, czy to odpowiednia lektura. Obejrzyjcie również poniższy film, który pozwoli odrobinę odkryć styl autora i jego wiedzę. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger