6/02/2018

O czym opowiada "Pamiętnik ze starego domu" Ilona Gołębiewska


Historia Alicji, która po traumatycznych przeżyciach związanych z rozwodem przeniosła się do rodzinnego domu, gdzie starała się odnaleźć spokój, zbliża się ku końcowi. Choć bohaterka i jej bliscy cały czas mają problemy, to ta część pokaże, czy uda się je rozwiązać i czy wszyscy  znajdą szczęście i miłość. Wraz z kolejnymi tomami bohaterów przybywało a wraz z nimi i motywów, które pojawiały się w tej historii. Jak autorka zakończyła historię ze Starego Domu i czy pożegnamy bohaterów w spokoju? 


Nagły powrót do kraju żony Adama, która zaczyna zagrażać nie tylko szczęściu bohaterów, ale również domaga się powrotu do życia, jakie miała przed swoją ucieczką, mocno wpłynie na relacje między Alicją a Adamem. Bohaterka ma również problemy w relacjach ze swoją odnalezioną siostrą, która pojawia się jedynie wtedy, kiedy ma w tym interes. Nie można również zapomnieć o odnalezionych dokumentach z czasów wojny. Czy kobieta ma prawo je ujawniać i jak bardzo wpłynie to na życie zainteresowanych osób? 

Ostatni tom historii Alicji i jej najbliższych pokazuje dalsze życie, codzienności i problemy, ale także drobne radość i szczęście, które pojawia się u bohaterów. Najpoważniejszym problemem i zagrożeniem związku Alicji jest niespodziewany powrót żony Adama, która robi wszystko, żeby zaszkodzić szczęściu tej dwójki. Chodzi jej nie tylko o możliwość spotykania się, a może nawet wychowywania córki, ale również o powrót do męża i ponowne ułożenie sobie z nim życia. Takie rewelacje i wszystkie sytuacje, które stwarza Joanna powodują problemy, w szczęśliwym do tej pory związku Alicji i Adama. Drobne nieporozumienia, niesnaski i podburzanie dziecka może skończyć się różnie i tylko od samych bohaterów zależy, czy wytrzymają ten trudny okres. 


Trudne dotychczas relacje z odnalezioną siostrą stają się jeszcze bardziej skomplikowane, a Alicja nie zamierza cały czas szarpać się z Ewą o zaufanie i odrobinę sympatii. Czy relacje sióstr mają możliwość rozwinąć się pomyślnie? 

Bardzo istotną sprawią są również kwestie związane z przeszłością: odnalezione dokumenty dotyczące obozu Stutthof, wspomnienia Henryka, dziennik dziadka i trudna decyzja, co zrobić z tym znaleziskiem. Czy odkrycie ich przed światem przyniesie więcej złego czy dobrego? Przed Alicją trudna decyzja do podjęcia, a cokolwiek postanowi, przyniesie pewne zmiany w jej życiu. 

To tylko najbardziej widoczne wątki w tym tomie. Oprócz nich pojawia się wiele mniejszych, związanych z życiem codziennym, cieszeniem się małymi przyjemnościami, odkrywaniem szczęścia w codzienności. Alicja i jej bliscy oraz przyjaciele muszą zmagać się z życiem, nie porzucając istotnych wartości, które sprawiają, że to życie staje się pełniejsze. 

Ilona Gołębiewska z każdą kolejną książka pokazuje rozwój swojego warsztatu, zarówno pod względem języka jak i samej historii. Łączy losy wielu osób i potrafi stworzyć historię, która wciąga i fascynuje. Zdecydowanie cała trylogia jest warta poznania, a z każdym kolejnym tomem historia wciąga coraz bardziej. 

Powrót do Starego Domu | Tajemnice Starego Domu | Pamiętnik ze Starego Domu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Copyright © 2014 Książkowe Wyliczanki , Blogger