12/11/2017

Ponowny "Powrót do starego domu" Ilona Gołębiewska - audiobook


Bardzo długo zajęło mi, żebym przekonała się do audiobooków, a i do tej pory nie jest to forma książki, którą bym preferowała w pierwszej koleności. Długo szukałam książek, które mogłabym przesłuchać, zamiast przeczytać. Zaczynałam wiele, żeby jeszcze szybciej je porzucić. Większość lektorów czytało tak monotonnie i nudno, że nie mogłam ich znieść. W końcu trafiłam na Filipa Kosiora, który czyta min. książki Elżbiety Cherezińskiej i w końcu mogłam powiedzieć "to jest to". Dziś mogę powiedzieć, że znalazłam również lektorkę, która zdecydowanie do mnie przemawia i pozwala na nowo odkryć piękno powieści - Joannę Gajór. 


Alicja Pniewska znalazła się nad przepaścią, a ostatnim elementem była zdrada męża i szykujący się rozwód. Bohaterka postanowiła uciec od przeszłości, jak również od miejsc, które przypominają jej o ciężkich i smutnych chwilach. Chciała wrócić do domu rodzinnego, który pamięta z wczesnego dzieciństwa i kojarzy się jej ze spokojem i bezpieczeństwem. Tam powoli na nowo uczy się żyć, przeżywa spotkania, które bardzo mocno ją dotkną i pozwolą odkryć radość, ale i cierpienie. Powrót do Starego Domu otwiera nową kartę w życiu Alicji i osób, które spotyka na swojej drodze. 

Na wiosnę miałam okazję czytać "Powrót do starego domu", a historia która pojawiła się na kartach ten powieści bardzo mi się podobała. Możliwość ponownego odkrycia tej książki sprawiła mi wiele radości ale i spowodowała, że zaczęłam się martwić. Skoro bowiem historię już znam, to czy w takiej sytuacji jej odsłuchanie mnie nie znudzi? 

Wystarczyło kilkanaście minut, żebym miała pewność, że to będzie udane spotkanie. Lektorka sprawdziła się w swojej roli doskonale, udało jej się przedstawić tę historię wcielając się w różne role, w zależności od postaci. Udało jej się również kilkakrotnie mnie wzruszyć. Mam wrażenie, że przy ponownym poznawaniu tej powieści poznawałam ją na nowo, odkrywałam pewne elementy, które być może umknęły mi przy pierwotnej lekturze. Odsłuchanie "Powrotu do starego domu" sprawiło mi równie dużo radości, co lektura tego tomu. 


Ilona Gołębiewska napisała wciągająca historię kobiety, która po kilkunastu latach wspólnego życia została potraktowana jak osoba niepotrzebna, a nawet problemowa. Bardzo trudny rozwód oraz liczne oskarżenia, które się z tym wiązały, niesamowicie mocno wpłynęły na jej psychikę. W wieku trzydziestu kilku lat musiała nauczyć się żyć na nowo, odkrywać piękno codzienności. Z czasem poznała mieszkańców Pniewa, skąd wywodzili się jej dziadkowie. Wielu z nich zagościło w jej życiu na dłużej, lecz i tego miejsca nie ominęły problemy i tragedie. Wspaniały wątek powiązany z II wojną światową, partyzantami i obozami koncentracyjnymi, ciekawie wpleciony we współczesne wydarzenia, dodaje tej książce dużo powagi. Z drugiej strony motyw macierzyństwa, wychowania własnego dziecka i ogromnych pokładów miłości. Oczywiście nie mogłoby się obyć bez wątku romansowego, a ta historia jest poprowadzona z jednej strony życiowo, z drugiej zaś wzburza wiele emocji. 

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy tym audiobooku jest jego wydanie. Storybox daje alternatywę dla wersji całkowicie elektronicznych, które pojawiają się w rozlicznych wydawnictwach audiobooków, gdzie wystarczy zapłacić i można już ściągnąć plik na wybrane urządzenie. Tym razem mam coś dla fanów bardziej tradycyjnej i namacalnej formy wydania, bo książka nagrana jest na płytę MP3. Z pewnością znajdą się zwolennicy jak i przeciwnicy tego wydania, wiadomo, różne są gusta i guściki. Dla mnie dobrym pomysłem jest postawienie takiego audiobooka na półce, razem z książkami autorki, gdzie na pewno o nim nie zapomnę. 

Audiobook "Powrót do starego domu" Ilony Gołębiewskiej, czytany przez Joannę Gajór to świetny wybór dla wszystkich osób, które mają ograniczony czas na czytanie książek, mogą jednak ich słuchać. Dzięki świetnej lektorce historia zapada w pamięci, wzrusza i zmusza do refleksji. Natomiast słuchając audiobooka po własnej lekturze książki można na nowo ją odkryć. Dla mnie jest to zdecydowanie dobry wybór!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger