10/20/2018

Dokąd doprowadzi "Finał 7" Kerry DreweryHistoria mass-mediów, manipulacji tłumem i wskazywania obywatelom właściwych ścieżek życia dobiega końca. Finał 7 jest trzecim,  a jednocześnie ostatnim tomem historii Marthy Honeydew i jej bliskich, którzy toczą walkę o lepsze życie zarówno dla siebie jak i dla innych. Jak zakończy się ta historia i czy ostatni tom będzie równie wciągający, jak dwa poprzednie? 


Po spektakularnym zakończeniu drugiego tomu, którego nie spodziewał się nikt z bohaterów, wszystko stanęło na głowie. Martha wraz z przyjaciółmi ucieka do Rises, które w bardzo krótkim czasie zostaje odizolowane od reszty miasta. Teraz stają się oni groźnymi przestępcami, którzy zagrażają całemu społeczeństwu. Utrzymanie się u władzy jest dla niektórych osób priorytetem i zrobią oni wszystko, żeby ten stan utrzymać. Czy istnieje jeszcze szansa, żeby wszystko naprawić i pokazać światu prawdziwą twarz rządu i mediów? Czy bohaterowie już zawsze będą kozłami ofiarnymi, wiecznie oglądającymi się za siebie?


Byłam ciekawa, co tym razem zaproponuje autorka i czy uda jej się na tym samym poziomie zamknąć tę historię. Tym razem walka o wolność i prawdę odbywa się na ulicy, Cela nie jest osią wypadków, choć i tam kilka razy akcja się przenosi. Martha próbuje naprawić sytuację. W tym celu musi wydobyć na światło dzienne grzeszki innych, ale w obecnej sytuacji nie jest to łatwe przedsięwzięcie. Kilkakrotnie zastanawiałam się, czy bohaterce uda się w końcu przestać odbijać od muru, czy przeskoczy go i zmieni sytuację. 

Kontynuacja historii po raz kolejny pokazuje problemy, które autorka przedstawiła już w poprzednich tomach - siłę mediów, kontrolowanie społeczeństwa, okrucieństwo, chęć zysku, chęć władzy, a z drugiej strony podążanie za tłumem. Tym razem wszystko jest bardziej spotęgowane, działania ludzi na szczycie i w mediach, bardziej drapieżne, wydaje się wręcz, jakby w pewnym momencie stracili kontakt z rzeczywistością.
Martha i jej bliscy nie mają innego wyjścia, mogą albo pokazać światu prawdziwą twarz rządzących, albo do końca życia się ukrywać. Wiele innych ludzi w podobnej do nich sytuacji woli się nie wychylać i choć nie zgadzają się z informacjami, które docierają z telewizji, to siedzą cicho. 

Momentami jeżyły mi się włosy na głowie czytając, co bohaterowie muszą znosić, różne emocje targały mną, kiedy narracja przeskakiwała między poszczególnymi postaciami, w różnych sytuacjach. Każdy z nich radzi sobie z zaistniałą sytuacją w inny sposób. Martha nadal pozostaje postacią pierwszoplanową, inni, choć równie ważni, kryją się w jej cieniu. Każdy z nich ma własne zdanie na bieżącą sytuację i chce sobie z nią poradzić w trochę inny sposób.

Autorka kieruje akcję do końca, choć długo nie można poznać, czy pozwoli bohaterom wygrać, czy wręcz przeciwnie. Pozostawia również niejednoznaczne zakończenie, w którym kilka wątków do końca nie znajduje odpowiedzi, a wręcz w pewnym momencie zaczynają się pojawiać kolejne pytania i wątpliwości. Zostawia to lekko uchyloną furtkę do pociągnięcia tej historii o kolejne wydarzenia, choć wydaje mi się, że właśnie tak pozostawiona historia jest najlepszym rozwiązaniem. 

Większość bohaterów w tym tomie jest już jednoznaczna i nie zaskakuje swoim zachowaniem. Jednak pojawiają się też takie, konkretnie dwie osoby, które działają w sposób niespodziewany i których nie do końca można zidentyfikować. Każda z nich ma ku temu swoje powody, obie dzięki temu urozmaicają akcję powieści. 

Szukam błędów do wytknięcia, ale ciężko mi je znaleźć. Trzeci tom z pewnością nie będzie odkrywczy, ale jednocześnie trzyma on poziom dwóch poprzednich i do końca nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ani w kwestii przebiegu akcji, ani jej rozwiązań. Bohaterowie działają, każde według sumienia, dzieje się dużo, emocje bywają różne, w zależności od sytuacji. A w tym wszystkim autorka przemyciła zagadnienia, które znamy już z poprzednich tomów, o oddziaływaniu mediów na ludzi, granicach ludzkiego sumienia i owcami prowadzonymi w jednym kierunku. 

Dla mnie Finał 7 był świetnym zakończeniem historii, które czytałam z zainteresowaniem. Właściwie przeczytałam ten tytuł w ciągu jednego wieczoru, choć książka dochodzi do 500 stron. To historia, którą warto poznać na wielu poziomach, od tego czysto rozrywkowego, po przesłanie, które w sobie zawiera. 

  • Autor: Drewery Kerry
  • Tytuł: Finał 7
  • Cykl: Cela 7 #03
  • Tytuł oryginalny: Final 7
  • Wydawnictwo: Młody Book
  • Liczba stron: 464
  • Premiera: 04 październik 2018
O poprzednich tomach możecie przeczytać tutaj: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger